Bura hareket bölgesi değil! 11 yıl evvel ortaya çıkan topraktaki satıh kırıkları, iki mahalleyi yanılmak için

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrası yıkıma uğrayan kentlerde ortaya çıkan görüntülerin bire bir benzerlerinin yaşandığı bölgedeki insanlar ise adeta çalı üstünde hayat sürüyor. Afyonkarahisar’ın Bolvadin kaymakamlık merkezindeki Şıhlar mahallesi ile merkeze kapalı Dipevler köyü kısaca 11 sene önce ortaya sâdır topraktaki yüzey kırıkları korkutucu boyutlara ulaştı.

TAŞINAMAYANLAR ÖLÜMLE KOKU ALMA ORGANI BURUNA

2012 yılından sonra toprakta meydana gelen itinasız çatlaklar familya, ahır, besihane üzere yapılarında duvarlarında devasa çatlaklar oluşturdu. Bölgede mezarlıklarda ortaya sâdır görüntülerde adeta görenleri dehşete düşürürken, yollarda bile gine çatlaklar meydana geldi. Yapılarında meydana gelen çatlaklardan ortalık ayrımsız çok sevimli evini kalkmak zorunda kalırken, ayrıksı benzeri yere gitme şansı olmayanlar ise adeta adam büyüklenme buruna güç mücadelesi veriyor.

DEPREMDEN SONRADAN TEDİRGİNLİK ARTTI

Bölgede yaşayanlar Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 kentte yıkıma hastalık depremlerden sonrası ise imdi gergin olmaya başladı. Havza halkı yıllardır yapılan araştırmalardan benzeri akıbet çıkmadığını kaydederek, kendilerine bu konuda müzaheret edilmesini istiyor.

“BİZDE Mİ ÇÖKÜNTÜ ALTINDA KALALIM”

Şıhlar mahallesi sakinlerinden Ceylan Güzyiğidi, karı ve eklentilerinde temas geçen dolaşma küsurat çatlaklardan çevre ürkmek zarfında yaşadıklarını rapor etti. Güzyiğidi, İhlas Bilgi Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş’ta yer sarsıntısı oldu tıpkı oradaki kabilinden Bolvadin’de adım adım çöküyor. Buradaki evlerin hepsinin incelenmesini istiyoruz. Takkadak bizim mahallemizde 8-10 familya çürümek üzere. Balkon anbean çöküyor, çatı 75-80 santimetre yürek çöküyor. Oradaki depremler kabilinden olacak bizde öleceğiz ondan sonrada bizi çıkarırlar (enkazdan) Allah’ın izniyle” dedi.

“NERDE YER SARSINTISI OLSA EVİM BÖYLE AÇILIYOR”

Dipevler köyünde hareketli Safinaz Aykuş ise olaydan âlem adeta evinin bölündüğünü dile getirerek şunları söyledi: “Evim ve ahırım bölündü, ineklerim ölecek diyerek korkuyorum. Evim bölündü ve göçecek, dil girmeye korkuyorum. Nerede sarsıntı olsa benim evim böyle açılıyor. Ego müzaheret bekliyorum. Bizim evimiz adeta hane bölük altında kalacağım diyerek korkuyorum. Evin tabanı dersen yeniden tıpkısı şekilde, ego yeri dolduruyorum, yerle sülale arasında 5 metre vuzuh var ego hangi yapacağım? Aile üstüme çökecek diye korkuyorum.

Share: