Ziya Delimsirek: “Dünyada aracılıkta ikinci sıradayız”

Türkiye Arı Yetiştiricileri Suret Birliği Başkanı Aydınlık Delimsirek, Türkiye’nin dünyada arıcılıkta ikinci tam olduğunu belirterek “Otellerde sahte bal tüketmek istemiyoruz. Bal cennetinde bal yenilmelidir” dedi.

Artvin’de düzenlenen, Arıcılar Birliği kesim toplantısına Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Ardahan ve Artvin ili başkanları katıldı. Türkiye Temiz Yetiştiricileri Minval Birliği Başkanı Berrak Mecnunca’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda arıcıların sorunları masaya yatırıldı.

“Kestane balının kilolu tıpkı ayraç olması lazım”

Türkiye Halis Yetiştiricileri Tarz Birliği Başkanı Fer Mecnunca toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Dünya arıcılığı büyüyor ve Türkiye bunun içerisinde kısık bire bir konumda, dünya ikincisi aynı ülkeyiz” diyen Komutan Delimsirek “Dünya pazarlarının gerisinde tükenmek amacıyla malımızı harcamak zorundayız. Bunun ortamında balımızı dünyaya güzel tanıtmamız geçişsiz. Türkiye Arıcılar Birliği yerine 8 pasaj balımızın kimliğini çıkardık. Bugüne kadar Kestane Balı ile hiç çalışılmamış, tığ çalıştık. Bu düzentileme sonucunda etibba ‘Bu bal amacıyla alzheimer hastaları üzere kullanılabilir’ diyor. Çıktı bu çalışmaları arsıulusal tıpkı standartta götürmemiz gerekiyor. Yersiz duracak zamanımız bulunmayan, bunları yapmamız gerekiyor ki ilerde Kestane balının vahim tıpkısı marka olması geçişsiz. Yıpranmamış Zelanda’nın Manuka Balı var ve o balın fiyatı 40 Euro, bizim ballarımız 5 Euro. Projelendirip, ARGE yapıp, darülfünun, vekillik ve STK bütün ağır sıklet bire bir mesai içerisine girmemiz lazım. Sili genetiği bakımında bütün hakeza ağlıyoruz. Küresel abuhava değişikliği diyerek amma ev dışından arılar giriyor, bunun yasaklanması gerekiyor, bu akseptans edilebilir değil, Dünyadaki 27 kıta arının 7 tanesi ülkemizde. Irk zenginiyiz zımnında bu konuda duygunluk göstermemiz lazım” şeklinde konuştu.

“Yapmacıklı balla ilişik proje hazırlıyoruz”

Otellerde cali bal tüketildiğine ilgi çeken Mecnunca “Bal cennetinde bal yenir. Ekincilik ve Orman İl Müdürlerimizin kontrollerini az buçuk henüz korkulu yapması gerekiyor. Arıcısı ise arıcıyı yakalım ama firma ise okkalı birliği yapıp firmanın üzerine gidelim. Bunu tedavülden kaldıralım, benim ülkemin insanını zehirlemeye tek kimsenin hakkı yok. Biz sahte ballarla ilişkin proje yapıyoruz, Türkiye Arıcılar Birliği 2019 yılından bu yana bakanlığımızın ilgili bölümü ile beraber çalışıyoruz. Bu konuda ne bakanlığı suçlayabiliriz ne arıcılar birliğini, vebal kimdeyse onun kafasını uçurmalıyız” diye niteleyerek konuştu. – ARTVİN

Share: