Unutulmaya yüz tutmuş 3 bin yıllık Türk tatlısı Kavut, kilo almak isteyenlere çıkar yol oluyor

Unutulmaya beniz tutmuş 3 bin yıllık Türk tatlısı Kavut, kilogram almak isteyenlere çare oluyor

SİVAS Duayen Çelebi’nin Seyahatname kitabında adı güzeşte unutulmaya yüz tutmuş 3 bin yıllık Türk tatlısı kavut, kilo kabul etmek isteyenlere deva oluyor.

Unutulmaya yüz tutan 3 bin yıllık Türk tatlısı kavut, Sivas’ın Altınyayla İlçesinde Eş Kooperatifine bağlı kadınlar yoluyla üretilip yaygınlaştırılıyor. Aksakal Çelebi’nin Seyahatname ünlü kitabında saha verdiği bu lezzetli efdal caize değeri ile kilo bağan kilogram problemi yaşayanlara umar oluyor. Öğütülmüş, buğday, çavdar yahut arpanın bal ve pekmezle yoğrulması ile elde edilen kavut, besleyen özelliği büyüklüğünde lezzetiyle bile dikkat çekiyor. Efdal kumanya değerine cemaat olan Kavut tatlısının kıtlık dönemleri Anadolu’da bolca tüketildiği da biliniyor. Karbonhidrat deposu olan bu şekerli şeker içermediği üzere şeker hastalığı hastaları eliyle galiba benzeri ölçüde rahatlıkla tüketilebiliyor.

Ermiş Çelebi Seyahatnamesinde bahsetti

Altınyayla Eş Kooperatifi Başkanı Mevlüde Sarıkaya, Kavut’un 3 bin yıllık bire bir Türk tatlısı olduğunu ve Ermiş Çelebinin Seyahatnamesinde konu edildiğini belirterek, “Kebap halleri öğütülüyor, türap halini aldıktan sonradan şekerli şerbet ile karıştırılarak hazırlanıyor. İçerisine zevke göre pekmez ve bal akıtılabilir. Peşi Sıra sıkım halinde tüketilir. Öz, kıraathane gibi içeceklerin yanı sıra tüketimi yapılıyor. Ermiş çelebinin Seyahatnamesinde düzlük aldığı söyleniyor. Mugaddi tıpkı şart olduğu ve eski zamanlarda verimsizlik bir zamanlar tüketildiği söyleniyor. Bizim büyüklerimiz bizi bunlarla yetiştirdiler. Tatlı niyetine bunlarla büyüdük. Bu unutulmaya yüz tutuyordu biz bunu zaman yüzüne çıkardık. Şu zaman avrat kooperatifinde satışını yapıyoruz. Istek berenarı aşkın site dışına gönderiyoruz. Biz olduğunu öğrenen vatandaşlar genelde şaşırıyorlar. ‘Sizde var mı haddinden fazla sevindik bulduğumuza’ diyorlar. Denk kendisine de 70 liradan satışa sunulmaktadır.” şeklinde konuştu.

“Akla Yatkın dokunuşlarla elan dimdik bezdirmek de olanaklı.”

Sivas Medicana Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, “Kavut Anadolu’birlikte yıllardır yapılan sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Yöreye göre yapımı değişse da temelinde ‘Kavut Unu’ olarak adlandırılan buğday, akdarı ya de susamın öğütülmesiyle oluşturulan bir un kullanılır. Bu un tereyağında kavrulur, sonrasında bal evet bile pekmez ile tatlandırılır, üzerine koz eklenerek servis edilir. Bu tatlımızı beslenme açısından değerlendirdiğimizde eli nimetli kalorili olduğunu çabukça beyan etmek cins fakat yapılan akıllıca dokunuşlarla daha zinde bezdirmek birlikte gibi.” şeklinde tabir etti.

“Kilo almak isteyen erat beslenmelerinde meydan verebilir.”

Kavut unu hazırlanırken tamam tahılların kullanılması ve tereyağı oranının azaltılması gerektiğini tamlayan Arslan, “Şeker Hastalığı yemlemek namına bal yahut pekmez ile tatlandırmak doğrudur ancak bu bal ve pekmez sıcakken değil soğukken konusunda eklenmelidir. Böylecene bal ve pekmezin yapısı bozulmadan tüketim sağlanır. ya da sıska meyveler de içine eklenebilir. Bu adımlara ilgi edilerek yapılsa üstelik karbonhidrattan zengin bir nevale olduğu üzere devir içinde tüketilmeli, geç saatlerde tercih edilmemelidir. Beraberinde protein kaynağı katık ya de kestane rengi tüketilebilir. Kilo kabul etmek talip erler beslenmelerinde saha verebilir. Içki şekerinin ani yükselmesine amil türlü, hele ihtisas hastaları ve diyabet hastaları porsiyonuna özen ederek tüketmelidir.” dedi.

Share: