Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, bir haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci bildirme erdemli barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’üstelik Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla akarsu tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, gövde bile biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları başta girmek amacıyla, baraja andıran karye ve mahalleler hepyek sular altında kalıyor. Büyüklük Su İşleri 26. Toprak Müdürlüğü ehlivukuf personeli kontrollerinde yükselen sular, kısa sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri başta oluşmak amacıyla tıpkı çokça bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve ilçe merkezi ile köylerdeki 5 bin basamak, 270 aksiyon yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Umumi Müdürlüğü eliyle, baraj inşası zımnında akarsu altında kalacak alanlardan 5 bin 844 nüsha zeytin, dut, ceviz ve nar gibi boylu kâr ağacı, dikme nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu bakir yerleşim yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli– İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları dolayısıyla Yusufeli-İspir karayolu da ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun farklı bölümlerde üzerinde, “Yusufeli-İspir Heybet Karayolunun Yusufeli Barajı akarsu tutması cihetiyle anahtar trafiğine kapatıldı” bağlanmış tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında küsurat vatandaşlar, suyun gelişini tutkun olmak ve araç altına ahzetmek için baraj sularını takip ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Görgülü (30) güzeşte itibariyle köydeki evlerini infirak ettiklerini anlatım ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Güzeşte itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde sonuç sonuç suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda bire bir ilavesi mümteni bizim üzere. Sıra oldu imdi, haddinden fazla duygulandık. Herhangi Bir şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: