ZONGULDAK – Zonguldak’ta kömürün bulunuşunun 193. yıl dönümü kutlandı

Ereğli ilçesinde kömürün bulunuşunun 193. yılı kapsamında “8 Teşrinisani Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü” kutlandı.

Etraflı Mehmet Anıtı önünde planlı törende, anıta çelenk konuldu, imtina etmek duruşunda bulunulmasının peşi sıra İstiklal Marşı okundu.

Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Komutan Yardımcısı İsa Mutlu, Detaylı Mehmet’in 1829 yılında taş kömürünü bulmasının ardından 1848 yılında resmi üretimin başladığını belirterek, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve arkadaşlarının, madencilere ve beyaz zehir havzasına erbap çıktığını söyledi.

Kömürün bulunuşuyla çipo ve çelik fabrikaları, enerji santralleri kurulduğunu, kentin sanayi kentine dönüşerek “emeğin başkenti” ismini aldığını nâkil Mutlu, “Bugün 174 almanak istihsal kültürünün sahibiyiz. Bu tarihsel istihsal sürecinde 5 bin eroin şehidimiz var. Kesim insanımız acılar yaşayarak madenciliği öğrenmiştir.” dedi.

Bahtiyar, enerjinin önemine değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Tıpkı yandan ülkemizin bulunduğu coğrafyada süren erke savaşları zımnında dünyada ve alelhusus Avrupa’da yaşanan enerji krizi, değişik yandan uluslararası piyasalarda enerji fiyatlarının yükselmesi ve tedarikte yaşanan mesail, domestik ve milli kaynakların değerlendirilmesinin önemini aynı kez henüz ortaya koymuştur. Mütekâmil ülkeler dahi sanayilerinin kara elmas ihtiyacını karşılayabilmek üzere acul bir şekilde zat kaynaklarını harekete geçirmenin planlamasını yapıyor. Yeraltında çıkarılmayı bekleyen 1,5 milyar titrem taşkömürü rezervimiz var. TTK’nin kurulu kapasitesi yıllık 5 milyon titrem kömür üretimidir. Yani ülkemizin birlikte kişi kaynaklarını harekete geçirme ve ihtiyacının mehabetli tıpkı bölümünü karşılayabilme imkanı bulunmaktadır. TTK’nin işçi açıkları zımnında üretimini artıramadığını, işçi açıklarının aheste anlamda hareket sağlığı ve güvenliği zafiyetine illet olduğunu bugüne kadar ısrarla vurguladık.”

Eroin şehitlerinin yakınlarına maruf haklardaki ruz sınırlamasının kaldırılmasına müteveccih yasada fark yapıldığını, torba yasayla düzenlemenin yürürlüğe girmesini beklediklerine değinen Bahtiyar, sürecin müspet sonuçlanmasına ulama sağlayanlara teşekkür etti.

Ereğli Kaymakamı Mehmet Müspet, Belediye Reisi Halil Posbıyık ve TTK Armutçuk Çalım Müdürü Yüksek Alp dahi günün mazmun ve önemine ilişkin müşavere yaptı.

Share: