Zelzele soruşturmalarında 7 ilde yıkılan binalardan tanıt toplanması tamamlandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra cumhuriyet altını başsavcılıklarınca doğrudan doğruya başlatılan soruşturmalar kapsamında Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya ile 8 ilçede, yıkılan binalardan tutamak toplanmasına devam ediliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye bakarak, 6 Şubat’taki depremlerin peşi sıra Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ’de başsavcılıklar vasıtasıyla, yıkılan evet bile imara karşıt fark tespit edilen binalarla ilgilendiren resen soruşturmalar başlatıldı.

Yıkılan binalarla ilişkin sorumluğu bulunanların tespiti ve yakalanması amacıyla işlemleri yürüteç başsavcılıklar, binalardan kanıt toplanması amacıyla dahi süreçleri başlattı.

Sarsıntı bölgelerinde görevlendirilen savcılar ve bilirkişiler, yıkılan, ölüm ve yaralanmaların meydana geldiği binalarda soruşturmalar çerçevesinde tanıt dercetmek üzere faaliyet yürüttü.

Başsavcılıklarca, 11 ilde depremin arkası sıra önceki tıpkı ayda 9 bin 198 bina incelendi. Bugüne kadar ise depremin etkilediği illerde 9 bin 435 bina incelenerek vacip delillerin toplanması tamamlandı.

Soruşturmalar çerçevesinde Adana, Diyarbakır, Hatay, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Elazığ’de binaların incelenmesi ve delillerin toplanması sona erdi. Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya ile Besni, Gölbaşı, Elbistan, İskenderun, İslahiye, Nurdağı, Kırıkhan ve Hasiyet ilçelerindeki binaların incelenmesine bitmeme ediliyor.

16 ilçede delillendirme işlemleri tamamlandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, evvel Diyarbakır’birlikte yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar Adana, Diyarbakır, Hatay, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Elazığ tevessül etmek üzere buralarda delillendirme işlemlerinin hepsi bitti. Ayrıca depremin etkilediği 16 ilçede bile delillendirme işlemleri tamamlandı.” açıklamasını yapmıştı.

Share: