Van’da gündüz tutulmasını peyda gözle izleyen 10 sevimli müşahede kaybı yaşadı

25 Ekim’dahi gerçekleşen, Ay’ın Çağ ve Dünya arasına girmesiyle oluşan modüler güneş tutulması, Türkiye’den de izlendi. Bütün dünyanın sargı gösterdiği huy olayı, Van’da 10 kişiyi hastanelik etti.

BİR SÜRE SONRADAN BULANIK GÖRMEYE BAŞLADILAR

Konuyla ilgili açıklamada mevcut Operatör Dr. Yusuf Evcimen, birkaç periyot esbak güneş tutulması sırasında maalesef istenmeyen durumların yaşandığını belirtti. İki periyot içerisinde hastaneye başvuran ve aralarında çocukların üstelik bulunduğu 10 kişide müşahede kaybı olduğunu tabir fail Evcimen, “Güneşe münhal gözle bakmışlar. Bu tek iştiyak etmediğimiz benzeri durum. Güneşe berrak gözle bakmalarından ekolojik ortam bir iki saat sonradan başlayan tütsülü müşahede şikayetleri oldu. Hastalarımızın yaptığımız muayenelerinde rüyet keskinliğinde eksilme, odaklaşmada ağırbaşlılık, yamuk müşahede, seçenek müşahede ve bulanık görme şikayetleri mevcuttu. Çektiğimiz filmlerde sarı bekçi dediğimiz bölgede, retinanın çöz tabakası ve fotoğraf reseptör tabakasında aynı hasar oluştuğunu görmekteyiz. Bu da hastalarımızın görme kalitesinde sukut ve sisli görmesine illet olmaktadır” dedi.

“ÇIPLAK GÖZLE GÜNEŞE 15 SANİYEDEN TEFERRUATLI BAKMAMAMIZ LAZIM”

Güneşe merbut oluşan hasarların benzeri tedavisinin olmadığına aksan fail Evcimen, “Bu ebat kalımlı rüyet kayıplarına ve mihman hasarlara sebep olmakta olup, bu konuda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. güneş tutulması sırasında, başkaca alışılagelen zamanlarda üstelik devir gözlüğü takmalarını öneriyoruz. Zira güneşte mor ötesi dolma ışınları var. Bu nedenle bariz gözle güneşe 15 saniyeden elan fazla müddet bakmamamız lazım. Maatteessüf güneşe ilişkin oluşan hasarların bir tedavisi bulunmayan. Tığ hastalarımıza gâh azık takviyeleri ve güneş gözlüğü takmalarını öneriyoruz. Bu bölgedeki hasarları, vücudun kendisi ayrımsız hacim da olsa bunu onarabiliyor. Ancak altıncı ayın böylelikle mütezayit hasar, maatteessüf kalıyor ve tedavisi bile namevcut” diye niteleyerek konuştu.

Share: