Ziyaretçi akınına uğrayan türbedeki düzenlemeye köylülerden şikayet

Ziyaretçi akınına uğrayan türbedeki düzenlemeye köylülerden şikayet

MARDİN – Mardin’in Derik ilçesine vabeste Derinsu köyünde Hz. Metfen Türbesi ziyaretçi akınına uğrarken, karye sakinleri türbedeki düzenlemelerden mutlu olmadıklarını dile getirdi.

Derinsu köyünde kâin Hz. Kara Yer Türbesi, Mardin ve yer illerden gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Karye sakinleri ise türbe amacıyla yapılan düzenlemelerden memnun olmadıklarını dile getirdi. Derinsu sakinlerinden Mehmet Sebi Daş, “Burada yatan kişinin adı Mezar, kardeşi var, o de zir tarafta olan Dumluca köyünde, onun adı üstelik Seydoş. Bir Vakitler gelirdik buraya, aşındırmak yapar dağıtırdık. Çokça kızıl aynı dirilik yerine biliriz. Ancak bozuk türbe kalmadı, evvel vahi haddinden fazla güzeldi. Demin harabeye döndü, bütün beton koydular. Sanki mezarın yeri birlikte değişti. Tığ bundan şikayetçiyiz. Ki bunu yaptıysa on paralık akıllıca bire bir iş kaba. Köyün çoğunluğu barhana etti, yoksa müsaade vermezlerdi. Köyden erbap sâdır olsaydı bu şekilde yıkı olmazdı. Gelişigüzel yerden buraya gelip görüşme ediyorlar. Burada gelip yakarış yazar bu kişiden medet beklemek bence makul değil. Ancak Tanrı’ın sevdiği bir kulunun yanına müracaat etmek ve seçme şeyi Cenabıhak’tan aramak gerekir. Buraya gelip işte Mezar benim kısmetimi aç, evime bereket körfez gibi şeyler makul değil. Hayvanlarım ölmesin diyen eşhas eskiden hayvanlarını etrafında dolandırıyordu. Ego akla yatkın bulmuyorum amma insanlar geliyor buraya. Çocuğu olmayanlar geliyor, ensesi kalın almak isteyenler geliyor. Köyde bunlara inananlar kalmadı. Ancak buraya haricen geliyorlar, Diyarbakır’dan Şanlıurfa’ya kadar mekân illerden bir nice birey geliyor” şeklinde konuştu.

“Şifa niyetine geldik”

Şanlıurfa Viranşehir’den ziyarete geldiklerini belirten Muazzez Eres ise, “Felah niyetine geldik. Önce Metfen’i ülfet ediyoruz, bilahare Seydoş’a gidiyoruz. Çocukları getirdik, onma niyetine onlar amacıyla dua ediyoruz. Allah eliyle iflah geliyor. Çocuklarım boğazından huzursuz, birisi böbreğinden erinçsiz. Şifa olsun diye iki seferdir geliyoruz. Cenabıhak şans ederse esasen geleceğim. Viranşehir’den, Mardin’den ve Derik’ten arkadaşlardan duyduk ve geldik buraya” dedi.

(MK-AKK-CC-Y)

Share: