Uzun Mehmet, kömürü buluşunun 193. yılında anıldı

Ince Mehmet, kömürü buluşunun 193. yılında anıldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 8 Teşrinisani Etraflı Mehmet’i Yâd ve Kömürün bulunuşunun 193. Yılı nedeniyle tören düzenlendi.

İlçeye kapalı Detaylı Mehmet Mahallesi Kahya Kıymet Sokak’ta bulunan Etraflı Mehmet düzenlenen merasim imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Müspet, taş kömürünün bulunması ile bölgemiz ve ülkemizin sanayileşmesinin sağlandığını söyledi. Detaylı Mehmet’in askerde komutanının verdiği hikmet ile ülkenin ve ilçenin gelişiminde şişman etkin oluşturan çok balaban bire bir aksiyon yaptığını rapor eden Yararlı “Son Teşrin 1829 Detaylı Mehmet’in Taşkömürünü bulduğu çağ olarak kabul edilir. Sene-i devriyesinde bu temiz, temiz, alp Rum çocuğunu adlandırmak amacıyla hep bulunuyoruz. Askerde komutanının verdiği hikmet ile Mufassal Mehmet, Ülkemizin, bölgemizin ve ilçemizin gelişiminde nazik hareketli oluşturan çokça majör aynı hisse senedi yapmıştır. Çünkü bugün neşelilik hangi ise o zamanlar üzere kömür bire bir şeydi. Taşkömürünü ilk bulan dirilik olarak ölümü üstünde şüpheler kâin Ince Mehmet; eğitimli olmazsa da Türk insanının genlerindeki ihata, zekâ, akıl ve sağduyu ile ülkesine, bölgesine ve ilçesine şişman hizmetler yapmıştır. Taşkömürünün bulunması, bölgemizin gelişmesine ve ülkenin ekonomisine ulama sağlamada şişman öneme topluluk namına, İlçemizin sanayileşmesini sağlamış, nüfusunun büyümesine nöbet açmış ve bir şehir haline gelmesinde büyük rol oynamıştır. ‘Her kim çalışamaya duruma gele, eşeğe bindirilip köyüne gönderile.’ Bu sözler idare vasıtasıyla gönderilen bire bir yazıdan alınmadır. Anca anlaşılıyor kim Taşkömürünün bulunması aynı taraftan iri faydalar sağlayan ancak ayrıksı yandan ön halkının şişman teessürat yaşamasına üstelik sefer açmıştır. Yer optimist tahminlerle bugüne büyüklüğünde 5.000 madencimiz şehit olmuştur. Bizler oran memuru namına ne ahit madenciyle karşılaşırsak henüz yalın kat tıpkı aha çalışmanın ezikliğini, utancını ve burukluğunu yaşıyoruz. ve bizler biliyoruz kim çekilen nazik acılara ve bunca şeylere rağmen madencinin başkenti Ereğli’da, kömür kutsaldır. Bu his ve düşüncelerle; Özellikle yeryüzüne çıkartılması çok zor tıpkısı hisse senedi olan karaelması bulan Detaylı Mehmet’, i bu uğurda martir verdiğimiz altın madencilerimizi yağmur ve minnetle anıyor, ülkemize haddinden fazla balaban ulama sağlayan kızıl madencilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Bahtiyar “Vadi altında 1,5 milyar titrem kömür var”

Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise yer altında çıkarılmayı muntazır tayin edilen 1,5 milyar titrem kömür olduğunu rapor etti. Bahtiyar konuşmasında “5 bin maden şehidimiz var. Havza insanımız acılar yaşayarak madenciliği öğrenmiştir. ERDEMİR’İN, KARDEMİR’İN, ÇATES’İN, Filyos Elem Tuğla Fabrikası’nın bölgemize kurulmasının nedeni taşkömürünün havzamızda bulunmasıdır. Maden havzamız, tafsilatlı yıllar ülkemiz sanayisinin lokomotifi ergin, ülkemizin gelişip büyümesine büyük katkılar vermiştir. Fakat, alelhusus 1990 sonrasında muteber kusurlu politikalarla iştirakçi sayısı ile gelişigüzel taşkömürü üretimi de gerilemiştir. Türkiye bugün enerji ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla yılda 36 milyon tondan fazla taşkömürünü ithal valör ve her sene taşkömürü ithalatına milyarlarca dolar öder hale gelmiştir. Bir yandan ülkemizin bulunduğu coğrafyada süren enerji savaşları dolayısıyla dünyada ve Avrupa’dahi enerji fiyatlarının yükselmesi ve tedarikte yaşanan sorunlar, alelhusus Avrupa’dahi yaşanan erke krizi, sair yandan arsıulusal piyasalarda domestik ve milli kaynakların değerlendirilmesinin önemini aynı kat daha ortaya koymuştur. Mütekâmil ülkeler birlikte sanayilerinin taşkömürü ihtiyacını karşılayabilmek için çabuk benzeri şekilde zat kaynaklarını harekete geçirmenin planlamasını yapıyor. Yeraltında çıkarılmayı muntazır 1,5 milyar ton taşkömürü rezervimiz var.

TTK’nın yerleşmiş kapasitesi almanak 5 milyon titrem kömür üretimidir. Yani ülkemizin de kendi kaynaklarını harekete geçirme ve ihtiyacının koskocaman bire bir bölümünü karşılayabilme imkanı bulunmaktadır. Çipo-polat fabrikalarımızın faziletkâr fırınlarını kullanmak, sanayimizin çarklarını döndürebilmek için havzamızdaki özkaynağımız sanayimizin ihtiyacı olan koklaşabilir taşkömürüne gerekseme olduğu açıktır. Başta çipo-çelik sanayisinin ve diğer taşkömürünü havzamızdan karşılayabilmemiz mümkündür.” Dedi.

Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yararlı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Murat siyasal parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler, şehit aileleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share: