Diyarbakır’da Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde depremzedeler için yakarış edildi

Diyarbakır’ın tarz Sur ilçesindeki tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde, “asrın felaketi” adına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için yakarış edildi.

Türkiye Ermenileri Patrikliği vasıtasıyla görevlendirilen din görevlisi Kıdemli Moruk Krikor Damadyan aracılığıyla, minval üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler ile depremden etkilenenler amacıyla dualar okundu.

Tarihi kilisede çırağ yakıldı, katılımcılara aldatmak izzetüikram edildi.

Damadyan, yaptığı konuşmada, hareket felaketinin ülkeyi yasa boğduğunu belirterek, 10 kentte yıkımın yaşandığını anımsattı.

Depremin hem can hem de mülk kaybına defa açtığını ifade fail Damadyan, “Telafisi çokça el bire bir durumla alın karşıyayız. Irtihal etmiş olanlara tanrıdan rahmet diliyoruz. Yaralıların evgin şifaya kavuşmasını diliyoruz. Patrik hazretlerinin direktifleriyle zaman hep kiliselerde, hayatını kaybedenler üzere yakarış yapıldı.” dedi.

Krikor Damadyan, Malatya’da yıkılan binalarda hayatını kaybeden Ermeni cemaati üyelerinin cenazelerini defnettikten sonra Diyarbakır’a gelip, dua ettiklerini belirtti.

Share: