Vekil Karaismailoğlu: “Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu tıpkısı ortamda Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor.” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Iblağ Sistemleri Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürlüğünce çevrim içi planlı “Kentsel Sistemler ve Ulaştırmanın Yıpranmamış Yüzyılı” antetli 2022-2023 Akademik Yılı Faziletli Lisans Programları Açılışı ilk dersine katılan Bakan Karaismailoğlu, yatırımlar yapılırken zihayat benzeri planlama gerektiğini, ferah cazibe yapıldığında sonucun elan faydalı ve uygulanabilir olduğunu söyledi.

Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu benzeri ortamda Türkiye’nin yatırımlarını artırarak sürdürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, bu işin olmazsa olmazının planlamadan geçtiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O yüzden ulaşım plancılarına çok nazik gelişim düşüyor. Üniversite hocalarımız ve planlamada yetişen arkadaşlarımızın görevleri çokça fazla. Vatandaşa yansıyan arazideki gelişmeler amma onun altında planlama bildirme değerlisi ve kıymetlisi. O planlamalar sonucunda fayda maliyetlerde henüz altın amal çıkartabiliyorsunuz. Vekâlet namına sadece âdem ve yük taşımıyoruz. Data da taşıyoruz. Acun nüfusunun yüzdelik 50’si kentsel alanlarda yaşamakta ama 2050 yılında veriler gösteriyor kim bu yüzde 70’e çıkacak ve dünya ekonomisinin yüzdelik 90’dan fazlası kentsel alanlarda üretilecek. 2020-2050 yılları arasında ulaşıma yönelik temenni gelgeç sayısı ve kilometre cinsinden mecmu iki katına çıkacak. Biz birlikte planlamalarımızı bu doğrultuda yazmak zorundayız.

Bakir tohum mobilite çıktı olmazsa olanaksız ve bunlar hayatımızda artarak bitmeme edecek. Biz 2053’te Paris İklim Anlaşması’nda verdiğimiz taahhüt nedeniyle liyakatsiz tart doğrultusunda planlamalarımızı yapıyoruz. Arz çokça ilgilendiğimiz işler düşüncesiz erişim sistemleri. Uslu ulaşım sistemlerinin dünyada en er uygulanmaya başlandığı illerden aynı tanesi İstanbul. Dünyada navigasyon sistemleri Google, Yandex kabilinden hiçbir aplikasyon yokken 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çökertme Gidiş Geliş diye aynı aplikasyon çıkarmıştı. 1,5 milyonun üstünde abonesi olan aynı sistemdi. Navigasyonu dünyada evvel başlatan belediyeydik. Başkaca şu anda faal ama muktezi yatırımlar yapılmadığı amacıyla aşkın kullanılmıyor.”

Nazır Karaismailoğlu, otonom araçların gelecek 10 sene içerisinde varlığını artık göstereceğini anlattı.

Sıfır çıkarma hedeflerinin dünyada çokça konuşulduğuna dikkati calip Karaismailoğlu, “Daha Çok dünyanın genişlik büyük gündemlerinden benzeri tanesi rate tart. Burada de ulaşımdan kaynaklı sıfır tart çok makro bir etken. Ulaşım sektörü farklı sektörler beyninde yüzdelik 16,2 ile genişlik çokça çekicilik kirliliğine sebep olan ikinci bölüm.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, 17 ülkenin 2050 yılına büyüklüğünde ulaşımda muvaffakiyetsiz karbon çıkarma hedefi koyduğunu anımsatarak, “2020 yılında dünyada elektrikli dil sayısı 11 milyon, 2025’te bu 85 milyona çıkacak. 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona çıkma. Elektrikli açacak trendi artarak devam edecek.” ifadesini kullandı.

“Türkiye 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ulaşım sağlıyor”

Türkiye’nin şimal, cenup, şark ve garp akslarının kül ortasında ayrımsız kesişme noktasında olduğuna belen eden Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye, 67 devlet, 1,6 milyar insan, 38 trilyon dolar maada safi milli hasıla, 7 trilyon dolarlık tecim hacmine 4 saatlik uçuşla ulaşılan çok bulunmaz tıpkı yerde. Avrasya’nın ortasındayız. ‘Avrasya’ya bilge olan dünyaya bilgili olur’ diyerek kocaman ayrımsız çabuk var dünyada. Şu anda Çin’den Avrupa’ya yıllık 710 milyar dolar ticaret hacmi var. Bu ekseriyetle Türkiye üzerinden geçiyor. ‘Tığ bu 710 bilyon dolarlık ticaretten hangi kadar behre alabiliriz?’ Bunun için politikalarımızı geliştiriyoruz. Türkiye’nin konumunun haddinden fazla yetişkin olduğu ortaya çıkıyor.

Şu anda dünyada tecim hacmi tamlık 12 milyar titrem, 2030 yılında bu 25 bilyon titrem olacak. Ilımlı vakit bizim arz cesim hazinemiz. Ölçülü koridorda ticaret hacmimizi geliştirmek amacıyla politikalar geliştiriyoruz. Özellikle Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan sonradan ölçülü koridorun kıymeti haddinden fazla arttı. Kuzey koridorda savaş öncesi yıllık 5 bin blok trenin yüzdelik 30’unu biz mutedil koridora almayı hedeflemiştik ama önümüzdeki yıllarda bu çokça elan artacak. Bu ilımlı koridorun kapasitesini arttırmak üzere politikalar gerçekleştiriyoruz. Haddizatında Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkeler limanlarına envestisman yapıyor. Zira önümüzdeki yıllarda Karadeniz ticari göle dönüşecek. Biz de buna tedarikli görünmek için mevcut liman kapasitelerimizi geliştiriyoruz ve mevcut liman yatırımlarımızı yapıyoruz. Rize İyidere Geri Hizmet Limanı bunlardan benzeri tanesi, Trabzon’daki kapasitenin geliştirilmesi. Yine Samsun Limanı özellikle Rusya savaşından sonraları özellikle Ro-Ro gemileri amacıyla aktarma noktası oldu. Bire Bir de Filyos Limanı ve Karasu Limanı haddinden fazla nadir limanlardan benzeri tanesi olacak.”

Eriştirme altyapıları yardımıyla bölgelerin altyapısı ve üretimine yardım sağladıklarını nâkil Karaismailoğlu, “Serencam 20 yıla bakarsanız, Bakanlık yerine tamam 183 bilyon dolarlık envestisman yaptık. Bu yatırımın yüzdelik 65’ini kara yollarına ayırmıştık amma daha çok yapacağımız 2053’e kadar olan tekmil 190 milyar dolarlık yatırımın içerisinde demir hat yüzde 65’e daha çok. Ondan sonradan yağız yollarının tamamen sıfıra inmesi gibi değil amma yüzde 25-30’lara düşecek kara yolları yatırımlarımız. Özellikle demir hat ağırlıklı envestisman dönemiyle çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. O yüzden 13 bin 200 kilometre olan demir yolu ağımızın tamamını yeniledik. Acul katar hatlarımız 1400 kilometreye büyüklüğünde çıktı. Zaman için 8 ile ulaşan hızlı tren ağımızı 52 ile kabartmak için makro icraat yaptık.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin gök serüveninin 1990 yılında başladığını dile getirerek, “Bugüne geldiğimizde üstelik gelişmeler oldu. 2021 yılında 2 parça yıpranmamış evlat uyduyu uzaya fırlatan tıpkı Türkiye var çıktı dünyada. Türksat 4A, Türksat 5A ve Türksat 5B 2021 yılı içerisinde uzaya fırlatıldı. Bunlar 35 almanak ömrü olan kullanılmamış tohum uydular. Ayrıca bunlar ticari uydular, dünyaya hizmet veriyorlar. Ticari adına dirimlik alıyoruz biz bu uydulardan.??????? Türksat 6A uydusunun üretimi Ankara’birlikte sağlandı. Tamamen domestik mühendislerimizle birlikte. İnşallah 2023 yılı hedefimiz fırlatma için sözleşmelerimizi yaptık. Yeniden ayrımsız şekilde SpaceX tarafından uzaya göndereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye nüfusunun yüzde 83’ü internet kullanıyor”

Dünya nüfusunun yüzdelik 65’inin, Türkiye nüfusunun ise yüzde 83’ünün genel ağ kullandığını, interneti sunu fazla kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bilinçle, değme sene mütezayit kapasiteye yanıt vermek üzere fiber ve uydu yatırımlarımız devam ediyor. 5G mehabetli planlamalarımız arasında. 5G özellikle uran, iyileştiren ve endüstride haddinden fazla farklı ayrıcalıklar sağlayacak ve hızı neredeyse 100 katına çıkarabilecek yetişkin bir teknoloji. Bunu evcil ve milli imkanlar ile fora etmek için hem özel sektörü destekliyoruz hem birlikte Vekâlet adına GSM şirketleriyle buna tıpkısı an ilk sarkıtmak amacıyla 2023 yılı 5G amacıyla çokça önemli ayrımsız sene olacak.

2021 itibarıyla e-Devlet’in 56 milyon kullanıcısı var. Çıktı hayatımızın bir parçası oldu. Osmangazi Köprüsü’nden şu dakika 60 bine andıran açkı geçiyor. Bunun alternatifi feribottu. Köprü açılmadan ilk 10-15 bin transfer kapasitesi yoktu feribotların. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu trafiğin yüzde 70’i sağlanamayacaktı. 2016 yılında Osmangazi Köprüsü açılmadığı ahit kısıtlanmış anahtar olmasına rağmen feribottaki geçiş ücretleri 31 dolardı. Biz yemeden içmeden şu anda 10 dolar alıyoruz köprü geçişinden, vatandaşımız kıvançla kullanıyor. Ayrıca saatlerce süren geçiş artık 5 dakikaya düştü. İstanbul Hava Meydanı üstelik kamu-hususi teşrikimesai, hem yatırım hem de ayar açısından dünyanın liyakatli projelerinden birisi. Burası birlikte 70 milyon metrekare bire bir alanda, hesaplı değeri eksi olan tıpkı alanda 10 bilyon avroluk ayrımsız yatırımla üretilmiş ve 25 yıllık amme- özel teşrikimesai sebebiyle toplamda 26 bilyon avroluk, devletimize sağlık sağlayacak, dünyanın arz eşsiz projelerinden ayrımsız tanesidir.”

Share: