Ulvi Babacan: “Kamu Kuruluşlarının Hediye Açıklaması Büyüklüğünde Gereksiz Tıpkısı Öz Namevcut. Kimesne Kimseye Milletin Parasıyla Çalım Satmasın”

Demokratlık ve Atılım (ÇARE) Partisi Genel Başkanı Ulu Babacan, sarsıntı bölgesi Kilis’te; “Bu arkalama kampanyasında kamu kuruluşlarının ihsan açıklaması kadar yersiz bir madde namevcut. Amme kuruluşu doğrusu ululuk almak. Izzet, sağlıklı cebinden aldığını sol cebine koyuyor, armağan yaptım diye hava atıyor. Zaten devletin parası o. Hangi bağışından bahsediliyor? Kimin parasını kime bağışlıyor? O mal filhakika milletin. Amme bankalarının, amme kuruluşlarının, Dalan Bankası’nın hediye yaptım diyerek gelgel atması büyüklüğünde absürt benzeri öz olamaz. Kimse kimseyi kandırmasın… Kimesne kimseye milletin parasıyla çalım satmasın” dedi.

REÇETE Partisi Umumi Başkanı Ulvi Babacan, esbak yer sarsıntısı bölgelerini ziyaret etti. Kilis’teki incelemelerinin arkası sıra izah eden Babacan, şunları söyledi:

“Bu yardım kampanyasında kamu kuruluşlarının ödül açıklaması büyüklüğünde abes benzeri öz yok. Kamu kuruluşu zaten cesamet emreylemek. Oran, sağlıklı cebinden aldığını sol cebine koyuyor, hediye yaptım diyerek albeni atıyor. Filhakika devletin parası o. Model Bankası, dünyalık basıp bu yaraları sarmakla vazifeli bünye zaten. Değil 30 milyar, icabında 60 milyarı basıp böylesine nazik ayrımsız felakette yaraları sarmayla doğrusu işyar olan yapı. Ne bağışından bahsediliyor? Kimin parasını kime bağışlıyor? O para doğrusu milletin. Kamu bankalarının, amme kuruluşlarının, Dalan Bankası’nın hediye yaptım diye albeni atması kadar saçma tıpkısı husus gayrimümkün. Kimse kimseyi kandırmasın.

“SİZ ÖNCEKI KENDİ AYAKLARINIZIN ÜZERİNDE DURUN”

Amme bankaları birlikte ödül açıklıyor. Daha geri kaynağa ihtiyaçları vardı. Hazine, onlara anamal takviyesi yapacağını car etti. Kendisi kaynağa ihtiyacı olan kurumlar zaman cömertçe ihsan filan açıklıyorlar. Siz önceki önceki özlük sermayenizi ateş parçası tutun. Kişi ayaklarınızın üstünde durun üstelik ondan sonra kamuya hediye mı yapacaksınız, başka yere hangi yapacaksanız yapın.

“BUNUN YÖNTEMİ BAĞIŞ DEĞİL, TEMETTÜDÜR”

Dahi bunun yöntemi dürü değil, temettüdür. Kamu kuruluşları kar boy bos, temettüyü elhak Hazine’ye verir. Hazne üstelik harcar onu. Kamu kuruluşları kar mesabe, vergi öder. Amme kuruluşlarının elinde çok anamal varsa, sermaye iadesi yapar. Bunlar alışılmış yöntemler. Amma tutup bile kamu kuruluşlarının hususi sektörle özel dürü yapanlarla yarışa girmesi, ‘Bak görüyor musun millet ıcığı cıcığı 30 milyar bağışladı. Benim kurumlarım, benim bankam, benim model bankam 80 milyar bağışladı’ diye kimse övünmesin. Kimse kimseyi kandırmasın.

“MİLLET NEREYE NE KADAR BAĞIŞ YAPACAĞINI GAYET İYİ BİLİYOR”

Bu kavim öz öz kaynaklarından, helal imkanlarından elhak hediye yapıyor, yapacaktır. Sadece o kampanya çerçevesinde bu bağışlar bitmez. İlk günden itibaren millet nereye hangi kadar bergüzar yapacağını gayet ferah biliyor. Kime güveniyor, kime güvenmiyor, bunları gayet ongun biliyor. Kamunun kamuya bağış yapması diye niteleyerek ayrımsız molekül gayrimümkün. Bu ülkenin tekmil 11 sene ekonomisinin başında olan birisi yerine söylüyorum. Kimesne kimseye çekicilik atmasın. Kimesne kimseye milletin parasıyla afi satmasın.

“ŞU YARDIMLARIN ÖNÜNÜ AÇIN”

Son günlerde yoğunlaşan tıpkısı şekilde hareket felaketinin yaşandığı dayanıklı çok toprak ve ilçeden bilgiler geliyor. Vatandaşlarımızın özlük çabalarıyla oluşturduğu ve dağıtmaya çalıştığı yardımlara engel olunması söz konusu. KAZANÇ evleri kurulmuş. İnsanlar yunak çorba dağıtıyor. Oralara engelleme ediliyor. ‘Yardım dağıtılacaksa, bunu tığ, çap, kuvvet yapar’ diye niteleyerek tıpkı mezhep yaygınlaşıyor. Bu nazik tıpkısı yanlış. Türkiye, şu andaki iktidarın biricik başına altına kalkabileceği bir felaketle karşı karşıya değil. On Paralık uğraşmasınlar. Rüyalarında görürler, yapamazlar. Bırakın, şu yardımların önünü açın. Bırakın, vatandaşlarımız birbirine ulaşsın.”

“GENÇLERİN DOĞDUKLARI TOPRAKLARA DÖNMESİ İÇİN CİDDİ HAZIRLIK GEREKİYOR”

Seçimin ertelenmesi tartışmalarıyla ilişkin tıpkı soru üstüne Babacan, “Seçme konusuna gelince Kanunuesasi’nın hükümleri çokça bariz, onun gereği neyse o peki. Onun dışında bir şey düşünülemez. Şu bile söyleniyor; şimdi seçimi konuşmanın zamanı değil diyorlar ya o söylemi birlikte ben kısık buluyorum. Zira yavaş yavaş nüfuz bunu alır ‘seçimin zamanı değil’e evirir çevirir. Ona dahi vesile vermememiz geçişsiz. Anayasa hükümleri açıktır, zamanı gelince intihap yapılır” dedi.

Kilis’ten Hatay’ın Etki ilçesine geçen Babacan, depremin peşi sıra yaşanan bağırsak barhana dalgasına şu sözlerle ilgi çekti:

“Bu göçün aşağılık arızi olması gerekiyor. Vatandaşlarımızın doğup büyüdükleri topraklara tıpkısı zaman ilk dönmeleri üzere acil tedbirler alınması gerekiyor. Alelhusus gençler iri illere taşındıktan sonradan yeniden buralara görünmek üstüne istemeyerek olabilirler. Onların doğdukları topraklarda yeniden hayat kurabilmelerini icat etmek üzere haddinden fazla gösterişli hazırlıklar, hususi programlar gerekiyor. Isteklendirme ve istihdam imkanları gerekiyor. Ülkemizin önünde bundan sonra yıllarca sürecek çokça balaban faaliyet alanı var. Depremin hem fiziksel hem içtimai ve soylu erki yaralarını ahzetmek mufassal sürecek, anca görünüyor. Hep bu arada çalışacağız. Ulus adına baş başa vereceğiz. Irtibat beraberliğimizi asla bozmayacağız.”

Share: