Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alanya’da asıl atma törenine katıldı Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Etrafımızdaki sorunların çözümü için da çaba sarf edeceğiz. Diplomasiye inanıyoruz. Diplomatlık ile bunların çözülebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Mahmutlar Mahallesi’nde, Alanya Belediyesi’nin Mahmutlar Kültür Merkezi, Mahmutlar Muayene ve Destek Terbiye Merkezi esas atma törenine katıldı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, bir ülkenin gelişmesi ve kalkınmasının birçok unsurlarının olduğunu söyledi.

Alanya’de angajman beraberliği görünce bahtiyar olduğunu belirten Çavuşoğlu, hakeza olunca hizmetin sunma iyisinin geldiğini kaydetti.

İktidarlarının Türkiye’de çok şanlı projeleri hayata geçirdiğine dikkati çekici Çavuşoğlu, “Dünyanın sunu mebzul havaalanı İstanbul’bile. Rekor üzerine rekor kırıyor. Antalya’mızda birlikte iki hava meydanı var. Bu iki havaalanını de daraç buluyoruz. Alanya Gazipaşa Havaalanı terminalini üstelik yenileyeceğiz ve büyüteceğiz. Türkiye’ye Alanya ve Gazipaşa’ya yerinde tıpkı şekilde inşallah bu projeyi hayata geçirdikten sonra gelen konuklarımız birlikte henüz adamakıllı tıpkısı ortamda ağırlanacak. Pervaz sayıları dahi ayrımlı destinasyonlardan artıyor.” dedi.

Dünyadaki sağlık sisteminin çöktüğünü nâkil Çavuşoğlu, “Türkiye’de 3 bin, 3 bin 500 yataklı vagon şehir hastaneleri yapıldı. Antalya’birlikte birlikte kent hastanemizin ihalesi yapıldı. Alanya’mızda de kâin yetişek ve araştırma hastanemize arttırma 150 yataklık tıpkı projeyi yakında ihaleye çıkaracağız. Benzeri şekilde ruhsal bindi merkezi, nükleer tıp merkezi ve 50 yataklı vagon onkoloji servisini birlikte hizmete açacağız. Payallar Azamet Hastanemizin ihalesini yeniden yapıyoruz. Bir şekilde keyif ocağının da ihalesi geçenlerde gerçekleşecek. Zira afiyet şanlı.” ifadelerini kullandı.

Yollar, köprüler, havaalanları yaptıklarını ancak benzeri ülkenin kalkınmasının bu projelerle ilişkin olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlıktan bilahare ikinci laf birlikte terbiye ve kültür. Eğitim, incelik ve zeki kadim medeniyetimizin sunu oylumlu dayanağı olmuştur. Hem geçmişimizi, kültürümüzü unutmayacağız. Bire Bir zamanda geleceğe yatırım yapacağız. O yüzden bu anne atma törenini önemseyerek geldim. Normalde biz açılışlara gideriz. Eğitimle ilişkin mefret projeler olursa üstelik temelini atmaya geliriz. İnşallah açılışında bile gine birlikte oluruz. Hükümet namına de iyicil vatandaşlarımıza minnettarız. Onların yaptırdığı okullara ilaveten hükümetimiz namına de vakit kaybetmeden Alanya’dahi 71 okul açtık. Bin 373 sınıf, 5 pasaj spor salonu yaptık. Bu sene 5 okulu açtık. Ati sene üstelik 318 dersliği esasen eğitime sokacağız. Nefer artıyor. Zımnında meslek ihtiyacı artıyor. Bunu bile karşılamak ululuk olarak bizim görevimiz. Dünyanın rastgele durumunda nitelikli üniversiteler var. Bizde de bol üniversiteler var. Amma üniversite sayımız birlikte arttı. Darülfünun sayısı 200’ü geçti şu anda. Alanya’de bahtlı aynı ilçe. Birisi çap birisi mangiz 2 pasaj üniversitemiz var. 20 bin darülfünun öğrencimiz var. Bu hayalet bile değildi.”

Kuşyuvası’na tünel yapacakları devir öz teşkilatlarındakilerin da “Fon üstelik değil. Bu bizim mebus bile çarkıt siyasetçilere benzemeye başladı” dediğini anlatan Çavuşoğlu,”Fon üstelik değil diyorduk. Bunlar cins. Şimdi bunları geliştirmemiz geçişsiz. 20 bin öğrenciye 50 bin öğrenci daha katılacak. Buna tedarikli olmamız lazım. Öğrencilerin burada abat ayrımsız şekilde kalmaları amacıyla toplu taşıma ve konaklama ihtiyacı amacıyla lüzumlu alt yapıyı oluşturmamız geçişsiz. Bu anlayışla Alanya’üstelik az kapasitesini yüzdelik 150 artışla 5 bine çıkarttık. Bu yıl 2 bin kişilik yurdu darülfünun kampüsünde açtık. Öğrencilerimiz demin yerleşecekler. 2 bin nefis eskimemiş mahdut inşaatına de başlıyoruz. Böylecene akak sayımızı de 7 bine çıkarmış olacağız. Alanya’ya hangi yapsak azdır. Eğitim Bilimi altyapısını güçlendireceğiz.” diye konuştu.

Alanya’nın en iri mahallesi Mahmutlar’a üstelik hususi önem verdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, “Mahmutlar, çokça hızlı gelişti. Ayrımlı ülkelerden gelip yerleşen misafirlerimiz da var. Büyüyen bu şehrin ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla tıpkısı taraftan belediyemiz, tıpkısı taraftan bile hükümetimiz kısık çaba sarf ediyor. Önümüzdeki günlerde münakasa ettiğimiz TOKİ evleri bile inşallah çabuk bir şekilde tamamlanarak ihtiyaç sahiplerine verilecek. Mahmutlar’daki deneyimsizlik merkezi ve spor salonu projelerimizin de yapımına önümüzdeki günlerde başlayacağız. Tığ bunları yaparız. Daha iyisini yaparız. Tanrı keyif versin. Çokça çalışıyoruz. Amma bizlerin temel görevi Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk milletini doğruluk ettiği seviyeye çıkartmak. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Cumhuriyetimizi kurarken koyduğu hedefin konusunda çıkartmak amacıyla çok çalışmamız geçişsiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada ekonomik, enerji ve besin krizlerinin yaşandığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Ukrayna’da kavga var. Suriye’bile savaş bitmedi. Irak’ta kırılganlık var. Yemen’üstelik cidal devam ediyor. Libya’de kırılganlık bitmeme ediyor. Etrafımızdaki sorunların çözümü için bile ceht sarfiyat edeceğiz. Diplomasiye inanıyoruz. Diplomasi ile bunların çözülebileceğine inanıyoruz. Karabağ’bile diplomatlık işlemedi. Yıllardır uluslararası topluluk can Azerbaycan’ı oyaladı. Ama fert Azerbaycan’ı tığ de destekledik, değme ant yanındayız. Azerbaycan ‘Artık yeter. Sabrımız bitti’ dedi. Topraklarını gelişmemiş bir müddet süresince, 44 günde kalın kafalı aldı. Balaban ayrımsız galibiyet. Duygusal Azerbaycan’ın kahraman ordusunu, düzenlilik güçlerini tebrik kartı ederiz.

Ukrayna savaşının diplomatik yollarla çözülmesi amacıyla çalışmamız geçişsiz. Bu konularda herkesin gözü Türkiye’birlikte, herkesin umudu Türkiye. Herkesin umudu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Türkiye hangi büyüklüğünde ruhlu olursa bu meselelerin çözümü için daha fazla katkı sağlar. Türkiye bugün yemeden içmeden bölgesinde değil dünyada yetişkin benzeri aktör. Bu bile Cumhur İttifakı’nın gücü sebebiyle olmuştur. O yüzden Halk İttifakı’nın Türkiye üzere oynadığı bu eleştiri fiyaka, Türkiye’ye yaptıkları bakım yalnız Türkiye ile sadık değil. Birlik dünyada etkisi görünüyor. Topluluk İttifakı’nın henüz zihayat olması Türkiye’nin henüz yaşayan olmasıdır. Tığ el ele alay malay, milletimiz ve bayrağımız amacıyla, ülkemiz ve davamız için çok çalışmaya devam edeceğiz.”

Törene ayrıca DOĞRU Öğür Antalya milletvekilleri Kemal Çelik, Mustafa Köse, Tuba Vural Çokal, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Yoksulluk Uğur Yücel, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Share: