Vakfedilmiş mevcut Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, İranlı kadınlara destek üzere saçlarını kazıttı

İran’de kadınların, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin öldürülmesini çıkıntılık etmek için başlattıkları saç akçakesme eylemine Türkiye’den bile mukavemetli haddinden fazla kesimden bindi gösterildi. Başak Demirtaş, Edirne Cezaevi’nde tutulan HDP’nin sakat Adam Umumi Başkanı Selahattin Demirtaş ile namına kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Adnan Selçuk Mızraklı’nın bile saçlarını kazıttığını duyurdu.

Başak Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Selahattin ile Selçuk Öğretmen, İran’de saçının aynı bölümü münhal diye niteleyerek gözaltına alınıp katledilen Mahsa Amini’nin katledilmesini çıkıntılık etmek ve İran’daki direnişe bindi yöneltmek için saçlarını kazıttılar” ifadelerini kullandı.

“ACISINI YÜREĞİMİZİN SUNU DERİNİNDE HİSSEDİYORUZ”

Demirtaş yazdığı mektupta şunları söyledi: “Saçını teli göründü diye İran aktöre polisi vasıtasıyla katledilen Mahsa Amini’nin acısını yüreğimizin sunu derininde hissediyoruz. Güçlük ve zulme alın tıkanmak yalnız kadınların sorumluluğu değildir. Kadınların cesaretle öncülük yaptığı müsavat ve hürriyet mücadelesine bindi isnat etmek ve İran’bile hürriyet üzere direnen halkın birlikte olduğumuzu belirtmek üzere hücre arkadaşım Dr. Selçuk Mızraklı’yla beraber zaman saçımızı kazıttık. Bilcümle acımasızlık, acımasız düzenleri halkın direnişi karşısında leşker geç yıkılacaktır. Direnenlere bin selam olsun. Mahsa Amini’ye Allah’tan yağmur ailesine ve halkımıza başlangıç sağlığı ve sabır diliyor, selamla birlikte tesanüt duygularımızı iletiyorum.”

Share: