Van Gölü’ndeki su çekilmesi sürüyor

Van Gölü’ndeki akarsu çekilmesi sürüyor

NASA birincisi Van Gölü’nde yağışın azalması ve buharlaşmanın katlanarak artması ile su hemencek çekildi

BİTLİS – Dünyanın sunma balaban sodalı gölü olma özelliğine erbap olan Van Gölü’ndeki istifa sürüyor.

BENDE Havacılık ve Feza Ajansı tarafından düzenlenen “Acun Turnuvası” adlı devre içi ışık yarışmasında, Uzay Adamı Kate Rubins aracılığıyla çekilen Van Gölü fotoğrafının bir numara çıkması ile Van Gölü, parçalanmamış zamanların en güzeli ve yeryüzü gürültülü getireni olmayı başarmıştı. Van Gölü’nde şimdilerde ise yağışın azalması ve buharlaşmanın katlanarak artması ile akarsu lahzada çekildi.

Gölün Tatvan kıyı kıyısının yaklaşık 3 kilometrelik kesiminde çekilme yaşandı. Ricat ile elan ilk göle atılarak kirliliğe etken olan makine lastiği, plastik maddeler ve sırça şişeler dönüş yüzüne artık. Havadan çekilen görüntüler birlikte durumu gözler önüne serdi.

Durumu değerlendiren Ayşegül Yeşilmen adlı yurttaş, ” Mardin’den geldim, burada öğrenciyim. Buraya önce hisse senedi değil, birkaç yıl geçmiş birlikte gelmiştim. Suyun bu kadar çekildiğini ve kirliliği görmemiştim. Bu durum normal değil” dedi.

“Lütfen tümce çevresine duyarlı olsun”

Sinan Usangın ise “Van Gölü kirletilmemelidir. İnsanlarımız doğaya utanmak duymuyor. Bunun amacıyla lütfen tümce çevresine duyar olsun. Burada fotoğraflar çektim ve bu duruma çokça üzüldüm. Van Gölü oldukça kirletiliyor. Daima plastik maddeler, lastikler atılarak doğamız kirletiliyor” şeklinde konuştu.

“Çekilme o kadar çok kim resmen aşağıya inip gölün ortasına büyüklüğünde yürüdüm”

Durumun haddinden fazla keskin olduğunu söyleyen Gamze Tunç ise “Beş Altı yıl öncesine kadar Tatvan sahilinde yürürken Van Gölü’nün su seviyesi o kadar yüksekti ki dalgalar oluşunca suları üzerimize sıçrıyordu. Amma maatteessüf şu an görüyoruz ki haddinden fazla gösterişli tıpkı boyutta istifa var. Bizim üzere hasis içler acısı durumda. Çünkü Van Gölü bizim gözbebeğimizdir. Van Gölü bir nice hayvana, canlıya aile sahipliği yaparken şu an kurumaya akilane gidiyor. Kuruyan bölgelerde başlangıçta atılan lastik ve plastikler dönem yüzüne çıkıyor. Ricat o kadar fazla ki resmen aşağıya inip gölün ortasına kadar yürüdüm. Bu kadar korkulu bire bir boyuta ulaşması yoz bizi haddinden fazla üzüyor. Ayrımsız an evvel tedbir alınmasını istiyoruz” dedi.

(MT-MSA-HA-Y)

Share: