Ululuk desteğiyle Siirt fıstığında üretim alanı 20 yılda 10 hatim arttı

Siirt’te devletin verdiği destekle fıstık istihsal alanında 20 yılda 10 hatim artış sağlandı.

İl ekonomisine kebir ekleme değer sağlayıcı Siirt fıstığında, eylül ayının ortalarına makul başlanacak hasadın heyecanı yaşanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 20 yabanlık kol, hasat öncesi fıstık bahçelerinde rekolte anlayış çalışması yaptı.

Devlet desteğiyle 20 yıl önce hayata geçirilen projeler ve civar çiftçisinin üretime yönlendirilmesiyle Siirt’te fıstık istihsal alanı 400 bin dekara ulaştı.

Geçen yıl 26 bin 500 ton rekolte

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, bazen yerlerde ürünün çok ara sıra yerlerde beş altı olmasına karşın sabık yıla nazaran elan erdemli tıpkı rekolte beklentisi zarfında olduklarını söyledi.

Siirt fıstığının ülke ekonomisine ulama sağlayan yüce tıpkısı zirai yayın olduğunu tamlayan Demirhan, 2002’de 40 bin dekar olan zirai arazinin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Il ve mütenevvi kuruluşların verdiği destekle 400 bin dekarı aştığını kaydetti.

TÜİK’in 2021 verilerine bakarak Siirt fıstığı rekoltesinin 26 bin 500 titrem olduğunu kaydeden Demirhan, “Bu yıl yer genelinde daha efdal benzeri verim alacağımızı, arazide yaptığımız icraat sonucu gözlemlemekteyiz.” dedi.

Erken hasat yapılmaması uyarısı

Üreticilerden bölge bazlı şikayetler alındığını, yapılan incelemelerde lokal bazlı sıkıntıların baharat aylarında yaşanan mevsimlik değişikliklerden kaynaklandığını dile getiren Demirhan, şöyle devam etti:

“Toprak genelinde giysi ve dolu görüldü. Tüm bu olumsuzluklara karşın Şanlıurfa, Gaziantep ve Siirt’te fıstık yoğunluğu mevcut. Gaziantep ve Siirt fıstığının avantajlı durumu ihracat kapısının kategorik bulunmasıdır. Fıstığa yönelik ev dışında ağır sıklet tıpkısı rica bulunmaktadır. Geçen sene yaşanan giysi ve yoğun Siirt’in tüm genelini kapsamıyor. Sunu muhteşem hedefimiz Siirt fıstığında olanaklı olduğunca yıldızlı yerlerde bahçeleri sulamaya açmaktır. Sulama şartlarını sağlayabilirsek kâin sıska şartlardan 3-4 ikmal çok ürün alabileceğiz. Siirt fıstığında istihsal hedefimiz önümüzdeki yıllarda 100 bin tonu satılmak.”

Üreticilere er hasat yapmamaları uyarısında kâin Demirhan, düzenlilik güçlerince alınan tedbirler neticesinde bağlardaki sorunların asgariye indirildiğini aktardı.

Demirhan, nesep hoş koku ve dönemine gelmeden fıstığın hasat edilmesinin nitelik ve verimini düşüreceğine dikkati çekti.

Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Eş Güdüm ve Tarımsal Veriler Büro Müdürü Mehmet Seven üstelik fıstık rekoltesini belirlemek amacıyla oluşturulan komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Çalışmaların forma ve yekpare ilçelerde, temel alınan fıstık bahçelerinde 7 ekip eliyle yapıldığını ifade fail Seven, şöyle devam etti:

“Maharet ekibimiz görevlendirildi. Şanlı ağaçlarda verimi ölçtük. Müracaat olarak bir ağaç tayin ediliyor ve elan sonra bu ağaçtaki kitap miktarı hesaplanıyor. Bunu bilimsel tekniklerle yapıyoruz. Hesaplamayı yaptıktan bilahare ağaca fakül veriyoruz. Bahçedeki ağaçlar bu şekilde sayılıyor. Böylece rekoltesini çıkarıyoruz.”

“İyi bir rekolte bekliyorum”

Deyr bölgesi üreticilerinden 70 yaşındaki Taceddin Varola de bölgeye ve ağaca bakarak fıstıkta verimin farklılık gösterdiğini söyledi.

Uzun yıllar üreticilik yaptığını dile getiren Varola, şöyle devam etti:

“Sabık sene gani verim aldık. Bu sene bölgeye göre istihsal değişiyor. Ara Sıra bölgelerde ağaçlarda mebzul verim var gâh ağaçlarda beş altı. Üste bahçemde alay malay iki ağaçtan birinde verim var diğerinde yok. Gâh ağaçlar geç olgunlaştı. Gine bile gür tıpkısı rekolte bekliyorum.”

Müstahsil Taceddin Dayanan de emeklerinin karşılığını önümüzdeki günlerde alacak olmaktan dünya mutlu olduklarını anlattı.

Fıstığın çok sayıda ailenin geçim kaynağı haline geldiğini tamlayan Raci, “Eski yıllarda kuraklığın verdiği sıkıntıdan kontekst bu yıl rekolte bölgeye göre değişiyor. Beklentileri karşılayacak.” diye konuştu.

Share: