Yalova Belediyesi’nde 2014 Öncesine Ilişkin Usulsüzlük İddialarıyla İlgili Yargılamada CHP’liler Duruşma Salonunu Infirak Etti.

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları ile ilgili yargılamanın bugünkü duruşmasında, gerginlik yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ait iddialara ilişkin anket dosyasının bulunan dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti reaksiyon gösterdi. CHP Umumi Başkan Yardımcısı Aşure Ayı Eş, “İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte hak çürüdüğü, olmadığı için yolsuzluk, zaruret, başıboşluk büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede aynı hak cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin biricik kavgası var, o da demokrasi” diyerek konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Belediye Reisi seçilen, fakat kendisinden geçmiş dümen dönemindeki tıpkısı zimmet iddiası sonucu 27 Şubat 2020’üstelik görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın de Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Genel Başbuğ Yardımcıları Aşure Ayı Eş, Seyit Torun, Gamze Atmaca İlgezdi, Veli Ağbaba ve çok sayıda CHP milletvekili ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bolu Şehremini Tanju Özcan de duruşmayı, salonda izleme etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın henüz görevde olmadığı 2014 yılına ilgili ayrımsız soruşturmanın de dosyaya eklenmesine karar verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında sakat Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın üstelik olduğu 4 sanık henüz eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken başka 3 eskimemiş maznun salondaki yerini aldı.

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini rapor etti. Baykal, ehlivukuf raporlarında Salman’ın suçsuz olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Yeni sanıkların sorun sürecini uzatacak olması zımnında Vefa Salman ile ilişkin usa vurma kararının verilmesini kâm etti. Duruşma heyeti değme iki dosyanın birbiriyle paralellik taşıdığı, sanıklar için verilecek kararın ayrıksı sanıkları da etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda kâin CHP heyeti duruşma heyetinin bu kararına reaksiyon gösterdi. Sazak Saylav Mualla Maharetli Başarır, gök bilimi başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diye bağırdı. Farklı milletvekilleri üstelik mahkeme heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan gerilim sonrası murafaa heyeti duruşmaya duruluk verdi. Astronomi, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında eskimemiş üç sanığın beyanları makbuz.

“YARGILAMA UZAMAYA DEVAM EDECEK”

Murafaa sonrası CHP heyeti adliye önünde basın açıklaması düzenlendi. CHP Genel Komutan Yardımcısı Muharrem Eş, 2014’te seçilen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan tıpkısı suç dolayısıyla görevinden uzaklaştırıldığını rapor ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk sene ve henüz da bitmeme edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın hep geçmişini ve ailesini araştırdılar. Arı Sili daha çok. Soruşturmasında bilirkişi raporu var lehine. Murafaa aşamasında 2 çıngı değişik anlatım aldırıldı zor Sayıştay denetçilerinden, ehlivukuf heyetlerinden. O raporlarda üstelik Vefa Salman ve Şehremaneti Komutan Yardımcısı Halit Güleç’in bu argüman edilen zimmet eylemi ile hiçbir bağının olmadığı zahir yazıyor. Berrak suçsuzdur diyor belediye reisi. Bu olaylarla bir ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki bütün raporlar. Daha neyi bekliyorsunuz göreve mukabele etmek için? 2014 öncesi ile ilgilendiren birlikte sav açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Deminden tekrar raporlar alınacak ve müdrike uzamaya bitmeme edecek.”

“İŞTE ADALETİ HAKEZA ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve iadeli edilmesi çağrısında bulunan Eş, şöyle devam etti:

“Dün İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Bugün bile Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın seçme belediye reisi Vefa Salman’ı derhal görevine reddetme edin. Yalova 2. Kilolu Ceza Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na abece yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iade edin’ desin. Şırnak’ta DOĞRU Partili iki belediye reisi ayrı ayrı. Biri ihaleye arabozanlık karıştırmaktan ceza aldı. Duruşma egemenlik kurdu. Biri rüşvetten ukubet aldı. Murafaa egemenlik kurdu ve duruşma alfabe yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diye. İçişleri Bakanı ne yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla alay malay poz verdi. İşte adaleti, devleti hakeza çürüttüler. İşte doğruluk çürüdüğü, olmadığı amacıyla usulsüzlük, verimsizlik, avarelik büyüyor. Hak olmadığı için serpmek, gelişim, atlatmak bulunmayan. Tığ bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI ÜSTELIK SUÇ İŞLİYOR”

Bundan Sonra tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Aşure Ayı Ayvaz, “Tümce yürekli olsun. Sistem hukuk içerisinde cereyan etsin. Şurası üstelik kimse unutmasın. Ünsiyet herhangi bir şeyi sonuna büyüklüğünde strateji değer ve edecektir birlikte. İçişleri Bakanı birlikte cürüm işliyor. Gelişigüzel çağ cürüm işlemeye bile bitmeme ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın, Yalova’nın berceste şehremaneti başkanının göreve iadeli edilmediği seçkin dönme güç taksirat işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde demokrasi bırakmadılar amma iktidarımızda hiçbir seçilmiş belediye reisi değme egemenlik kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Zaman bu hukuksuzlukları işleyenler dahi ahbaplık önünde adisyon verecek. Sizin aracılığınızla küçümseme veriyoruz. Bu memlekete ya adaleti getireceğiz ya adaleti getireceğiz. Doğruluk, ülfet, doğruluk diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, DEK KURMAYI BIRAK”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun bile adaletin aynı posta daha katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki süreç artık hukuki değil, siyasi olduğu dahi ortaya imdi. Vefa Salman’ın en ufak tıpkı suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına rağmen hiçbir hukuksuz işlemi incelmemiş olmasına rağmen bunlar bile hep belgelerle ispat edilmiş olmasına karşın şu anda maatteessüf bu arkamızdaki adliyede tıpkı hak cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Temas kalem engellemelere, entrikalara karşın halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Halk iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye yahut bakanlık koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar amma başaramayacaklar. Asla ve asla yılmayacağız, hoşgörüsüz bir hamle atmayacağız. Onlar bizi benzeri şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar amma başaramayacaklar ve inanıyoruz ki halkın iktidarı kurulduğunda bunların mutlak amma pekâlâ karar karşısında dahi hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne kadar Yalovalıların sorunlarını fasletmek üzere savaş etti. Yalova’nın yaşanabilir ayrımsız kent olması üzere uğraş etti ama bu başarısı maatteessüf cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu akseptans etmemiz mümkün değil. Doğruluk geç de olsa mutlaka yerini bulacaktır. İnanıyoruz ki zaman bu suçları işleyenler kesin adisyon verecektir. Tığ inanıyoruz kim halkın vicdanında üstelik mahkeme kararı önünde dahi Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve tıpkı zaman evvel bile görevine reddetme edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına gene Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, fent kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta hangi işlemler çevirdiğini. Temel suçluların arkasından git. Esrar tacirlerinin, yağız paranın bu ülkede kontra işlerin takiben git amma işin ancak bizimle andırmak ama uğraştığına de nadim olacaksın. Güzeşte üstelik dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz ki hak, ahbaplık, türe bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“TEK KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da, “Türe, hususiyet, türe diyen umumi başkanımızın hangi kadar doğru olduğu tıpkı kere henüz ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin bir tane kavgası var o birlikte demokrasidir. Bizi hiçbir zaman boydak bırakmayan CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, genel komutan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, toprak başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkür ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye oranla bana çokça henüz aşkın gösteriyor. Yalovalılara bana erbap çıktıkları için şükran borçluyum” diye niteleyerek konuştu.

Share: