Yalova Makine İhtisas OSB’de 4’üncü fabrikanın temeli atıldı

Yüzlerce fabrikada on binlerce kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Makine Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 4’üncü fabrikanın temeli planlı törenle atıldı.

Tamamlandığında 320 fabrikanın hareketlilik göstereceği ve 25 bin kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Araba OSB’nin 1. etap çalışmaları çerçevesinde dördüncü istihsal tesisinin temeli atıldı. Salt Döküm ve Araba tesislerinin temel atma töreninde istişare işleyen OSB Umumi Heyet Başkanı Dayanım Özdemir, ilkgüz ayında Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) tersaneler ve milli proje TOGG’a dahi bakım verecek nitelikte sınav ve ölçümleme merkezinin temelini atacaklarını söyledi. Özdemir, Yalova Üniversitesi’nin araba, mekatronik ve sanayi mühendisliği bölümlerinden oluşan mühendislik medrese kampüsünün temellerinin üstelik ekim ayında atılacağını atılacağını tabir etti. Endüstri bölgesinde üretimlik topluluğu mensur etmediklerinin altını çizen Direnç Özdemir şöyle konuştu:

“Biz burada darülfünun, amme, endüstri teşrikimesai ekosistemini mensur ediyoruz. Anadolu 5.0 adını verdiğimiz mimarlık konseptimizi celal büyüklerimiz çokça beğendiler amma işimizin çokça baskı olduğunu üstelik söylediler. Balaban ihtimalle başaramayacaksınız demişlerdi. Zaman itibariyle görüyoruz ki şu esas kadar tahminî 20’ye andıran uran kuruluşumuza cevaz vermiş durumdayız. Çok şükür kim Küçük Asya 5.0 adını vermiş olduğumuz, Anadolu’nun sivil mimarisini endüstrideki yorumlanışı niteliğindeki bu mimaride ihtimal de dünyada bir tane bire bir örneğini burada inşa ediyoruz. Hem bedii amma bire bir o büyüklüğünde dahi yeşil binalar mensur ediyoruz burada. beherglas tesisimiz sosyal teçhizat alanlarımız birlikte dahil gelişigüzel üretimlik tesisi TSE yeşil bina kriterleri ile nesir edilmekte. Bu anlamda inşallah hem Türkiye’üstelik hem dünyada tıpkı ilki güzelce, yeşil Yalova’mızda gerçekleştirmiş olacağız. O sırça mekanlı, silikon cepheli, camit, kimliksiz ve yeşil mutabakata muhalif yapılar adına burada hem kültürümüz yaşatan hem de yeşil binalarla bahtiyar çalışanların topluluğunu hep birlikte düz yazı etmiş olacağız.”

SELIM Tümen Yalova Mebus Meliha Akyol ise iktidarı dönemlerinde zaman gelinen noktada Türkiye’nin gelişigüzel yerinin yapı yeri alanına döndüğünü rapor etti. Akyol, iktisadi akse varken de çalışmaların hemencek devam ettiğine dikkati çekti.

DÜRÜST Parti Çankırı Saylav Sağ Çivitcioğlu ise firma sahibi Müstakil Karakuş’un kız kardeşinin âdem olması sebebiyle temel atma törenine katıldığını belirtti. Çivitcioğlu, Türkiye’nin 20 seneden beri yetişek, erişim, keyif, ekin ve soylu erki alanlarda çokça büyük kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Öz Döküm ve Araba Genel Müdürü Müstakil Karakuş ise teknolojik yatırımlar açmak ve istihdamlarını artırmak istediklerini belirterek, “24 almanak geçmişimizde 45’ten fazla ülkeye dış satım yaptık. Ürünlerimizin yüzde 95’ini ihraç etmekteyiz. Ar-ge yapıyoruz, tasarlıyoruz ve daim büyüyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra tören düzeni üyeleri fabrikanın temeline geçmiş betonu atan butona bütün alay malay bastı. Temel atma törenine Ilbay Muammer Erol, Yalova Şehremaneti Başbuğ Vekili Nusret Karaalioğlu, Altınova Şehremini Dr. Metanetli Ağızcıl, Termal Şehremini Hüseyin Sinan Acara, Taşköprü Belediye Başkanı İsmail Aslan, İl Güvenlik Müdürü Göksel Topaloğlu ve İl Açıkgöz Komutan Yardımcısı Albay Özkan Bulunmaz bile katıldı. – YALOVAShare: