Yegâne parmağıyla tuşlara dokunup betik yazıyor

Bayburt’ta Multipl Skleroz (MS) hastalığının ilerlemesi sonucu vücudunda gösterme parmağı ve kolu dışında tek yerini kullanamayan 69 yaşındaki Maksat Kurdal, biricik parmağıyla pusula yazdı.

2001 yılında MS teşhisi konulan ve zamanla vücudunun yüzdelik 99’unu akım ettiremeyen Kurdal, 10 yıldır yatağa bağımlı yaşam sürüyor.

Hastalığı boyunca sevimli sevincini hiç kaybetmeyen Kurdal, zat bildiği ve araştırıp öğrendiği Bayburt ağzına ilişik kelimeleri ayrımsız kitapta toplamaya karar verdi.

Kurdal, 15 yıldır yöreye ilişkin kelimeleri araştırarak, mütemadi tek parmağını kullanıp bilgisayarla “Bayburt Ağzı” adını verdiği 280 sayfalık pusula yazdı.

Kentin tarihi ve kültürel değerlerinin düz aldığı makaleler bile kaleme düz Kurdal, yaşadığı zorluklara rağmen azmiyle benzer oluyor.

Erek Kurdal, AA muhabirine, 25 yıl mütenevvi kentlerde mülk keyif müdürlüklerinde vazifeli kendisine çalıştığını, 2002’bile emekli olduğunu söyledi.

Hastalığının 2001’da abra kaybıyla başladığını ve daha sonra ilerlediğini anlatan Kurdal, “Bu halime şükürler olsun. Hiç olmazsa görüp işitiyorum, kaşık tutabiliyorum ve bir tane parmağımla kitabı üstelik yazıyorum.” dedi.

Yaklaşık 15 yıl ilk betik yazmaya karar verdiğini belirten Kurdal, “Kitabı açmak için lügat topladım. Yüzdelik 50’sini Bayburt halkının ağzından derledim. Geri kalanını konuştuğum, bildiğim kelimeler ve cümlelerden tamamladım. Noktayı koyamadım benzeri türlü. Her zaman eskimemiş tıpkı söz çıktı. Giderek artık apayrı lafız bulamadım. Kitabımda Bayburt yöresine ilgili kısaca 3 bin 500 lafız var.” diyerek konuştu.

Kurdal, kitabında kentin tarihi ve kültürel değerlerinden bahsettiği makalelere dahi kayran verdiğini anlatım etti.

“Ayrımsız günde yarım yamalak iş yazabiliyorum”

Hastalığının ilerlemesi zımnında yazarken zorlandığını dile getiren Kurdal, şunları kaydetti:

“Bir günde muallel bahis yazabiliyorum. Fazla yazamıyorum daha çok yalnız antlaşma geçiriyorum. Amma tekrar bile yılmıyorum ve Bayburt üzere yazıyorum. Kitaplarla büyütmek, yapmak elbette kafamı dağıtıyor. Düşünüyorum gelişigüzel laf üstüne hangi yapabilirim, hangi yazabilirim? Kaynakları da araştırıp zat fikrimi yazıyorum. Amacım yöremizde konuşurken geçer kelimelerin anlamının bilinmesi ve bu kelimelerin kaybolmaması.”

Share: