Zeytin hırsızları yakalandı, 18 emanet tutuklandı

Balıkesir’in Erdek ilçesinde zeytin hırsızlıklarına karşı alınan tedbirler son veriyor.

Balıkesir’in Koy bölgesi ve Erdek ile Bandırma İlçelerinde bitmeme fail zeytin hasadı bu yıl Vilayet tarafından alınan sakil tedbirlerle önlendi. Esbak yıllarda zeytin üreticilerinin mağduriyetine hastalık olan hırsızlık olaylarına alın degaje tedbirler düzlük Balıkesir Valiliği, güvenlik güçleri ve maraba malları dulda bekçileri vasıtasıyla alandaki hasis takibini sürdürüyor. Bu yıl hasat sezonunda alınan tedbirlerin koy ve Güney Marmara ilçelerinde Kaymakamlar tarafından eş güdümlü edildiğini, cingöz ve inanma birimlerinin kısık denetimiyle zeytin bahçelerinden yapılan hırsızlıkların azaldığını tamlayan Ilbay Hasan Şıldak, tedbirlerin sonuç verdiğini anlatım etti.

Bahçelerden yapılan hırsızlık olaylarında yakalanan şüpheliler hakkında bu sene ilk kez mahkemelerce tevkif kararlarının verildiğini söyleyen Şıldak, üreticinin cebin terinin korunması üstüne çaba sarf eden ve duyarlılık gösteren bütün kurumlara teşekkür etti.

İki ayı çok ayrımsız süredir devam eden mevsim boyunca Balıkesir’de toplanmış 49 zeytin hırsızlığı olayının meydana geldiğini tabir fail Vali Şıldak, “Bitirmiş ve polisimizin çokça kalburüstü çalışmaları sonucunda bu olayların 46’sının faili lokalize ve hırsızlık şüphelisi 78 sevimli yakalanarak gözaltına alındı. Bunların 18’i Edremit ve Havran İlçelerimizde tutuklanmış, 12’si karşı ise adli kontrol kararı verilmiştir. Arakçılık olaylarının bu şekilde erdemli oranda aydınlatılması ve faillerin tutuklanması sonuç paye önemlidir. Bu kat sayı çalışmayı ortaya koyan Kaymakamlarımızı, Jandarmamızı ve Emniyetimizi kutluyorum. Bire Bir şekilde çalışmalara destek veren Çiftçi Malları Siper Başkanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Düzenlilik kuvvetlerimiz alandaki çalışmalarını sezon sonuna kadar kararlılıkla sürdürecek ve bölgemizde üreticilerimiz için gözdağı oluşturan hırsızlık olaylarının faillerini yakalayarak adalete teslim etmeye devam edecektir.” şeklinde konuştu. – BALIKESİR

Share: