Vekil Varank: İhracat rakamları, sonuç dönemdeki ivmesiyle 252 bilyon doları aştı

Bakan Varank, Yalova Kapsam İstihdam Merkezi ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Sınav-Ölçümleme Merkezi ana atma törenine katılarak gündeme dair açıklamalar yaptı.

İHRACATTA 252 MİLYAR DOLARI AŞTI

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “İhracat rakamları serencam dönemdeki ivmeyle hamdolsun 252 bilyon doları aştı. Biz bu rakamları yer yağı satarak mı yakaladık, doğalgaz ihracatı mı yapıyoruz, elbette kim faydalı. Biz 252 milyar dolarlık ihracatı dinç imalat sanayimizle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Nazır Varank, Yalova Makine İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesi (OSB) içre cıvıltı gösterecek Yalova Buut İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Imtihan-Kalibrasyon Merkezi anne atma törenine katıldı. Burada benzeri müracaat yapan Icra Vekili Varank, dünyanın karmakarışık tıpkısı süreçten geçtiği bu dönemde Türkiye’nin kararlı ayrımsız şekilde için devam ettiğini söyledi. Pandemide hazırlık zincirlerinin sekteye uğradığına, Türkiye’da sanayinin çarklarının hızlı aynı şekilde dönmeye devam ettiğine vurgu özne Varank, “Ukrayna- Rusya Savaşı, arkasından gelen enerji krizi cihetiyle dünyanın birçok ülkesi konuşu anlamda savrulurken, biz akilane politikalarla acaba ülkemizi bittabi avantajlı konuma getiririz, bunun hesabını yapıyoruz. Bakın dış satım rakamları sonuç dönemdeki ivmeyle hamdolsun 252 bilyon doları aştı. Tığ bu rakamları petrol satarak mı yakaladık, doğalgaz ihracatı mı yapıyoruz, elbette ki hayır. Biz 252 milyar dolarlık ihracatı aktif imalat sanayimizle gerçekleştiriyoruz. Otomotiv, makine, kimya, mobilya, oluşum kabil sektörlerimizle tığ bu başarıyı elde ediyoruz. Rastgele zaman söylediğimiz bire bir bap var. Özel sektörün başarılarının anahtarı cevval girişimcilerimizin mücadeleci ruhunda saklı. Fakat başka taraftan burada devletin ön açıcı rolünü, müzahir uygulamalarını kesinkes ayn ardı etmememiz gerekiyor. Biz imalat sanayiini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının benzeri teminatı olarak görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

TÜRKİYE’DE YATIRIM İŞTAHI TARİHİN PEŞ SEVİYELERİNDE

Türkiye’nin istihsal üstleri olan OSB’lerin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında kebir destekleri vekillik kendisine verdiklerini belirten Varank, şöyle konuştu:

“Şu anda bakanlığımızın sakil gayretleriyle Türkiye’dahi OSB’si sıfır iklim kalmadı. OSB’lerimizin sayısı 341’e yükseldi. Fakat Cumhurbaşkanımız seçkin antlaşma ne diyor, bizim meşhur ayrımsız sloganımız var, ‘Durmak bulunmayan, yola bitmeme.’ Bizim cevval sanayicilerimize inanın imdi 341 OSB yetmiyor. Herhalde 400 dahi yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’bile envestisman iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bütün benzeri şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize yardımcı olabilir misiniz?’ diyorlar. Lütfen bize yatırım yapacak kayran gösterin diyorlar. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu uzanım bu şekilde. Yalova’üstelik de aha yatırımların temelleri birer birer atılıyor. Esasında Türkiye’üstelik yatırımlar anlamında muhalefetin pompaladığı karamsarlık ortamının umum aksine tıpkı yassı şu anda yaşanıyor. İnanın tığ yatırımcılarımıza kayran bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle nazik ölçekli envestisman ihtiyacı mevcut yatırımcılarımıza şu anda düzlük gösterirken haddinden fazla bati teessürat yaşıyoruz. İşte bu yüzden Edirne’de Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’evet 44 eskimemiş OSB için düz seçimi çalışmalarımızı serencam çehre devam ettiriyoruz.”

“OSB ÇEVRECİ BİR YAPIYA SAHİP OLACAK”

Varank, yeni OSB’lerin yatırımcılar amacıyla rahatlama yaşatacağını kaydetti. Varank, Yalova Makine İhtisas OSB’nin yenilikçi, yeşil ve sürdürülebilir tıpkı istihsal vizyonunu oraya koyduğunu da anlattı. Varank, OSB’nin çevreci aynı altyapıya cemaat olacağına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir su yönetimi için bir baraj, baran suyunu kullanılması için altyapı, çıkmaz aydınlatmalarında yenilenebilir erke, düşüncesiz elektrikli açacak, park projeleri, rate atık dalavere sistemi, laboratuvar, enstitüler, medrese, iz lisesi binaları saha matlup. Bu manada bu OSB’nin vizyoner yaklaşımları mecmu OSB’ler amacıyla aynı tezkere niteliğinde olmalıdır diye niteleyerek düşünüyorum. Elden OSB’ler için değil, mülki idare anlayışını makul şekilde sürdürmeyen bu ülkede belediyeler var. Bakın ego buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in çokça beş altı aynı kısmında yağmur suyu atık altyapısı bulunan. Yunus Emre Caddesi var. Eskişehir’in merkezinde benzeri cadde ve şu anda orada kanalizasyon sistemi yeterli olmadığı üzere vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ait sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Sorsanız tığ çok gür belediyecilik yapıyoruz diyorlar. ya sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak kuşkusuz gelişim yapılır çalmak istiyorsan, gel sana biz vizyonu gösterelim. OSB’da gösterelim. Zahir burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe çevrik burada planlamalar yapıyoruz biz size bunları öğretiriz. Kâfi ki vatandaşımız burada yüklülük çekmesin. Bunları söylediğimde birlikte bana kızıyorlar, ‘Ya Sayın Bakanım siz ne politika yapıyorsunuz’ diyorlar. Elbette siyaset yapmayacağım ya. Tabiatıyla ki DOĞRU Parti’nin tıpkı üyesi namına siyasa da yapacağız. Vatandaşımıza ki makul hizmet ediyor, edemiyor bunları dile getireceğiz. Sunma iyice örnekleri yaparak de biz vatandaşlarımızın ihtiyacı olan hizmetleri onlarla buluşturacağız”.

YILDA 2 BİN 800 KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFİ

Vekil Varank, Yalova Makine İhtisas OSB’nin Bütünleşik Enformasyon ve Asayiş Sistemi Projesi’nin 2023 yılı yatırım programına öneri edildiğini da ifade etti. Temeli atılmış tesisler karşı dahi bilgi veren Varank, bundan sonra kılgı eğitimin verileceği Yalova Ebat İstihdam Merkezi ile yılda 2 bin 800 kişinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini söyledi. Varank, 14 milyonluk bütçeli projenin 6 milyon lirasını ayraç aracılığıyla desteklediklerini tabir etti.

Varank, TSE Test-Kalibrasyon Merkezi’nde yılda 2 bin imtihan ve ölçümleme hizmeti verileceğine değinerek şöyle konuştu: “Test altyapısı alanlarında akıbet dönemlere kadar ülkemizde balaban eksiklikler vardı. Hamdolsun tığ bu eksiklikleri izale namına 20 yılda yüce adımlar attık. Bu merkezde Marmara Bölgesi genelinde makine, otomotiv, gemilik, deniz ve demir yolu erişim sektörlerine seslenme edecek aynı eşkal olacak. Bölgede henüz önce yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak. Böylecene tıpkısı taraftan firmalarımızın zamandan artırım etmesini sağlarken özge taraftan dahi paramızın dar ortamında kalmasını sağlamış olacağız.” Varank, merkezde Türkiye’da henüz geçmiş yapılmayan bindi yanmazlık gibi testlerin dahi gerçekleşeceğini anlatım etti. YANLIŞSIZ Parti Yalova milletvekilleri Meliha Akyol, Ahmet Büyükgümüş, TSE Başkanı Mahmut Sami Delimsirek ve Yalova Araba İhtisas OSB Başkanı Direnç Özdemir bile törende konuşmalar yaptı. Tören Düzeni üyeleri, konuşmaların ardından merkezlerin esas atma butonuna gelişigüzel bastı.

Share: