“Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki maden ocağındaki patlamayla ilişik muktezi soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tamam boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir. Bundan birlikte güvenli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek yoluyla planlı “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini ayrımsız imam hatipli kendisine evinde üzere hissettiğini söyledi.

Zaman esasta bu hissiyatın verdiği huzurla, tınlamalı fasıla geçirecekleri, dörtköşe sohbetler yapacakları bir program manzara ettiğini ifade eden Icra Vekili Varank, ancak evvel Bartın’dan bağırsak yakan, çok ızdırap duyum aldıklarını, eroin ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin buruk olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil yakarma ettiğini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime bile ivedili şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu geçmiş adan itibaren devletimiz kül imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a anbean çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız üstelik Diyarbakır’daki programını halel etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen arama edecek. Kontrol kurtarma başta kalkmak için, patlama ile ilişkin tekmil konularda hep kurumlarımız çalışmalarını titizce sürdürüyor. Bölgedeki esenlik ekipleri ve hastaneler dertli kardeşlerimiz amacıyla seferber edildi. Bunlara ilave olarak bire bir ivedi engelleme ünitesi kuruldu. Tekrar gerekseme halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz elhak görevlerini fora etmek üzere hazırda bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut kim varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabil acı hadiselerin kimi provokatörlerin istismarına berrak hale geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren dal niyetli içeriklere öz saygı etmesin. Patlamayla ilişkin vacip soruşturma zaten başlatıldı, umum boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin ki varsa cezasını çekecektir. Bundan birlikte emniyetli olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, en akla yatkın bilgiler, zaten zamanında resmi kurumlarımız eliyle şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya da bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Temenni ve tam çabalarının daha çok birey kaybı olmaması ve madencilerin sağ selamet kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Vekil Varank, “Rabbim hem çökmüş altında kalan kardeşlerimizin hem de onlara ulaşmaya etkin ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah ayrımsız henüz hakeza kazalarla, yara olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin dahi sahip çıktığı tıpkısı ortamda yaşıyoruz”

Vekil Varank, zaman girişimcilik ve inovasyon konuşmak amacıyla tıpkı araya geldiklerini anımsatarak, hakeza tıpkısı organizasyonun tıpkı mortocu hatip lisesinde düzenleniyor olmasının özellikle öz jenerasyonundaki insanlar üzere hangi büyüklüğünde düşündürücü olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye iç geçirmeden, şükretmeden geçemediğini rapor fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme tanık olmadınız. İyi kim de olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin büyüklüğünde şanslı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın simsiyah zihniyeti şahsen mortocu hatiplerin üzerine kâbus üzere çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, inandırma odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü sebebiyle bir nice imkandan mahrum bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek benzeri kahraman imam hatipli daha çok ve eksiksiz bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun bugün farklı aynı iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının mortocu hatipli olmakla hava duyduğu tıpkı devletin vatandaşlarıyız. Bugün imam dil cambazı okullarına, önder dil cambazı öğrencilerine milletle birlikte devletin üstelik ehil çıktığı bire bir ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden artık mortocu dil cambazı neslinin omzunda çokça elan şişman, kırıcı sorumluluklar var. Nedir o? Temas açıdan yaşıt tıpkı yavru olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine alın üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, konuşu ve teknolojik bağımsızlığı takviye edecek ayrımsız evlat olmalarının sunma şişman hayali olduğunu söyledi.

“Sevgili gençler, şurası katiyen unutmayın” diyerek seslenen Vekil Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde muttasıl çalıştığımız bire bir idealimiz var. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla nazik teknolojilerin çabucak pazarı değil, tıpkı zamanda üreticisi olan bire bir Türkiye’yi dayamak istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz birlik çalışmaların merkezine de gençlerimizi koyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bileşimli zekaya kadar bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, fırsat verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin benzeri sınırı olmadığına defalarca şahit olduklarını, bu başarıları her alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını yetiştirmek istediklerini, bunun üzere üstelik çocukluktan üniversite ve sonrası döneme kadar hayatlarının seçme aşamasında gençlere en modern imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Uygulayım Bilimi atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada bileşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde seçme sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in üstelik bu amaçla kurguladıkları değişik makro tıpkısı projeleri olduğunu belirten Varank, “Hele lise ve üniversite çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın genişlik eskimemiş uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara kendi projeleriyle katılıyorlar. Kendi geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız gelgel araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal birlikte Teknofest’te adı sık mahsus okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Bakan Varank, gördüğü sayının bitik olmadığını, fakat bunun de artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda kayırıcı kaynağı kapasitesini yükseltmek için yeni döl yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendi kendine öğrenme metoduyla müteharrik dünyanın flaş yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda eğitim almaya başladı, bu çoluk çocuk çok bol birer yazılımcı olarak arzulu hayata atılacaklar. Gene gençlerimizin bili ve teknoloji aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Başlangıçta yemeden içmeden Antalya’bile düzenlenen Felek Müşahede etkinliklerini Anadolu’nun özge illerine yaygınlaştırdık. Antalya’bile, Diyarbakır’da, Van’birlikte, Erzurum’bile çokça degaje katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin yer balaban teknoparkının Enformatik Vadisi olduğuna meni fail Varank, Bilişim Vadisi ile Türkiye’birlikte patika açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, destek olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçme alanda gençlerin yanı sıra olduklarını bundan sonra de hükümetler kendisine yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Endüstri ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik üzere ayrı benzeri başlık oluşturduklarını rapor fail Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi inşa edecek kapsamlı politikaları bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı amal özellikle tutmak amacıyla girişimcilik sürecinin gelişigüzel aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç duyulan destekleri sağlayarak müteşebbislerin, alelhusus tendürüst müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER kadar yapılarla yenilikçi hisse senedi fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle gerçekte Türkiye’de bire bir gürecilik inşa ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine büyüklüğünde bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar elbette haddinden fazla yetişkin ama bir tane başına ehliyetli değil. Zira girişimcilik dediğinizde genişlik majör hususlardan birisi girişimcilerin kıytırık ayrımsız şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu bibi girişimcinin önündeki yer şişman istifham işareti olarak önümüzde duruyor. Tığ da lüzumlu öz kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Teknoloji-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Aşama Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Enformatik Vadimizde tığ kişi yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, amma ayrımlı dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla haddinden fazla çalıştığını belirterek, “Beraber siyasa yaptık, savaşım yaptık ve zımnında Kartal ile olan iştiyak bağımız çokça değişik.” dedi.

Bu fonların yanı sıra Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok finansal desteğin bulunan olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ait bildirme kapsamlı ve güncel bilgilere yankılanmak amacıyla “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini musahabe edilmesini referans etti.

“Eskimemiş Türk markaları çıkarmak için cesur girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin” diye niteleyerek, kapılarının rastgele devir sonuna büyüklüğünde sarih olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası için çok şişman hedeflerin bulunduğu aktaran Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çok daha aceleci ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle global piyasalarda adından alay ettirecek bakir Türk markaları görmek amacıyla korkusuz girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin de buyurduğu kabil rızkın 10’birlikte 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı katiyen gereksiz bırakmadan, önceki gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonra kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları emniyetli olun bizi ziyadesiyle gururlandırıyor. Geçen sene Türkiye’da er aşama girişimler, startuplar 1,5 bilyon dolar yatırım aldı, bu sene bu cirim ilk 7 ayda 1,5 milyar doları buldu. Geçen sene Avrupa’üstelik oyun yatırımı alanında yeryüzü çok envestisman düz kent İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’birlikte yeryüzü aşkın yatırımı ki almış diye niteleyerek bakıyorsunuz yine ayrımsız Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında bildirme fazla yatırımı almış.”

Bakan Varank, sabık aktarılma Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden kullanılmamış çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, özlük şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 şahsiyet ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan bilahare birlikte, ego pespaye şundan alım duyuyorum, ‘Biz bu yıl 200 milyon liraya yakın kazanç ödeyeceğiz ve inşallah ego vergi rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegencecik bire bir arkadaşınız. 200 milyon dolarlık melfuf ayar üretebiliyor. O arkadaşımız şurası söyledi, gerçekte hisse senedi yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok koskocaman, ‘Ben 9 arkadaşımı üstelik şirkete ortak ettim, hepsi şu anda milyoner’ dedi. Esasta önümüzdeki dönemde katma değeri aslında sizin kabilinden gençler oluşturacak. Bizler de onun altyapısını alıştırmak üzere çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz altın gençlerimiz yazacaksınız.” diyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarından bahsettiği haberler olduğunu anlatarak, insansız gelgel araçlarının geliştirildiği ekibin gözyaşı ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun üzere ehemmiyet verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’de Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, dizi istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu heyecan donör işlere Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın gurur verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının arkası sıra Nazır Mustafa Varank, Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Bili Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Rum İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açılış konuşmasında, insanın ortamında bulunduğu doğaya müdahale ederek, ekin ve medeniyet kurabilen yegane erinç olduğunu belirterek, insanın daha iyi tıpkı dünya amacıyla bitimsiz aynı yenilik süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Rastgele dem alışta yenileniyor koyulmak gibi veri, kültür ve teknolojik gelişmelerin dahi soluk alıp verdiğini anlatım fail Öztürk, “Günümüzde merkezi ayrımsız anlam kendisine inovasyon terimiyle tabir edilen bu süreç veri ve teknoloji üretme, herif yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılan zarfında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon yerine ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Öztürk, çağın düşün yörüngesinin etrafında inovasyon, danışma, AR-GE, aşama, dizayn, sürdürülebilirlik, yapay zeka, sayısal kültür, robotlar, arttırılmış esas, uslu sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık de akıbet yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve ülke bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Vekil Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki aktarılma boyunca gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara açar olmasını, hedeflenen bilgelik ve deneyim aktarımının gerçekleşmesini, yekpare katılımcılarımızın bundan çokça yarar görmesini istek ederim.” dedi.

Bu arada, Genişlik Portföy ve Varyasyon İstanbul asıl sponsorluğunda, KartalDernek marifetiyle planlı “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Bugün girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve gök sanayisinden savunma sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, yarın dahi bitmeme edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önce etap dersleri ve yarışmalarla katılımcılara gür bire bir deneyim yaşatması bekleniyor.

Share: