Vekil Kirişci, “Akdeniz Akarsu Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni”nde konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “2022 yılı böylelikle beher vatandaşımız amacıyla birer adet gelmek için yaklaşık 84 milyon bala balığı su kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde balıklandırma miktarımızı 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kirişci, Karataş ilçesinde düzenlenen “Akdeniz Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni”nde, kül saf kaynaklar kabilinden su ürünleri kaynaklarının da zevalsiz olmadığını, bunları destek olmak ve sürdürülebilirliğini nail olmak gerektiğini söyledi.

Akdeniz Bölgesi balıkçılarının talebi konusunda burada av sezonunun başka denizlerden değişik olarak 15 Eylül’birlikte açılmasının balıkçıların takdire boy bos bire bir fedakarlığı olduğunu nâkil Kirişci, “Bu aplikasyon, buradaki balıkçılarımızın hangi kadar bilinçli ve doğayı korumada kararlı olduğunun zahir tıpkısı delilidir. Bunun amacıyla hepinize, tekmil Akdenizli balıkçılarımıza teşekkürü ayrımsız takanak biliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kirişci, vekillik yerine üç yıldır hidrofil biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına engel veren istilacı balon balıklarının avcılığını desteklediklerini, avlanan bu balıklara sevap ödediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede sunma birkaç 5 milyon yıpranmamış palavra balığının ekosisteme katılımına engel olduk. Bu yıl avlanan herhangi bir palavra balığı başına verdiğimiz desteği, balıkçılarımızı mutlu edecek şekilde artırdık. Bildiğiniz kadar desteğimizi, bölgedeki türlere göre değişmekle birlikte, kuyruk başına 2,5 teklik ile 12,5 teklik olacak şekilde baştan belirledik. Bölgede yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, dulda alanlarımızı de artırdık. Denizlerimize bıraktığımız sentetik resif ve anti trol bloku ile ekosistemi destekliyoruz. Karataş’ta bireşimli resif yapılması için nezaret olarak gereken izinleri verdik. Ayrıca projeye 1 milyon liralık bütçe aktarımını üstelik geçen hafta yaptık. Karataşlı balıkçılarımıza kalburüstü hayır olsun. Bunlar çabucak Adana ve Karataş’a özel değil. Hatay’a dahi Mersin’e bile analog yatırımları yapıyoruz, desteklerimizi veriyoruz, vermeye bile bitmeme edeceğiz.”

Tevhit Su Ürünleri Bölgesi

Kirişci, çok yakında Karataş’ta Kombinasyon Akarsu Ürünleri Bölgesi’nin karada olan bölümünde yılda 30 bin titrem balık üretilmeye başlanacağını dile getirerek, “2023 başında faaliyete geçecek Karataş-Mebiz arasındaki denizde kurulan tesislerde ise önce etapta yılda 60 bin titrem üretim gerçekleşecek. İleriki dönemlerde ise toplamda 100 bin tona büyüklüğünde balık üretimi yapılması kabil olacak. Sonunda, bu bölge Türkiye’nin balık üretim merkezi haline gelecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Bakanlık adına balık üretilmesine ayrı tıpkısı ehemmiyet verdiklerini anlatan Kirişci, şunları rapor etti:

“Bu kadar değişik türle balıklandırma fail genişlik kankızıl ülkelerin başında geliyoruz. 2022 yılı böylecene beher vatandaşımız üzere birer nüsha girmek amacıyla tahminî 84 milyon çocuk balığı akarsu kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına uygun şekilde balıklandırma miktarımızı 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz.”

Balıkçılığa verilen destekler

Kirişci, benzeri yandan denizlerdeki varlıkları korurken farklı yandan balıkçılık sektörünü desteklemeye bitmeme ettiklerine belirtti.

2003 yılından itibaren balıkçılar ve yetiştiricilere ÖTV ve diğer desteklerle beraber edimsel birimle 18,2 milyar lira ifa yaptıklarını ifade eden Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SELIM Fırka hükümetleri adına siktirici ölçekli balıkçılık özne kardeşlerimizi üstelik seçme ant destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde kıytırık ölçekli balıkçılarımıza verdiğimiz destek çabucak 20 milyon liraydı. Hükümetimizin, ibik balıkçılarımızı tutma politikaları çerçevesinde verdiğim ilk talimatlardan biri bu rakamın 4 katına çıkarılması olmuştur. Önümüzdeki sene başında kestirmece 80 milyon lirayı balıkçılarımıza dağıtacağız. Yine bu sezon balıkçılarımıza Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla Ekincilik Bankası vasıtasıyla bağan faizli emniyet imkanı getirdik.”

Konuşmaların ardından Vali Süleyman Elban ile Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Yüksek Tekin, Kirişci’ye tertip seti armağan etti.

Kirişci ve farklı ilgililer daha bilahare Karataş Limanı’na geçerek denize bollaşmak üzere muntazır aynı balıkçı teknesine destek. Buradan telsiz marifetiyle balıkçılara istek veren Kirişci, “arasız bismillah” dedi, teknenin güvertesine çıkarak balıkçıları selamladı. Balıkçılar barhana halinde denize açıldı. Icra Vekili Kirişci’nin bulunduğu mıntıka birlikte balıkçılarla denize açıldı.

(Bitti)Share: