Yabancıya konut satışında ilk

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) temmuz kocaoğlan konut bey istatistiklerine göre Antalya ilk defa yabancıya genişlik çok konutun satıldığı memleket oldu.

TÜİK verilerine bakarak, Türkiye genelinde Orak Ayı ayında 93 bin 902 bölük satıldı. amma velakin yabancılara yapılan basamak satışları Aile-Temmuz döneminde ise benzeri esbak yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 57,4 artarak 39 bin 322 oldu.

Yabancılara yapılan göz satışları Temmuz ayında ayrımsız esbak yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 12,4 azalarak 3 bin 939 oldu. Orak Ayı ayında toplanmış bölük satışları içre yabancılara yapılan hane satışının payı yüzdelik 4,2 oldu.

Temmuzda sunu çok Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den ev aldı. 1028 konut düz Rusya vatandaşlarını sırasıyla 431 konut ile İran, 380 göz ile Irak vatandaşları izledi.

ANTALYA ZİRVEDE

Yabancılara yapılan basamak satışlarında önce sırayı 1421 hane satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 1154 göz satışı ile İstanbul ve 289 hane satışı ile Sazak izledi. Böylecene Antalya 2022 Orak Ayı döneminde ilk kez İstanbul’u eski oldu.

Antalya’da temmuzda 4 bin 643 hane satılırken bu şehirde yabancıya satışın toplanmış içindeki payının yüzdelik 30,6 oldu. Geçtiğimiz ay bu ululuk yüzde 31,5’e yükselmişti. Böylece Antalya’bile satılan kestirmece her üç konuttan birinin yabancıya satıldığı görüldü.

KAVGA SONRASI İLGİ HIZLANDI

İran, Irak kadar ülkelerin vatandaşlarının emlak ilgisinin yanı sıra bu yılın gücük ay ayında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasıyla gelişigüzel bu Rusların ve Ukraynalıların bile Türkiye’deki ev alımları hızlanmıştı.

Rusların taşınmazlar için Türkiye’bile genişlik çok ilgilendiği kent ise Antalya oldu. Ancak yabancıya hane satışlarının hızlanması bu şehirdeki satılık ve kiralık göz fiyatlarını yukarı taraflı etkiledi.

FİYATLAR ARTIYOR

Geçtiğimiz günlerde Minval Bankası tarafından yayımlanan mayıs ayı ev kıymet endeksi verilerine göre Antalya-Burdur-Isparta bölgesindeki almanak değer artışlarının yüzde 180 olduğu belirtmişti.

Emlak değerleme hizmeti veren Endeksa’nın verilerine bakarak ise temmuz ayında Antalya’daki bölük fiyatlarındaki almanak artma yüzdelik 238,43 seviyesinde bulunuyor.

VATANDAŞLIĞA REMIKS GELMİŞTİ

Serencam kendisine yabancıya hane satışı tarafından yurttaşlık verilmesi tartışmalara sebep ergin, bunun üstelik ülke genelinde bölük fiyatlarını artırdığı istikbal sürülmüştü.

Sonrasında mayıs ayında sâdır yönetmelikle 250 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında emlak edinimi tarafından Türk vatandaşlığı hakkı edinilebilmesi uygulamasında akçasal limitinin 400 bin dolar veya karşılığı döviz miktarına yükseltildi.

Share: