VATAN CADDESİ’NDE 29 EKİM TÖRENİ

İSTANBUL’üstelik 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı resmi geçit resmi Vatan Caddesi’nde yapıldı.

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümü zımnında Fatih’teki Yurt Caddesi sabahleyin saatlerinde trafiğe kapatıldı. Resmi argıt törenine, İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Kalaba ve Garnizon Komutanı Büyük Katmerli katıldı. Kutlamalar kapsamında Yerlikaya, İmamoğlu ve Katmerli üstü küşade vasıta üstünde vatandaşları selamladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

“CUMHURLA CUMHURİYET ARASINDA ÖRÜLEN KALIN DUVARLARI ÜSTELIK ORTADAN KALDIRDIK”

Erdoğan mesajında, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik kartı etti.  Erdoğan mesajının devamında, “Bundan 99 sene evvel gösterişli bedeller ödeyerek haddinden fazla print şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni çağcıl medeniyetler seviyesinin birlikte üstüne çakmak için akıcı tıpkısı savaşım içindeyiz.  Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz el erki ve kalkınma devrimleriyle, hoppadak milli iradenin önündeki engelleri değil, cumhurla cumhuriyet arasında örülen tartı duvarları birlikte ortadan kaldırdık. Türkiye’yi, demokrasisi yaşıt alınan, ekonomisi göz dolduran, diplomasisi yürekten takip edilen, milli ilişki ve kardeşliğini rastgele makule sabotaja karşın sunu etkili şekilde müdafaa fail benzeri devlet konumuna getirdik. Benzeri çağ geçmiş istiklal mücadelesi mazlum halklara ilham veren Türkiye’nin, zaman de gözlerin ve kalplerin okşayıcı menzili içinde olduğu ayrımsız gerçektir. Global belirsizliklerin arttığı benzeri dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, tüm kesimler marifetiyle takdirle karşılanıyor” dedi.

“NEREDE BİR MAZLUM VARSA İMDADINA KOŞUYORUZ”Erdoğan, ” Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya- Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına büyüklüğünde girişimci ve insani aut politikamızla çevremizde tıpkı hazar ve refah kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz. Milli gelirine kıyasla sunma çok insancasına müzaheret özne büyüklük adına, nerede bir mazlum, kıygın ve gerekseme sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koşuyoruz. Global ölçekte ülkemizin itibarını ve ağırlığını artırırken, içeride dahi envestisman ve kalkınma hamlelerimize geceli gündüzlü tıpkısı şekilde devam ediyoruz. Karadeniz’bile keşfini yaptığımız ve evlerimize yollamak üzere layenkati çalıştığımız doğalgaz, erke kulvarında önümüzde kullanılmamış afak açtı. Defans sanayii alanında kendi ürünlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bunları ihraç fail ayrımsız kapasiteye ulaştık. Tarımdan turizme, ulaştırmadan terbiye ve sağlığa temas alanda kendimizle yarışıyor, muvaffakiyet çıtamızı daim fevk taşıyoruz. Biraz devir önceki tahminî 6 milyon vatandaşımızın ocak ve yer ihtiyacını giderecek tarihimizin yer iri içtimai konut projesinin temelini attık. 29 Teşrinievvel’da ülkemizin geçmiş yerli ve milli elektrikli otomobili olan TOGG’un banttan indirilme törenini gerçekleştiriyoruz. Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye karşın, bire bir satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız yayın ve bakım altyapısı üstünde Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA:  CUMHURİYETİMİZ ULU BİR ÇINARTörende konuşan İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, “Cumhuriyetimiz, ulu aynı çınar. Bu çınarın serpilip büyümesinde birçok yiğitlerin bedeni, Nicelerinin bellek, aziz ruhu, Birçok anaların, bacıların gözyaşı ve yetimlerin, mazlumların duası var. Bizim Cumhuriyetimiz, galip olduklarını sananların, mağlup yerine ve baylan hilale esenleme durarak; geldikleri üzere gittikleri, büyük ayrımsız destanın en iyice satırıdır. Bizim Cumhuriyetimiz, bedeli Çanakkale’da, Sakarya’üstelik ve Dumlupınar’birlikte… Bedeli Afyon ovalarında, şehit kanlarıyla ödenen temiz tıpkı milletin göğsüne taktığı istiklal madalyasıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, yiğit zırh arkadaşlarını ve bu toprakları yurt kılan eren şehitlerimizi, alp gazilerimizi yağmur, şükran ve şükranla anıyorum” dedi.

Törende liseli öğrencilerden oluşan koro eliyle şarkılar söylenirken devlet genelinde yapılan türkü yarışmasında birinci olan öğrenciler yoluyla şiirler okundu. Cumhuriyetin 99’uncu yılına özel İl Milli Eğitim Müdürlüğü marifetiyle 99 öğrenciden oluşan halk oyunları gösterisi balaban deste gördü. Törene gelen haddinden fazla sayıda vatandaş söylenen şarkı ve türkülere ellerindeki Türk bayraklarıyla zevcelik etti. Izlence Türk Yıldızları’nın ve polis güçleri özel harekat helikopterinin gösterileriyle bitmeme etti. Kutlamalar, resmi geçit töreni ile serencam buldu.

Share: