Yarım asrı aşan geçmişe sahip kütüphane üye sayısını 8 yılda 10’a katladı (2)

Sivas’ta natamam asrı aşan geçmişe sahip Şemsi Sivasi İl El Kütüphanesi, akıbet 8 yılda çalışkan organ sayısını 8 binden 80 bine çıkardı.

İlk namına 1967 yılında tarihi Cumhuriyet Meydanı’nda mecbur bir alanda hizmet vermeye başlayan Şemsi Sivasi İl El Kütüphanesi, 2015 yılında henüz fazla kişiye yayılmak amacıyla İstasyon Caddesi’ndeki 7 bin 786 metrekarelik çağcıl binasına taşındı.

İçinde kocaman ve ayrıntılar için ayrı kıraat ve mesai alanları, kafeterya, konuşma ve sergi salonları ile ücretsiz genel ağ ulaşım merkezinin de olduğu kütüphane, pusula okuma alışkanlığını gücük sürede kent geneline yaymayı başardı.

Kütüphanenin müdürü Serhan Kaburcuk, AA muhabirine, kuruluşundan bu yana eksik asrı geçen süreçte yakalanan başarının istatistiksel bilgilere bile yansıdığını belirterek, “1967 yılında 5 bin 100 kitapla başladığımız bu avantür, şu an 116 bin tezkere sayısına ulaşarak devam ediyor. Pusula koleksiyonumuzu üstelik sürekli yeniliyoruz. Bağımlı bu pusula alımlarını birlikte vatandaşlarımızın taleplerini bile dikkate alarak yapıyoruz.” dedi.

“Seçkin 5 vatandaşımızdan 1’i kütüphanemize üye reşit durumda”

Kaburcuk, kütüphanenin etkili uzuv sayısının akıbet 8 yılda 10 kat arttığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Örgen sayısına bakacak olursak çarkıt binamızda 2014 yılında 8 bin civarında üyemiz varken eskimemiş kütüphanemize geçmemizle bu rakamın geçmiş namına 15 binlere, şu anda da 80 binlere ulaştığını görüyoruz. 2022 yılı eylül ayının sonuna kadar 9 mahiye periyoda baktığımızda organ sayımız 80 bin 388. Unsur sayısında 10 hatim aynı artışı yakalamış durumdayız. Şehrimizin eşkâl nüfusu şu anda 380 bin civarında. Yani rastgele 5 vatandaşımızdan 1’i kütüphanemize uzuv olmuş durumda. Türkiye’de kâh iklim ve ilçelerin eşkal nüfuslarından çokça daha çok uzuv sayısına cemaat olduğumuzu görüyoruz. Bu sayının elan de artması üzere elimizden mevrut çabayı göstermeye bitmeme ediyoruz.”

Şemsi Sivasi İl El Kütüphanesine mecbur 4 büro kütüphanesinden ise kırsal mahallelerde etkili ayrıntılar ve yetişkinlerin faydalandığını vurgulayan Kaburcuk, “Ne büyüklüğünde merkezi konumda olsak de kentimizin gaga mahalleri üstelik mevcut. Bu mahallere katalog hizmeti götürelim, buralardaki çocuklarımız bile yararlanma etsinler diye niteleyerek bize sınırlanmış 4 idarehane kütüphanesi açtık. Bunlardan 3’ü bala, 1’i birlikte halk kütüphanesi şeklinde bakım veriyor.” diye konuştu.

Işıkları sönmeyen katalog 7 gün 24 saat bakım veriyor

Kaburcuk, kütüphanenin 26 Haziran 2018’da 7 çevrim 24 saat hizmet vermeye başladığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bağımlı dünyanın etkilendiği Kovid-19 salgını sürecinde bu hizmeti veremedik. Bunun dışında o günden bu yana 7 dönem 24 saat hizmet vermeye bitmeme ediyoruz. Sonuçta ışıkları tek sönmeyen ayrımsız kitabevi. Burayı kimsesizlere barınma yeri adına de düşünebilirsiniz. Kışın tün üşüyen, gelip buraya tezkere fehmetmek isteyen de oluyor, sınavlarına hazırlanan darülfünun öğrencilerimiz de geliyor. Kütüphanemizi onlara ısıdam tıpkısı müstevi sunabilen modern benzeri mekan haline dönüştürdük. Bu tabi okuyucu sayılarımıza ve sevinme durumlarına bile yansımış vaziyette.”

Share: