Van haberi | Van’ın yöresel lezzetleri İpekyolu’nda yarıştı

Van’ın yöresel lezzetleri İpekyolu’nda yarıştı

VAN – Van’ın İpekyolu Belediyesi, kentin varlıklı aş damı kültürünün evcil ve millî alanda tanıtılması için ‘Yöresel Yemek Yarışması’ düzenledi.

Eş ve Karı Hizmetleri Müdürlüğü marifetiyle Elite World Van Hotel’dahi düzenlenen ödüllü yemek yarışmasına toplamda 80 kişi müracaat etti.

Yarışmaya katılan 26 delege, yaptıkları lezzetlerle müthiş yarıştı. Keledoş, köfteli erişte aşılama, kaşık tatlısı ile birinci olan Miyeser Antika bütün zer, keledoş, püşürük, kalbura bastı ile ikinci olan Kerime Çapkan yarımlık, Kürt köftesi, püşürük ve aside tatlısı ile üçüncü olan Ayşe Satılmış ise çeyrek altın ödülü kazandı.

Jüri üyeleri ortada Dr. Öğr. Üyesi Esat Özata, Prof. Dr. Renkler Sülale, Aşçılar Federasyonu Van Temsilcisi Ulu Geyik ve Van’da yerel yemeklerin işletmecisi olan Erkan Nasip düzlük aldı.

Yarışmacıları yegâne bir tane müzakere ederek yapılan yemekler hakkında bilgelik düzlük İpekyolu Kaymakamı ve Uray Komutan Vekili İhsan Emre Işıklı, “Zaman Avrat ve Ev Hizmetleri Müdürlüğümüz eliyle düzenlenen yöresel kemirmek yarışmasındayız. Marifetli hanımlar yoluyla çokça kilolu aynı bandaj var. 26 yarışmacı şu anda hazır. Birazdan çokça kıymetli jüri üyelerimiz yemekleri tadarak ve birini seçmeye çalışacaklar. Bana sorarsanız buraya katılanların bütünü kazandı. Bizim burada boşaltmak istediğimiz öz yöresel lezzetlerin mecmu Türkiye’üstelik ve uluslararası camiada tanıtılması ve duyurulması. Buna ulama veren bilcümle hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmacılar 90 zaman içerisinde kendileri üzere ayrılan mutfakta hünerlerini göstererek yeryüzü içimli yemeklerini yaptılar.

Yarışmanın birincisi Miyeser Gayritabii, çokça bahtiyar olduğunu belirterek, “Yarışmaya katılmayı hiç düşünmüyordum. Aynı ahit arkadaşlarıma keledoş yemeği yaptım. Onlar de bu yarışmayı gördüklerinde kesinkes başvurmam gerektiğini söylediler. Kendime güveniyordum. Birinci oldum ve çok mutluyum” diyerek konuştu.

Ünlü şef ve öğretim üyesi hakem heyeti üyesi Dr. Öğr. Üyesi Esat Özata ise “Bugün Van’ın yöresel yemek yarışmasında birbirinden domuzuna lezzetler tattık. Rastgele yarışmada olduğu kabilinden 1, 2 ve 3. oluyor. Bilcümle yemekleri yegâne tek tattık. Bütünü bile birbirinden lezzetliydi ancak zer yargıcılar kurulu üyelerinin kuma kararı ile neticede birinci olan biri çıkma. Miyeser Hanım’ı kutlama ediyorum. Köfteli erişte aşı pespaye haddinden fazla lezzetliydi. Bu yarışmalar aynı ilin, bir yörenin budunsal lokal ürünleriyle yapılan yemeklerini esasen gün yüzüne çıkaran, onları esasta zat ortada tanıtıcı ve Türkiye’ye tanıtan, bundan sonra dünyaya tanıtacak olan mahsulat. Çünkü dünyada ayrımsız ilin gastronomisel açıdan, mutfak açısından ensesi kalın olması, o ilde yetiştirilen ürünlerle yapılması geçişsiz. Bu anlamda Van haddinden fazla muvaffakiyetli bir ilimiz. Burada olmaktan âlem haddinden fazla mutluyum. Böylesi fena hâlde benzeri aranjman yapıldığı için İpekyolu Belediyesine, kaymakamlığına ve bu yarışmada emeği güzeşte herkese zevalsiz teşekkürlerimi sunuyorum ve bağımlı ki parçalanmamış yarışmacılarımızı kutluyorum. Gene Van’ın lezzetlerinde bu arada tevessül etmek dileğiyle zarifçe kalın” dedi.

Sırası ile 4. olan Ikbal Şimşek’e aşındırmak takımı, 5. olan Canan Yendim’e tencere seti, 6. olan Aygül Avcı’ya ise fincan takımı armağan edildi.

Share: