Zonguldak Kömür Jeoparkı, UNESCO adayı oldu

Zonguldak Kömür Jeoparkı’nın UNESCO Toptan Jeoparklar Ağı’na uzuv olması üzere yapılan hazırlıklar tamamlanarak müracaat dosyası UNESCO’ya gönderildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Türkiye’nin yegâne kara elmas havzasına topluluk olan Zonguldak’ın, jeolojik kendisine birçok muhteşem oluşuma ve değere ehil olduğu belirtildi.

Zonguldak’ta yer bilimsel, doğal, kültürel ve sınai bırakıt değerlerinin korunarak geliştirilmesi ve arsıulusal tescille tanınırlığının artırılması için Zonguldak Kömür Jeoparkı projesinin oluşturulduğu dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2018’de başlatılan jeopark çalışmaları 2021’de Valilik koordinasyonunda Zonguldak Turizm Altyapı Bakım Birliği bünyesinde kurulan jeopark müdürlüğü, yönetimi, kombinezon yapısı ve sekretaryasıyla kurumsallaştırıldı. Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürlüğünün kurulmasıyla şube çalışmaları, yönetim kurulu toplantıları, hissedar bilgilendirmeleri, emek grupları ve danışma kurullarının koordinasyonu gibi örgütsel işler yürütüldü. Bir yandan etkinlik, yetişek, işlik ve farkındalık geliştirme çalışmaları yürütülürken beraberinde UNESCO Global Jeoparkı olma kriterleri doğrultusunda düz çalışmaları yürütüldü. Jeoloji, doğa, ekin ve uran mirası odağında jeositler belirlendi. Peşi Sıra kilolu tıpkısı çalışmayla küresel jeopark olma önünde müracaat dosyası hazırlıkları tamamlandı. Dosya öncelikle UNESCO Türkiye Milli Komisyonuna gönderildi. Burada yapılan dolay incelemeyle tamlanan takvim içerisinde UNESCO Umumi Sekreterliğine iletildi.”

Açıklamada, jeolojik ve natürel miras açısından haddinden fazla cesim zenginliklere eş olan, ilmî camianın de bu yönüyle yıllardır dikkatini calip Zonguldak’ın, jeopark projesiyle bu değerleri hayatın içerisine kattığında sürdürülebilir kalkınma hareketini yakalayabilecek koskocaman bire bir potansiyele sahip olduğu vurgulandı.

Yereldeki tamam paydaşların hisse senedi birliğiyle ortaya konulan bu çabanın memnuniyet donör olduğu vurgulanan açıklamada, “Zonguldak Kömür Jeoparkı, UNESCO Global Jeoparkı kendisine tescil edilmesi yerinde 46 ülkeden 177 jeoparkın bulunduğu ağa katılarak Karadeniz kıyısındaki ilk ve tek, Türkiye’nin UNESCO’ya üye ikinci jeoparkı olacaktır. Böyle tıpkısı tescil ülkemizin tanıtımına de çok eke benzeri yardım sunacaktır.” ifadesine kayran verildi.

Share: