UMKE üyeleri, ayrımsız kişiyi daha hayatta ağrımak için fedakarca çalıştı

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Hatay ve Adıyaman’üstelik fariza düz Afyonkarahisar Millî Iyileştiren Kurtarma Ekibi, (UMKE) enkazdan 12 kişinin kurtarılmasına bindi verirken, 29 bebeğin bile dünyaya gelmesini sağladı.

İl Afiyet Müdürlüğünün planlaması dahilinde 53 yabanlık gönüllü keyif çalışanı, depremin dakikasında arkası sıra bölgeye akım etti.

Hatay ile Adıyaman’daki istirdat çalışmaları ve beyaban hastanelerinde görev eden gönüllü afiyet çalışanlarının bire bir kısmı Afyonkarahisar’a periyot yaptı.

Afyonkarahisar UMKE ve Facia Ünite Sorumlusu Görkem Akayın, AA muhabirine, ekip arkadaşlarının yer sarsıntısı bölgesinde cansiparane çalıştığını, insanlara apotr olabilmek için birbiriyle yarıştığını söyledi.

Dinleme ihtiyacı birlikte duymadılar

Ekibinin deprem enkazlarında 12 kişinin kurtarılmasına yardımcı olduğuna değinen Akayın, şöyle konuştu:

“Enkazlar de taharri istirdat, keyif ekipleri ve fahri insanlar ayrımsız aradaydı. Oradan bir yaralının çıkarılması sonrası herkesin birbirine sarılması ve mutluluktan ağlaması amiyane tanım edilemez anlardı. Ekiplerimiz, bunun dışında Kırıkhan Şevket Hastanesinin koordinasyonunda fariza yaptı, vatandaşlara afiyet hizmeti verdi. Afiyet taramaları kapsamında 69 köydeki kestirmece 20 bin insana ulaşarak vakayiname hastalıklarının takibi ve derman temininde bulundu. Günlerce orada uykusuz ve el şartlarda müteharrik arkadaşlarımızın bol olması amacıyla rotasyona girmesi gerekiyordu. Amma arkadaşlarımız kendilerini ongun hissettiklerini dile getirerek değişime gelmediler, fedekarlıkları bizi çok duygulandırdı.”

Akayın, ekibindeki sağlık çalışanların bölgedeki çocukların yüzünde tebessüm oluşturmak üzere oyuncak dağıttığını, türlü aktiviteler yaptığını anlattı.

Ekibinin Kırıkhan Cesamet Hastanesinde 29 doğumda görev aldığını aktaran Akayın, “Bu doğumlardan ilki bizim için mucizeydi. Depremin ikinci günüydü ve enkazdan öz imkanlarıyla çıkan 34 haftalık benzeri eş, hastaneye geldi. Arkadaşlarımız doğumu baskı şartlarda gerçekleştirdi. Elektriklerin olmadığı tıpkısı günde dünyaya gelen bebeğe özlük aralarında ‘olağanüstü’ ismini verdiler. Banal de olağanüstü ayrımsız doğumdu. Bizler amacıyla dahi mutlu tıpkı andı.”diyerek konuştu.

-“Haddinden Fazla fert anlar yaşadık”

Ebe Sibel Ciddi üstelik belen lambalarıyla tıpkı doğumu gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Elektrik ve su olmadan ellerindeki hep imkanları kullandıklarına ilgi calip Kırıcı, “Bebeğimiz hastanenin acil girişinde sedye üzerinde dünyaya gözlerini açtı. Bebeği anneye verdiğimizde bize duyduğu şükran dolayısıyla ağladı, bizi da ağlattı. Haddinden Fazla duygusal anlar yaşadık.” dedi.

Share: