Yusufeli Baraj gölünün suları ilçe merkezine ulaştı

Yusufeli Baraj gölünün suları kaymakamlık merkezine ulaştı

Bazı cadde ve sokaklar sular içinde kalırken, sularla ciltli yolları kazanmak zorunda artan araçların sürücüleri zor anlar yaşadı

ARTVİN – Artvin’de su tutma işlemi süren Yusufeli Barajı’nda baraj suları Yusufeli kaza merkezine ulaştı. Bazen cadde ve sokaklar sular ortamında kalırken, sularla kaplı yolları kaplamak zorunda artan araçların sürücüleri ağırlık anlar yaşadı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üstünde yapımı tamamlanan tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle beden yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci bildirme efdal barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım tarihinde su tutmaya başladı. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su seviyesi 78 metreyi geçerken, barajda toplanmaya başlayan akarsu kaymakamlık merkezine ulaştı. Âlem mahallesinde ayrımsız çok eş ve iş yeri sular değerli kalırken, arkası sıra sanayi bölgesinin bire bir bölümü sulara teslim oldu. Muhaceret işlemi devam ederken, bu kere baraj suları Kazımkarabekir mahallesine ulaştı. Mahallede mevcut yolu yolmak zorunda küsurat sürücüler, baraj sularını görünce hangi yapacaklarını şaşırdı. Ayrımsız bölümü baraj sularıyla ciltli olan yolu, kullanmaya müteharrik sürücüler baskı anlar yaşadı. Bazen güdücü sulara aldırış etmeden ilerlerken, bazen ise yolun ortasında kaldı. Yardımlarına ise değişik sürücüler yetişti. Halat sebebiyle birbirlerine bağlanan vesait sudan çıkartıldı. İlçeye her dönüş yakın baraj suları ise ilginç görüntülerin yaşanmasına hastalık oldu.

Share: