Defter doğrulama ücretlerine aksülamel verdi

Bilecik Giyim ve Mensucat Odası Haşim Balcı, her sene aralık ayında alınan ‘Defter Tasdik Ücreti’nin mükellefler ile finansal müşavirleri karşı karşıya getirdiğini söyledi.

Seçkin sene boşluk kocaoğlan içerisinde ödenen ve genellikle mükellefler ile finansal müşavirleri yüz yüze getiren ‘Defter Tasdik Ücreti’nin bu sene ortaya çıkan rakamları tepkilere neden oldu. Konu üzerine mükellefler çın olduğunu söyleyen Bilecik Giysi ve Dokumalar Odası Haşim Balcı, “Firmaların 2022 yılında kullanacakları resmi defterlerini meyan ayı içre tasditlettirmeleri gerekiyor. İşletmeler bu defterleri kendileri notere gezmek kanalıyla dahi teslim ettirebiliyor fakat, bu iş genellikle finansal müşavirler aracılıyla yapılıyor. Çünkü bu işletmenin esbak yıldaki defter-yaprak sayısını belirleme yazar, 2022 yılındaki gelişim hacmini kestirerek oraya çıkacak hacme yetecek kadar sayfa sayısında defter tasdiki yaptırma işlemi, bilgi-repertuvar müstelzim tıpkısı kapsam. Mali müşavirler yoluyla yaptırılan doğrulama işlemlerinde Defter Tasdik Ücreti’ adı altında mükelleften alınacak nicelik ise; Azade Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası tarafından belirlenmektedir. Bu belirlenen ölçü ise, kırtasiye, tasdik ve defter üzere işlemlerin toplamından hareketle genellikle kâtibiadil konfirmasyon ücretinden fazla oluyor” dedi.

“Noter ile mali müşavir arasından tasdik rakamı beyninde yar”

Balcı açıklamasının devamında, “Gelişigüzel sene mali müşavirlere ödenen rakamın kâtibiadil doğrulama fiyatlarından sınırlı düzeyde erdemli olmasını mühimseyen Bilecikli esnaflar bu sene üzere tutarın afaki bulduklarını odamıza belirtti. Kâh esnaflarımız ise noter ile mali danışman arasından konfirmasyon rakamı arasında kaş olduğu belirtti. Bizler finansal müşavirlere çalışma verdiklerini biliyoruz amma bu büyüklüğünde dahi olanaksız. Esnafın abes ortadayken talep edilen cep yakıyor. Esnafın ağırlık ayrımsız süreçten geçtiği bu dönemde Bilecik Erkin Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın makul eşit belirmesine davet ediyorum” dedi. – BİLECİK

Share: