Yusufeli Barajı dolayısıyla evleri suları altında kalacak İşhan köyü sakinleri evlerine kavuştu

Artvin’üstelik Yusufeli Barajı’nın yapımı sonrası sular altında kalacak olan 7 köyden biri olan İşhan köyü sakinleri evlerine kavuşuyor. Ötede konutları yakın evlerine taşınan ailelere Artvin Valisi Yılmaz Şahika ziyarette bulundu.

Artvin’birlikte Çoruh nehri üstünde yapımı bitmeme fail Yusufeli Barajı zımnında sular altında kalacak olan kaymakamlık merkezinin birlikte, 7 köyde baraj sularından kısmen etkileniyor. Temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü sunu faziletli kemer barajı olacak Yusufeli Barajında su terviç işlemi öncesi 7 köyün huruç işlemleri amacıyla çalışmalar bitmeme ediyor.

Baraj sularından 52 hanesi etkilenen İşhan köyünde çalışmalar sona erdi. Baş Döndürücü villaları andıran köy evlere kavuşmanın mutluluğunu faal aileleri Artvin Valisi Yılmaz Şahika ziyarette bulundu.

Artvin Valili Yılmaz Şahika burada yaptığı açıklamada, “Peşinen ödeme gücü olmayanlar 20 yıllık ifa seçeneğini tercih edebilir. İlk 5 sene ifa yapılmayacak. O ant çok çok daha akıllıca olacak. Kimi Zaman vatandaşımız başlarken ödeyeyim tapumu alayım diye düşündüğü amacıyla o parayı toplamada zorlanıyor. Böyle durumlarda önerimiz 20 senelik ödeme sürecini yeğleme etmeleri. Vatandaşımız için getirilecek basit bizi de çokça mutlu ediyor. İnşallah kontak beraberlikle olan sorunları çözeriz. Evler pahalı değil amma ara sıra vatandaşımızın ifa gücü yetmeyebiliyor. Evler çok domuzuna ergin. Vatandaşlarımız elan de güzelleştirecektir” diye konuştu

Ziyarete DSİ Nahiye Müdürü Çap Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Efe, Belediye Reisi Eyüp Aytekin, İl Hususi İdare Genel Sekreteri Ömer Dereci, İl Umumi Divan Başkanı Furkan Görmek ve sair ilgililer üstelik katıldı. – ARTVİN

Share: