Uslu erişim sistemiyle kazalara takkadak engelleme edilecek

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde lise öğrencilerince tasarlanan ve TEKNOFEST’te birincilik ödülü olan akıllı ulaşım sistemiyle, kazazedelere erken müdahale edilerek birey kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Siverek Selen ve Danışma Merkezi (BİLSEM) öğrencileri ve öğretmenlerince çeşitli anten ve ihtar ekranlarıyla tasarlanan aptal erişim sistemi, ilçe simultane afiyet ve güvenlik birimlerine hikmet verilmesini sağlıyor.

Kazalara eskiden yapılacak engelleme ile fert kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenirken, ikaz ekranlarıyla birlikte karayolunu kullanan sürücülere kaçıncı kilometrede kaza yaşandığı bilgisini aktarıyor.

Samsun’üstelik planlı TEKNOFEST’te lise seviyesi Beyinli Ulaşım Yarışması’nda “Kodboy” takımının projesi bir numara seçildi.

“Bizim bir tane amacımız avlu kurtarmak”

BİLSEM danışman öğretmeni Barış Mustafa Özsüllü, AA muhabirine, sıfır denemelere rağmen pes etmediklerini ve çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

İnsan hayatının çok majör olduğunu anlatan Özsüllü, şunları kaydetti:

“Bizim amacımız avlu yönetmek. Gaziantep’te yaşanan kaza bizim projemizin ne büyüklüğünde zaruri olduğunu bize gösterdi. Çünkü orada kazanın olma nedeni geriden mevrut sürücünün kazayı başlangıçta bilememesiydi. Projemizdeki görüntülük yardımıyla kazayı geriden gelen sürücülere bildiriyor ve bu sayede üstelik o güdücü giderek ilçe olduğunu biliyor, hazırlık alıyor. Haddizatında bizim tek amacımız maltalık yönetmek. Projemizin bir numara olduğunu orada öğrendik ki ‘Kodboy’ takımı duyuru edildiğinde heyecanla sahneye çıkıp ödülümüzü aldık. Çok mutluyduk ve bu mutluluğumuzu de hep Sivereklilerle paylaştık. Önümüzdeki günlerde projeyi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bağımlı bu kısımda az buçuk daha balaban sensör yapmamız gerekiyor, bunun üstüne yoğunlaşmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ise TEKNOFEST’in farklı dallarına başvuru yapmayı planlıyoruz.”

Projenin tasar çizimci öğrencilerinden Övgü Zelal Çipo ise yaptıkları araştırmada, otoyollarda gerçekleşen kazaların yüzde 65’inin ölümle sonuçlandığını ve bunların ortada ilçe yerinin konumunun umum saptanamamasından kaynaklı erken müdahale sıkıntısının de düz aldığını söyledi.

Bu sorunun çözülmesi amacıyla yaptıkları çalışmanın TEKNOFEST’te birincilik almasının gelgel donör olduğunu anlatan Çipo, şöyle bitmeme etti:

“Tığ birlikte bu soruna çözüm çıkarmak üzere şahsen özlük ürettiğimiz sensörleri bariyerlerin arkasına yerleştirdik. Bu duyarga sayesinde kazanın bilcümle yerine nerede ve hangi şiddette gerçekleştiğini keyif ekiplerine ve mukteza birimlere yargılama kendisine bilgi gönderebiliyoruz. Böylelikle aradaki iletişim ve durum tespit üzere aşamaları ortadan kaldırdığımız amacıyla süreci hızlandırmış oluyoruz. Hakeza faydalı tıpkısı projeyle binlerce takımın arasından bir numara rastlanmak bizi az çok mutlu etti ve bununla hava duyduk. Kesinlikle bu şekilde bırakmayı düşünmüyoruz. Gerekli birimlere seçkin türlü sunumu yapıp oldukça hayata eylemek amacıyla ceht sarfiyat edeceğiz.”

Projenin domestik imkanlarla tasarlandığını tamlayan proje tasarımcısı öğrencilerinden Mehmet Enes Akçiçek üstelik amaçlarının adam hayatını herhangi bir şeyin üstünde tutmak olduğunu söyledi.

Yaptıkları projeyi henüz de ihya arzusunda olduklarını belirten Akçiçek, “Projemizin amacı otoyollarda gerçekleşen kazaları ahit kaybetmeden anında tayin edebilmek. Projemizin maliyet durumuna değinecek olursak ‘kayırıcı hayatından altın mi?’ diyerek tıpkısı bilcümle kurabilirim amma öncelikle çokça kaza olup birlikte görünmeyen ve sivri kaza olan yerlerden başlayıp bu projeyi oldukça genişletmeyi planlıyoruz. Birinci olduğumuz üzere çok mutluyuz, bu birinciliği Siverek’imize getirmenin gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.Share: