Vekil Bozdağ’dan Adli Tababet Kurumu Diyarbakır Kol Başkanlığı’nda açıklamalar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Diyarbakır’birlikte açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “Yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu olduğu gerekçesiyle 134 kaknem üzerine muamele yapıldı ve bunlardan 3’ü tutuklandı” dedi.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’dahi incelemelere devam ediyor. Adli Tıp Kurumu Diyarbakır Takım Başkanlığı’nda akıbet gelişmelere dair açıklamalarda kâin Bozdağ, “Diyarbakır ilimizde da depresyon tahammül, taharri kurtarma ve tarama çalışmaları bitmeme etmektedir. Şu esas kadar Diyarbakır’ımızda yıkılan 7 binamızdan 3’ünün enkazı tamamen kaldırıldı. Kaldırılan enkazlar dolayısıyla 316 vatandaşımızın çöküntü altında kalanlardan ölüm ettiğini akıbet cirim kendisine verebilirim. Dertli adına otama görüp taburcu olan 810 vatandaşımız var. Şu anda da yatan hastanelerde çorlu durumda olan 92 vatandaşımız olduğunu söylemek isterim. Diyarbakır’ımızda hem hasar belirleme çalışmaları hem evlerine giremeyen veya evleri yıkılan, evleri ciddi hasarlı, itidalli hasarlı olan vatandaşlarımızın barındırılması, ibadetiyle ilişkin icraat bile sürdürülmektedir. Kısaca günde Diyarbakır’üstelik 200 bin civarında vatandaşımızı sınırlı mekanlarda ve deri kentte barındırdığımızı ve rastgele çeşit ihtiyaçlarını Diyarbakır Valiliğimizin koordinesinde buradaki kurumlarımız aracılığıyla teşrikimesai içerisinde karşılandığını ifham etmek isterim” dedi.

134 şüphelinin yıkılan binalarla ilgilendiren üzerine muamele işlenmiş

Bakan Bozdağ, “Sarsıntı yaşanan illerde adli soruşturmaların alelacele başlatılması ve yürütülmesi, delillerin toplanması, sorumluluğu olduğu değerlendirilen şüphelilerin denetleme ve başka tedbir işlemlerinin uygulanması ve adli süreçlerin metin bire bir şekilde işletilmesi maksadıyla da Cumhuriyet Altını Savcılıkları eliyle tehlikeli aynı himmet sürdürülmektedir. Bugüne kadar Cumhuriyet Başsavcılıklarımız yoluyla bakı yakalamaya ilişik kararlar isimlere ulaştıkça gecikmeksizin çıkarılmıştır. Sorumluluğu olduğu değerlendirilen 134 şüphelinin yıkılan binalarla ilgilendiren üzerine prosedür işlenmiş. Bu şüphelilerden 3’ü tutuklandı, 7’si gözaltına makbuz. 7 çirkin karşı sıkıntılı dışı sorti yasağı kondu. 114 kişinin dahi gözaltı çalışmaları bitmeme etmektedir. Çapul ve hırsızlık olaylarına ilgilendiren son günlerde kalan şikayetler ve hâller gözaltına, göz önüne darılmak vasıtasıyla bildiğiniz kabil Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde denetleme süreleri bu suçlara ilgilendiren bölgedeki illerde uzatılmış ve bu suçlarla ilgili hem manşet, hem dahi Cumhuriyet Altını Başsavcılıklarımız aktif tıpkısı soruşturmayı yürütmektedirler. Şu ana kadar bu bölgelerde 75 ayrı olayda 64 sakil karşı iş yapıldı, 57 şüpheli ise tutuklandı. 7 nahoş hakkında dahi adli kontrol tedarik kararına hükmedildi” dedi.

Bölgede davalar 2 ay durduruldu

Hareket bölgesindeki davaların 2 kamer ertelendiğine dayalı danışma işleyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız yoluyla çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete ‘de 11 Küçük Ay 2023’te yayınlandı. Bu çerçevede tevakkuf sürelerinin durmasına ait serbest şümullü aynı kaide silsilesi ortaya kondu. Böylecene 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren dava açılış yürütme takibi başlatma müracaat, şikayet, itiraz, ihtar, ihbariye, ibraz ve süre aşımı süreleri hak düşürücü süreler ve mecburi idari referans süreleri birlikte dahil kalkmak üzere ayrımsız hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilgilendiren tüm süreler, idari yargı usulü kanunu, ukubet muhakemesi kanunu ve ahbaplık muhakemeleri kanunu ile asıllar hükmü içeren değişik kanunlarda etraf bakımından belirlenen süreler ve bu çerçevede bilge aracılığıyla atama edilen süreler ile uzlaştırıcılık ve telif hakkı kurumlarındaki süreler 6 Nisan 2023 tarihine büyüklüğünde 2 ay süreyle durdurulmuştur. Yasa, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle hemen bunun istisnası Türkiye Şişman Kavim Meclisi ve Cumhur Reisi seçimi itibarıyla ilişkin kanunlarda öngörülen sürelerdir. Yani seçime ilişik süreleri tevkif yoktur. Bu süreler kanunlarda öngörüldüğü şekilde işleyecek. Türkiye Balaban Ulus Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin süreler durdurma çerçevesinin dışındadır.”

“Titizce ivedilikle, hassasiyetle, dikkatle bu soruşturmalar yürütülecek”

Hırsızlık ve soygunculuk suçundan 24 saat olan denetim süresinin 4 güne çıkarıldığını tabir eden Bozdağ, “Bölgede hırsızlık ve plaçka suçlarıyla aktif ve kararlı uğraş için bu değişiklikle Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yapılmıştır. Tutukluluğa itiraz, tahliye talepleri ve tutukluluğun incelenmesi bu süre içerisinde dosya bu dosya üzerinden yapılacak tahliye talepleri tutukluluğun incelenmesiyle birlikte karara bağlanabilecektir. 5230/71 dar ceza mahkemesi kanunun 180. maddesi gereğince 30 günde tıpkı araçsız yapılan tutukluluğun incelenmesi bir defaya muhtemelen koyulmak üzere 60 günce sürede dolaysız yapılacaktır. Yani alıkonulma gözden geçirme süresi bu bölgede 30 çağ yerine bire bir defaya belli 60 çağ uygulanacaktır. Değişmeyen süresi içerisinde soruşturmaların hiçbirisi durmayacaktır. Bundan soruşturmalar istisnadır. Her suçun soruşturması deprem öncesi bittabi yapılıyorsa tıpkı şekilde yapılacaktır. Tedbir işleri, beyyine çokluk işleri, sorun açma hisse senedi işlemleri bir şekilde bitmeme edecektir. Vatandaşlarımızın rastgele suç işlendiğine ilişik ihbar ve şikayetleri deprem öncesinde hangi usulde hangi titizce yapılıyorsa tıpkı usulde aynı titizce yapılmaya devam edecektir. Mevkuf ve acil işlere ilgili soruşturma faaliyetleriyle yer sarsıntısı suçları anket bürolarınca hesaplı kamu soruşturmalar, aksiyon ve amal 5237 basit Türk Ukubet Kanunu’nda düzenlenen hırsızlık, doyumluk ve dolandırıcılık suçlarına ilgili aksiyon ve işlemlerde ayrıca iri aynı hassasiyetle yürütülmektedir, yürütülecektir. Bunlara ilişkin bile herhangi bir duruma durdurulma, erteleme bahis konusu değildir. Bunun benzeri sefer daha altını çiziyorum. Bölgedeki soruşturmalar sarsıntı öncesi bittabi devam ediyorsa demin dahi aynıyla devam etmektedir. Elan üstelik nazik ayrımsız titizce ivedilikle, hassasiyetle, dikkatle bu soruşturmalar yürütülecek” diyerek konuştu.

“Yeryüzü geç 3 dönüş içre DNA raporlandırılması yapılmaktadır”

Bozdağ, “Adli Tababet Kurumu birlikte bölgede şişman tıpkı hareketlilik göstermektedir. Takatli çok sayıda personeliyle seferberlik yerinde çalışmaktadır. Şu anda bu değerlendirmeyi yaptığımız yerde Diyarbakır Adli Tıp Kurumu Başkanlığımız burada hem bilirkişi hekimlerimiz hem üstelik teknisyenlerimiz kimliklendirme işlemleri hususunda şişman bir hassasiyetle çalıştığını söylemek isterim. Yakınlarından alınan referans örnekler şimdilik cenazeden alınan mostra örneklerle karşılaştırılıyor. Kimliklendirme henüz sonraları son edenlerle bile bu veriler son edenlerle verileriyle dahi karşılaştırdıktan sonra stabil kendisine kimliklendirme işlemleri tamamlanıyor. Cenazeler yakınlarına teslim edilmektedir. Adli Tıp Kurumu tarafından ve ilgili grup başkanlıkları ve şube müdürlüklerimiz aracılığıyla yürütülen DNA kimliklendirme raporu ödeme çalışmaları cenazeden alınan örneklerin vasfına bakarak minimum 5 saat ile maksimum 3 ahit zarfında tamamlanmaktadır. Bunu özellikle altını çizmekte fayda görüyorum. Kamuoyunda güya 1 haftada, 2 haftada bunlar yapılamıyormuş üzere değerlendirmeler yapılıyor. Bunların hacısı hocası temel dışıdır. Adli Tababet Kurumu yetkilileri Marifetiyle ilişkin yerlerde bu DNA kimliklendirme raporu cenazeden alınan numunenin niteliğine göre ant almaktadır. Şayet göstermelik tükürüktense yahut bile vücuttan sıyrıltı almak kanalıyla yapılmışsa 5 saat zarfında de yapılabilmektedir. Ama azami göstermelik hangi olursa olsun yeryüzü geç 3 çağ içre bu raporlandırma yapılmaktadır” ifadelerinde bulundu. – DİYARBAKIR

Share: