Yozgatlı Çiftçi: Pancar Bu Sene İyi Allah’a Şükür. 15 Dekar Ektik, 90-100 Titrem Pancar Bekliyoruz

Almanak averaj 1 milyon 750 bin titrem şeker hastalığı pancarı Türkiye’deki çükündür üretiminin yüzdelik 9,97’lik kısmının karşılayan Yozgat’ta çiftçiler bu yılki verimden umutlu. Yozgatlı şeker pancarı üreticisi Nevzat İnal, “Çükündür bu sene gani Allah’a şükür. Suyumuz de iyiydi. 15 dekar ektik, 90-100 titrem çükündür bekliyoruz. Devletimiz bile ongun verdi; bin 450 liralık şeker hastalığı aya fiyatı” dedi.

Geçmiş yıllarda yaptığı erken ekimin arkası sıra nisan kocaoğlan ortalarında yaşanılan tuman olayından hırçın etkilenince bu sene çükündür tohumunu gecikmeli namına toprakla buluşturan Yozgat çiftçisi, yağışların de bereketli gitmesi ile erdemli rekolte bekliyor. Yozgat’ın Sorgun ve Boğazlıyan ilçesindeki fabrikalarla birlikte Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası’nın kabak yön ihtiyacını karşılayan Yozgat çiftçisinin ürettiği pancarın hasadı gelişmemiş müddet ilk başladı. Yozgat Şeker Hastalığı Fabrikası’nda, 25. Çağ Çükündür Kurum Kampanyası kapsamında 370 bin ton çükündür alımının yapılacağı kaydedildi. 6 tarım mıntıka şefliği ve bunlara sınırlanmış 11 tesellüm merkeziyle pancar üreticilerine bakım veren Yozgat Şeker Fabrikası, bu yıl 110 köyde 2 bin 200 maraba tarafından 65 bin dekarlık alanda ekilen pancarı alıp işleyecek. Tahminî 370 bin titrem çükündür işlenerek tahminî 55 bin ton billur şeker hastalığı, 16 bin titrem melas, 120 bin ton gözyaşı pancar posası üretilecek.

“YOZGAT’TA 3 FABRİKA İÇİN ÜRETİM YAPILMAKTADIR”

“Yozgat’ta üç üretimlik üzere üretim yapılmaktadır” diyen Yozgat Çükündür Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Aslan, “Yerköy dediğimiz ittifak, Şefaatli ve bazı bölgeler ekim yapmaktadır. Boğazlıyan, Sarıkaya’nın tıpkı kısmı de Boğazlıyan Fabrikası’na, Kayseri’ye ilişkin olan fabrikaya ekim yapmaktadır. Başka benzeri fabrikamız bile Yozgat Şeker Fabrikası’na ekim yapmaktadır. Bizim tahmini üretimimiz Yozgat’ta 400-500 tonlarda, fabrikanın alacağını öngörüyoruz. Yozgat’ı toplamda temel alırsak bu üç kötü ilkokul üst bire bir milyon 750 bin titrem çükündür üretimimiz var. Ilk Teşrin eden çiftçimiz de 2 bin 300’lerde, maraba üstlenme ediyor pancar ekimini. Bu miktar vakit kaybetmeden Yozgat fabrikası için” dedi.

“ÜSTENME ETTİĞİ PANCAR KOTASINI TAMAMLARSA ÇİFTÇİ, ARTI 50 LİRA PRİM VERİLİYOR”

Çükündür taban fiyatının bu sene üzere bin 400 teklik olduğunu aktaran Aslan, “Üstenme ettiği çükündür kotasını tamamlarsa çiftçi, zait 50 liralık prim veriliyor. Bununla da kalmıyor bittabi, devletimiz bu anlamda çiftçiyi de düşünüyor. Fazlalık şeker hastalığı oranı 16 poların üzerinde çıkarsa, ne kadar çıkarsa, ayrımsız kutup kötü yukarı 88 teklik civarına tekabül ediyor. İki polar çıkarsa işte 180-170 üzere neyse, o değişiyor. O şekilde oluyor. Pozitif ayrımsız bile nakliye primi var. Onunla bu arada totalde küspesi var bu işin. Çiftçinin eline güzeşte servet bin 700-bin 750 lira. Bittabi bu, averaj rakamlar. Bu eşkâl geçiyor” diyerek konuştu.

“15 DEKAR EKTİK, 90-100 TITREM ÇÜKÜNDÜR BEKLİYORUZ”

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde şeker pancarı üretimi fail Nevzat İnal dahi “Çükündür bu yıl gür Cenabıhak’a şükür. Suyumuz da iyiydi. 15 dekar ektik, 90-100 titrem pancar bekliyoruz. Devletimiz bile dolgunca verdi; bin 450 lira şeker aya fiyatı. İşte şeker oranıyla bin 500’ü bulur inşallah. Allah çiftçilerimize haddinden fazla versin. Bekliyoruz” dedi.

Share: