Yenişehir Gün Gülü Tepesi’nde Çevre Temizliği Etkinliği

Dünya Saflık Günü zımnında Mersin Yenişehir Belediyesi öncülüğünde Gelincik Tepesi’nde belde temizliği yapıldı. Toplanan çöpler, Yenişehir Belediyesi’nin Rate Atılmış Projesi kapsamında idraksiz dönüşüme kazandırılırken; Belediye Reisi Abdullah Özyiğit, mekân temizliğine katılan parçalanmamış gönüllülere teşekkürname etti.

Yenişehir Belediyesi seçme yıl olduğu kabilinden bu sene da Dünya Günahsızlık Haset’nde mekân temizliği etkinliği düzenledi. Gün Gülü Tepesi’nde planlı etkinliğe, sivil toplum kuruluşları ve okullardan çok sayıda gönüllü katıldı.

Doğadan toplanan çöpler tiplerine bakarak ayrıştırıldı ve kalın kafalı dönüşüme kazandırıldı. Sunu haddinden fazla çöp toplayan üç kişiye Gün Gülü Tepesi’nde karşı paraşütü uçuşu bağış edildi.

Etkinliğe katılan gönüllüler, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Hacı Kardaş: “Yenişehir Belediyesi desteğiyle bugün gelişigüzel günahsızlık fethetmek üzere toplandık. Temizlik haddizatında erken yaşlarda kazanılması gereken aynı alışmışlık. Bu kalıp etkinliklerin yapılması, farkındalık oluşması balaban amma bunun temelde eğitimle olması lazım. Bütün Bütün aynı değişim sağlamayız ama burada çöp temizliği fail biri yere çok atmama farkındalığı dahi kazanacak. O yüzden bu etkinlikler da makro.”

– Bedel Yağız: “Zaman doğadaki çöpleri topladık. Buradaki çöpler birlikte bizim,  bu etkinliği çok sevdim. Tığ sürü yararsız atmışlar, aynı güruh şişe atmışlar, poşetler gördüm. Çöpleri,  poşetleri çöpe atsınlar. Doğaya beis vermesinler tıpkı de doğaya dikme diksinler.”

-Emine Çekinmezlik: “Çavuşlu İlkokulu adına geldik, esbak okulumuzu temizledik, zaman da buradayız. Bu konuda hassas füru yemlemek istiyoruz. Güzelce aynı etkinlik oldu, yorulduk ama değdi. Çok kirletiyoruz. Daha temiz ve elan güzelce benzeri dünyayı çocuklarımıza bırakmaya ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.”

-Ayşe Münezzeh: “Biz Toplum Gönüllüleri adına farkındalık gerçekleştirmek üzere geldik. Bunun hissi farklı, hem kendinize hem da çevreye fayda sağlamış oluyorsunuz. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum.”Share: