Üniversite öğrencisi inşaat ustası ressamın iki fırça ortada sabık hayatı

Konya’da inşaatlarda boya ve alçı işlerinde fiilen ailesinin geçimini sağlayıcı ve yaptığı besili boya tablolarıyla dikkati çekici Salih Yerlikaya, kazandığı üniversite sonrası resimde akademik kariyer hedefliyor.

İnşaatlarda boya ve alçı işleriyle uğraşan 42 yaşındaki Salih Yerlikaya, tuvaline yansıttığı semirtilmiş boya tablolarıyla resme tutkusunu ortaya çıkarıyor.

Yaşadığı evin bir bölümünü atölyeye çeviren Yerlikaya, yeteneğini akademiye tasrif etmek istedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Iyice Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi’nde sabık sene yetenek sınavlarında muvaffakiyetli olan Yerlikaya, üniversite hayalini gerçekleştirdi.

Kent merkezinde dinç 3 çocuk babası Yerlikaya, iş hayatıyla sanatını aynı arada götürmenin çabasını veriyor.

Bir fırçayla geçimini diğeriyle hayallerini gerçekleştiriyor

Resim Bölümü 2. sınıf öğrencisi Yerlikaya, AA muhabirine, âdeta yaşlarda başlayan resme ilgisini tedricen gerçekleştirdiğini anlattı.

Üniversite hayali için ayrımsız müddet uzaklık verdiği resme 3 sene geçmiş hoşgörüsüz döndüğünü kaydeden Yerlikaya, resimlerinin beğenildiğini, bu motivasyonla akademik kariyer için kolları sıvadığını dile getirdi.

Yerlikaya, günlerinin heyecanlı ayrımsız tempoda geçtiğini belirterek, “Üniversiteyi kazanınca çok mutlu oldum, hayalime tıpkısı girişim elan yaklaştım. Ahir hedefim diplomamı almak. Akademi, suret ve görüşme hayatında dahi başarılı olmaya çalışıyorum. Elimden gelenin fazlasını fora etmek için uğraşıyorum.” diye konuştu.

“Hayallerin ardı sıra gidince fedakarlık mübrem oluyor”

Ailesinin geçimi amacıyla 20 yıldır inşaatlarda alçı, boya ve dekorasyon işleri yaptığını aktaran Yerlikaya, şöyle konuştu:

“İşi okulun öğüt programına göre ayarlıyorum. Sabah işe gidiyorum, öğleden sonraları okula geliyorum. Şayet ibret öğleden önceyse önceki okula gidiyorum, çıkınca işe gidiyorum. Cumartesi, alışveriş birlikte inşaatta çalışıyorum. Yani tatili kaldırdım. Hayallerin peşi sıra gidince fedakarlık kaçınılmaz oluyor. Akademik yetişek çokça farklı. Buradaki yetişek haddinden fazla şey katıyor. Gâh makul bildiğim şeylerin falsolu olduğunu öğrendim. Akademinin ilerleyen zamanlarda kendime ilişkin tıpkısı kalıp tekvin yönünde faydası olacaktır.”

“Mücahede disiplininden, karakterinden haddinden fazla memnunuz”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Fena Hâlde Sanatlar ve Mimari Fakültesi Hekim Öğretim Üyesi Mehmet Susuz üstelik öğrencisinin aktif ve kudretli olduğunu kaydetti.

Sanatın ve yeteneğin insanın özünde olduğuna belen eden Susuz, “Salih, hem kuramsal hem uygulamalarla laf eğitimini daha doğacak noktaya çıkarabilmek amacıyla çabalıyor. Kendisinin mesai disiplininden, karakterinden çokça memnunuz. Bu olgunluğuna cemaat insanların akademide vakit kaybetmeden domuzuna sanatlarda değil, kül bölümlerde olmasının o bölümlerdeki ayrıksı öğrencilere da yaşıt olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Share: