Antalya’da “Icar Gelirlerinin Algı Beyanı” devam ediyor

Antalya Idrak Dairesi Başkanlığı icar, ücret, söylenegelmiş anamal iradı, özge alacak ve iratlarından oluşan mükelleflerin 2022 yılının almanak dirimsel vergisi beyannamelerini 31 Mart’a büyüklüğünde mecbur oldukları rüşvet dairelerine vermesi gerektiğini bildirdi.

Rüşvet Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, yaptığı kayıtlı açıklamaya göre, “Hazır Beyan Sistemi” ile mükelleflerin çabuk, emniyetli, yalın kat ve masrafsız bir şekilde bildirge gönderme imkanı bulduğunu belirtti.

İsteyen mükelleflerin sınırlı bulundukları algı dairelerine giderek veya kentteki ahzüita merkezlerinde kâin bildirme kabul masalarından beyannamelerini verebileceklerini kaydeden Karayılan, “Amade Bildirme Sisteminden, elan önceki hiç bildirge vermemiş veya yükümlülük kaydı olmayanlar birlikte bu hizmetten yararlanabilir. Almanak Gelir Vergisi Beyannamesi herkes üzerinden onaylanıp gönderildiğinde ait idrak dairesinde mükellefiyet kaydı bizatihi kendisine açılmaktadır.”

Binaların mesken yerine kiraya verilmesinden bir takvim yılı süresince elde edilen hasılatın 2022 yılı için 9 bin 500 liranın dirimlik vergisi olduğunu ifade eden Karayılan, konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez yahut yarım beyan edilirse 2022 yılı üzere belirlenen 9 bin 500 liradan yararlanılamayacağını aktardı.

Mükelleflerin amade bildirme sistemine giriş için hazirbeyan.gib.gov.tr adresinden evet üstelik E-Oran ile veya İnteraktif Alacak Dairesinden methal yaparak beyannamelerini gönderebileceklerini belirten Karayılan, “Mükelleflerimiz cümle üzerinden beyannamelerini 1-31 Mart 2023 tarihleri arasında 7 dönme 24 saat gönderebilecekleri kabil tahakkuk eden dirimlik vergisinin 1. taksitini 31 Mart 2023 tarihine kadar, 2. taksitini temmuz ayı içerisinde yeniden Amade Bildirme Sistemi üzerinden ‘anlaşmalı telekart emniyet kartı ile ödeme’ bölümünden ya de Başkanlığımıza ilişkin veznelerden ödeyebileceklerdir.” ifadesini kullandı.

Karayılan antrparantez diğer dirimlik türleri olan ticari, tarımsal ve erkin çığır alacak türleri amacıyla üstelik bildirme dönemi olduğunu, bu soy dirimsel kazanç sahibi mükelleflerin amacıyla üstelik elde ettikleri 2022 yılı sağlık tutarlarının beyan etmesi gerektiğini vurguladı.

Share: