Zeki Kağan Sıdalı: ” ‘Açım’ Diyene ‘Şükürsüz’; ‘Fakirim’ Diyene ‘Tatminsiz’ Diyen Tıpkısı İktidar Vasıtasıyla Yönetilenler Karamsarlığa Düşmesin birlikte Hangi…

İYİ Tümen Mersin Ağacı Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, AKP iktidarını; “‘Ülkemizde bazen kesimlerde şükürsüzlük, karamsarlık, tatminsizlik bilgisiz aldı başını gidiyor’ diyorsunuz. ‘Açım’ diyene ‘şükürsüz’; ‘fakirim’ diyene ‘tatminsiz’ diyen bir kuvvet marifetiyle yönetilenler karamsarlığa düşmesin üstelik hangi yapsın? ‘Yoksulluğu bitireceğiz’ diye niteleyerek gelmiştiniz. 20 yıllık hikayenizin son aylarında halkın yüzdelik 80’ini gördüğünden geriye düşürüp derin yoksulluğun içine ittiniz” diyerek eleştirdi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, bugün Hazne ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı 2021 Yılı Değişmez Adisyon Kanun Teklifi ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşülüyor.

İYİ Öğür Grubu namına saraka düz Anlaklı Hakan Sıdalı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesi üzerine konuştu.

“GEREKSIZ GİDİP GELEN BESLENME ÇANTASINI KONUŞUYORUZ”

Anlaklı Kağan Sıdalı, “Çok şümullü ama çoğunluğu hükümetin aczinden kaynaklanan tıpkısı kazançlı tufanın içerisinden geçerken ana sorumlu Hazne ve Maliye Bakanlığı bütçesi üstüne konuşuyoruz. Rayından hamiş ekonomi, ‘daha soğuklar başlamadı, kombiyi yakmayalım diye niteleyerek avutarak açıklık ayını çıkartanları, gereksiz gidip mevrut beslenme çantasını konuşuyoruz. Yani size çok uzak ama vatandaşımıza çok andıran şiddetli gerçeklerini konuşuyoruz” dedi.

” ‘AÇIM’ DİYENE ‘ŞÜKÜRSÜZ’; ‘FAKİRİM’ DİYENE ‘TATMİNSİZ’ DİYEN BİR İKTİDAR TARAFINDAN YÖNETİLENLER KARAMSARLIĞA DÜŞMESİN DAHI NE YAPSIN”

AKP iktidarının tutum politikalarını eleştiren Sıdalı şöyle konuştu:

“Yürüttüğünüz iktisat politikaları refahı değil, yokluğu; kalkınmayı değil, yoksulluğu yaratıyor. Açız, umutsuzuz diyenler zaman geçtikçe artıyor. Genel Başkanımız Meral Akşener, esnaf esnaf, başlık husus dolaşırken bu ağızsız çığlıklara alın siz hangi yapıyorsunuz? ‘Ülkemizde ara sıra kesimlerde şükürsüzlük, kötümserlik, tatminsizlik boş aldı başını gidiyor’ diyorsunuz. ‘Açım’ diyene ‘şükürsüz’; ‘fakirim’ diyene ‘tatminsiz’ diyen tıpkısı nüfuz yoluyla yönetilenler karamsarlığa düşmesin birlikte ne yapsın? ‘Yoksulluğu bitireceğiz’ diyerek gelmiştiniz. 20 yıllık hikayenizin son aylarında halkın yüzdelik 80’ini gördüğünden geriye düşürüp dip yoksulluğun içine ittiniz.”

“HAKKINI ARAYANA, İNSANCA YAŞAYANA BİR ÇIRPIDA ‘ŞÜKÜRSÜZ’ DEMESEN ÖNCE YAPIN BUNU”

“Zinhar sizden umudunu kesen vatandaşa kızmayın. Benzeri öğün olsun kendinize kızın. Tok, açın halinden anlamaz derler amma bire bir nöbet olsun kendinizi zorlayın. Hakkını arayana, insani yaşayana tıpkısı çırpıda ‘şükürsüz’ demesen önce yapın bunu. Meğerse yıllar geçmiş 2023 için adı meram olan ne sunturlu hayalleriniz vardı, değil mi? 2023’te yaşama başı milli dirimlik 25 bin dolar olacaktı. Demincek sayın Vekil, ‘Türkiye’nin ölçülü sağlık tuzağından kurtulacağına inanıyorum’ diyor. Kurtaracağız da demiyor, elden dilek ediyor. Sayın Vekil aynı bakıma doğruca, sevimli başı milli sağlık sıralamasında akıbet 40 yılın dibini yaşattınız. Üç ayakyolu yükselirsek ancak 2001 senesine gelebiliyoruz.”

Share: