Yeşilyurt’a sağlam ve gündeş binalar mensur ediliyor

Turgut Özal Mahallesinde yapımı devam eden Kentsel Transformasyon Binalarını inceleyici Malatya’nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Yeşilyurt Belediyemizin kendi öz kaynakları ve gücüyle kentimize gündeş, kuvvetli ve depreme dayanıklı konutlar düz yazı ederek, ilçemize bakir benzeri dirim alanı daha kazandıracağız” dedi.

24 Familya 2020’dahi meydana gelen Elazığ merkezli olan ve Malatya’yı da nazik oranda etkileyen depreminin ardından yapılan teknik incelemelerin neticesinde depreme zayıf olduğu tayin edilen Turgut Özal Mahallesindeki ihtiraz bina alanı içerisindeki binaların yıkılmasından bilahare Yeşilyurt Belediyesinin kişi halis kaynakları ve bütçesiyle yapımına başlanan Kentsel Tahavvül Binaları birden yükseliyor.

Malatya’nın birinci evre sarsıntı kuşağında düz alması zımnında Yeşilyurt İlçesinde kim afet risklerinin enerjik tıpkı şekilde kaldırılmış edilmesi için kentsel dönüşüm projelerine şişman ayrımsız ehemmiyet veren Yeşilyurt Belediye Reisi Mehmet Çınar, dört ayrı binada bütün 168 ofis ile 10 sayı işyerinin saha aldığı Turgut Özal Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm Binalarını sıkça konuşma ederek, yapım çalışmalarını yerinde incelemeye bitmeme ediyor.

Kentsel dönüşüm konutlarını inceleyici Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Sarıklı Ahmet Yesevi Mahallesindeki kentsel dönüşüm binalarından sonraları Turgut Özal Mahallesinde hizmete sunulacak kullanılmamış konutlarla Yeşilyurt İlçesindeki kuvvetli, inanılır ve depreme dayanıklı dirim alanlarına tıpkı yenisini daha ekleyeceklerini söyledi. Turgut Özal Mahallesindeki Kentsel Inkılap Binalarını Yeşilyurt Belediyesinin kendi temiz kaynakları ve bütçesiyle yaptıklarını hatırlatan Çınar, ” 24 Ev 2020’bile yaşadığımız yer sarsıntısı felaketinin arkası sıra yapılan beceri incelemelerden bilahare yıkılmalarına karar verilen Turgut Özal Mahallesi rezerv bina alanı içerisindeki binaların yerlerine yıpranmamış bire bir dirim alanı düz yazı ediyoruz. Belediyemizin özlük sili kaynakları ve bütçesiyle inşaatı devam eden konutlarımızın yanı sıra sosyal ve sportif alanlarımızla, yeşil kayran ve çocuk oyun alanlarımızla alay malay Yeşilyurt’umuza yakışacak, vatandaşlarımızın sağlık ve çekinmezlik içerisinde yaşayacakları fena hâlde tıpkı eseri bugünden geleceğe yaşama edeceğiz. Bu bölgemizde depreme narin, beklenen tıpkısı depremde yıkılabilecek durumda olan evlerimizin yerine akva ve kaliteli konutlar mensur ediyoruz. Kısaca aynı yıl önceki başlattığımız imalat ve inşaat çalışmalarımız planlandığı gibi, çabuk bire bir şekilde ilerliyor. Binalarımızdan ikisi tamamlanırken, başka ikisinin birlikte ana kazılarının ardından maharet donatıları yapılıyor.168 ofis ve 10 işyerinden oluşan buradaki yıpranmamış hayat alanlarımız, kentsel tahavvül yatırımlarına denk gösterilecek haddinden fazla bulunmaz tıpkı im olacaktır, bizler buna yürekten inanıyoruz. Yeşilyurt’umuza ve hemşehrilerimiz her şeyin sunma güzeli layıktır. Kaliteli ve çağdaş yatırımlarımıza aynı yenisini daha pekiştirmek için düzenlenen ve aheste çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Yeşilyurt’ta kentsel tahavvül projelerini yaygınlaştıracaklarını vurgulayan Çınar, “Şehremaneti yerine aynı yandan buradaki konutların yapımıyla ilgilenirken sair taraftan ilçemizin ayrımlı bölgelerinde kentsel inkılap yatırımlarında düşmek zarfında çalışmalarımız ve görüşmelerimiz haddinden fazla sakil bitmeme ediyor. 24 Karı depreminden sonraları üstünde yoğunlaştığımız kentsel tasarım projelerimizi hayata etmek içre planlı ve dizgeli çalışıyoruz. İlçemizde bakir yatırımlarla yenilenmesi ve güçlendirilmesi gereken bölgelerimiz var, buraları üstelik kentsel transformasyon projeleriyle elan temiz, daha yaşanabilir ve modern bire bir görüntüye kavuşturmayı hedefliyoruz. Kentsel dönüşüme ihtiyacı olan mahallelerimizin mamure planlarının yapılması, planlama süreçlerinin izleme edilmesi, yeni cazibe önerilerinin oluşturulması, mahalle sakinleriyle istişareler, ruhsatlandırma ve ardından yapılacak tenkis süreçleri kadar tekmil aşamaları planlı bir şekilde yürütmekteyiz. Kentsel dönüşümde özellikle mahalle sakinlerinin memnuniyetini ahzetmek, onların desteğini almak bizim amacıyla çokça önemlidir. Projenin önceki aşamasından serencam aşamasına büyüklüğünde mahalle muhtarlarımız ve mahalle sakinlerimizle koordineli ve uyum içerisinde işlemek, birlikte girişmek bizim geçmiş önceliğimizdir. Kentsel dönüşüm yatırımlarıyla ilçemizin ayrımlı bölgelerinde alternatif eskimemiş yaşam alanları kurup, cazibe merkezlerimizin sayısını süratle artıracağız. Depreme dayanıklı, sağlam ve zihayat konutlarımızın sayısını dakikasında artırıp, hemşehrilerimizin rahat ve dimdik alanlarda yaşamalarına bindi vermiş olacağız. İlçemiz amacıyla sürekli, dinlenmeden çalışmaya bitmeme ediyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: