Behişt elması zer yılını yaşıyor

VAKTIYLE kimsenin yüzüne bakmadığı kurutulmuş cennet elmasına istek, seçme güzeşte ahit artarken kilosu kalitesine bakarak 60 ile 120 TL beyninde satılıyor.

Kültürlü ve Türkiye genelinde yıllar ilk bahçe kenarlarına dikilen ve yüzüne da bakılmayan behişt hurması şimdilerde kızıl yılını yaşıyor. Akıbet üç yılda az daha altınla yarışır düzeyde olan vitamin deposu adına tabir edilen behişt hurması kurusunun kilogram fiyatı ise 120 TL’ye dayandı. Elma kadar olan hasadının bile berenarı balaban bire bir şekilde yapılması gereken japon hurması adına bile bildik behişt elması kurutulduktan bilahare şişman değer kazanıyor. Oldukça zor ayrımsız kurutma sürecinden güzeşte behişt elması tazeyken kilogramı 15 TL ortalama fiyattan kamera bulurken kurutulduktan sonraları kilosu 120 TL’ye kadar ulaşıyor.

Az Çok edisyon ve tekaüt sabık hasat ve kurutma işlemlerini tamamlayarak sergilerdeki kurutulmuş hurmaları satışa sunan pazarcı esnafı İsmail Arslantaş; “Okumuş’da 7 yıllık pazarcıyım. Anneden babadan mevrut ayrımsız patika kuru yemişcilik. Behişt elması de 4-5 senedir meşhur oldu. Tığ dahi Ziyalı’da satıyoruz. Global veriyoruz. Biz cennet elmasını yaş olarak gerçekleştirme ediyoruz köylülere veriyoruz, onlar üstelik kesip kurutmasını yapıyor. Kısaca 40-45 günde kuruyor. Kurudukça gidip alıp geliyoruz. Tadı çokça içimli. Seçme yıl iştiyak henüz fazla oluyor. İnsanlar bunun faydasını öğrendikçe henüz çok ilişki gösteriyor. Tadı elhak çok evire çevire. Fiyatı birlikte kalitesine bakarak 60 liradan başlıyor 120 liraya kadar çıkıyor. Bunu çekirdeksiz incir diye niteleyerek satıyoruz. İncirin içinde oldukça gerçekten çekirdeği oluyor amma bunda öyle tıpkı molekül bulunmayan. Arasına koz, fındık, badem koyup de tüketilebilir. İncir kayran kabil yenebilir. Çok aşkın erke veriyor. Haddinden Fazla da müfit. Behişt elması kurusu itici algınlığı, dumağı, grip ve astım kabil rahatsızlıklara karşı koruyucu görevi görür. İçeriğindeki ensesi kalın bakır sayesinde savunma sistemini kuvvetlendirir. Muafiyet sistemini korur ve güçlendirir” dedi. – AYDIN

Share: