Yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanarak tutuklanan HDP’li Semra Adamakıllı: Fotoğraflara ilişik tıpkı tek ego yargılanıyorum

2017’de Adıyaman’üstelik maktul PKK’lı Yanardağ Bora’nın cep telefonunda yapılan incelemede, HDP Diyarbakır Mebus Semra Adamakıllı ile alay malay fariğ fotoğrafları bulunmuştu. Fotoğrafların basına yansımasının arkası sıra hazırlanan özet göre Iyicene’in dokunulmazlığı giderilmiş ve hakkında yakalama emri çıkarılmıştı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yürüttüğü çalışmalarda, firari durumda kâin HDP’li Semra Güzelce’in terör örgütü PKK/KCK tarafından yasa dışı şekilde sıkıntılı dışına yokuş arayışında olduğu öğrenildi. Bunun konusunda İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ile MİT’in kolektif gerçekleştirdiği operasyonda HDP’li Semra Evire Çevire, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı çevirici ile Edirne’ye giderken Silivri’deki bir istirahat tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtekârlık” ve “ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ile “terör örgütü propagandası yapmak”fecir kaydı mevcut Fırat D. ile alay malay yakalandı.

TUTUKLANDI

“Ay Işığı Şahan” adına aranje yapmacıklı kimlikle Silivri’deki ayrımsız istirahat tesisinde yakalanan Güzel, emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Üzerine yakalama kararı kâin Iyice, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Organize Taksirat Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Ses ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla anlatım verdi. Müddeiumumilik, Fena Hâlde’i durdurma talebiyle gözetleyici barış ukubet hakimliğine irsal etti. “Silahlı yıldırı örgütüne unsur koyulmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Saylav Semra Güzel, sevk edildiği Ankara Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

“BU FOTOĞRAFLARA İLİŞKİN BİR BIRICIK EGO YARGILANIYORUM”

Tutuklanan Semra Fena Hâlde’in ifadesi ortaya çıktı. Evire Çevire hakimlik ifadesinde, “Ben bu yargılama sürecini tamamen politik tıpkısı proses adına değerlendiriyorum. Ayrımsız kısım fotoğrafların üstelik içre bulunduğu bilinmeyen tanık beyanları ile içi doldurulmaya çalışılmış benzeri soruşturma yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ilişkin adına benzeri bir tane ego yargılanıyorum. Bire Bir seçme propagandası yerine değerlendiriyorum. Aklanma ile sonuçlanan bir çokça nüsha kararlar olmasına karşın benim dosyam tutuklanmaya irsal kendisine huzura gönderilmiştir” dedi.

KAÇMA ŞÜPHESİ NEDENİYLE TUTUKLANDI

Hakimliğin durdurma kararında ayrıca, kaba Fena Hâlde aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, temel bilgileri, terör örgütü mensuplarıyla gelişigüzel sanki askeri eğitim bilimi alanında fariğ fotoğrafların bulunması ve birlik dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dayalı kuvvetli yanlışlık şüphesinin bulunduğu ve delillerin daha bütün namına toplanmadığına kayran verildi.

Kararda, “şüphelinin cemi aramalara karşın bulunamaması üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve bu karara istinaden ifadesinin münfail olmasıyla, eylemin sabit görülmesi halinde alması muhtemel ukubet miktarı bile dikkate alındığında savuşma şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın endazeli olduğu” kaydedildi.Share: