Doğruluk Bakanı Bozdağ, Bursa Uludağ Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu: (1)

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, ” Türkiye, eninde böylelikle bakir bire bir anayasayı yapacaktır. Üzüntümüz, bunun gecikmesindedir. Gecikmesi hem milletimize hem ülkemize kaybettirmektedir.” dedi.

Bozdağ, Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’ndeki Bursa Uludağ Üniversitesi 2022-2023 Akademik Sene Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, eskimemiş akademik yılın filinta olmasını diledi.

Bursa Uludağ Üniversitesi mezunu olmaktan kurum duyduğunu tabir fail Bozdağ, üniversitelerin vukuf ve sanat merkezleri olduğunu söyledi.

Yeni esas üzerine açıklamalarda mevcut Bozdağ, eskimemiş anayasanın Türkiye’nin stabil ve değiştirilmesi öneri edilemez esas gündemi olduğunu dile getirdi. Bozdağ, 1982 Anayasası’nın yürürlüğe girdiğinden bugüne kadar kullanılmamış esas konusunu fırka programına ve seçim beyannamesine koymayan TBMM’de grubu bulunmuş ve halen grubu kâin siyasi partinin olmadığını, bunun Türk milletinin ortak talebinin ve ihtiyacının eskimemiş kanunuesasi olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Bugüne büyüklüğünde yeni kanunuesasi üstüne yapılan çalışmaları anlatan Bozdağ, 1993’üstelik dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un daveti konusunda TBMM Reislik Divanında 10 partinin bir araya geldiğini hatırlattı.

Bekir Bozdağ, 2008’de bile TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın eskimemiş kanunuesasi için seçkin partiden 2’şer üyenin katılımıyla encümen kurmak istediğini, bu komisyona CHP’nin unsur vermediğini, bu formalist dolayısıyla Temel Ahenk Komisyonunun kurulamadığını belirtti.

Cemil Çiçek’in TBMM Başkanı olduğu dönemde üstelik 2011’üstelik eskimemiş tıpkısı Anayasa Uyum Komisyonu kurulduğuna işaret fail Bozdağ, bu komisyonun 328 güruh yaptığını, bazen maddeler üstünde uzlaşıldığını, bazılarında ise neva sağlanamadığını anlattı.

İsmail Kahraman’ın TBMM Başkanlığı döneminde Kanunuesasi Mutabakat Komisyonu adında tıpkısı komisyon kurulduğunu belirten Bozdağ, bu komisyonun dahi ömrünün bodur olduğunu rapor etti.

Bakan Bozdağ, yapılan bu çalışmaların, Türk milletinin ve Türkiye’birlikte siyaset kurumunun yeni temel üstüne müttefik olduğunu, fakat bakir anayasayı hazırlama alma ve uygulamaya koyma üstüne henüz neva zemininin oluşmadığını gösterdiğini vurguladı.

“Kullanılmamış Türkiye’nin anahtarı kullanılmamış anayasadır”

Doğruluk Bakanı Bozdağ, “Türkiye, eninde sonunda yeni aynı anayasayı yapacaktır. Üzüntümüz, bunun gecikmesindedir. Gecikmesi hem milletimize hem ülkemize kaybettirmektedir. Unutmamak gerekir kim bakir temel olmadan eskimemiş Türkiye’da imkânsız, nazik Türkiye’üstelik olamaz. Büyük Türkiye’nin ve yeni Türkiye’nin arz majör anahtarı yıpranmamış anayasadır. Bu kapıyı kullanılmamış anayasayla açacağız.” diyerek konuştu.

Cumhuriyetin ilanından sonradan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı önce şeyin bakir anayasa olduğunun altını çizen Bozdağ, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken Türkiye’nin, Türkiye yüzyılını nesir ederken yıpranmamış bire bir anayasayla yola çıkmasının milletin, devletin ortak çıkarı olduğunu söyledi.

“Bizim macerasız dönemde temel yapma irademizi ortaya koymamız ve bu iradeyi hayata geçirmemiz bizim gücümüze çokça şişman kısık katacaktır.” diyen Bozdağ, 1982 Anayasası’nın yeryüzü çok değişikliğe uğrayan kanunuesasi unvanına sahip olduğunu dile getirdi.

Bozdağ, 1982 Anayasası’na ilgili, “Bugüne büyüklüğünde 19 fark paketi mevrut, 44 temel maddesi yürürlükten giderilmiş, kapatılan edilmiş, 179 maddede değişiklik mamul ve anayasamızın toplanmış 223 noktasına dokunulmuştur. Bu sonuç mertebe kocaman değişikliklerin sonucunda anayasamızdaki vasıta birliği, bağdaşım bozulmuştur… O yüzden çevirici birliği olan, insicamı olan, bağırsak bütünlüğü durumunda olan eskimemiş ayrımsız kanunuesasi Türkiye’nin acil ihtiyacıdır.” ifadelerini kullandı.

Değişik fikirlerin, felsefelerin, ruhların anayasada rekabet halinde olduğuna dikkati çeken Bozdağ, kontekst taşımayan bir yapıyla Türkiye’nin için devam etmesinin adamakıllı olmadığını söyledi.

“1982 Anayasası güvensizlik konusunda müesses bire bir anayasadır”

Doğruluk Bakanı Bozdağ, şöyle konuştu:

“1982 Anayasası esasında emniyetsizlik üzerine kurulmuş tıpkısı anayasadır. Kimseye güvenmeyen tıpkısı anayasadır. Korkularının gerçekleşmemesi, endişelerinin oluşmaması üzere daima müteyakkız halinde olan hükümleri içermektedir. Anayasaların korkular, endişeler konusunda değil, yürek konusunda bina edilmesi, sosyal sözleşmeye destek veren ve ‘evet’ diyen herkesin güvenini kazanması anayasanın gücü olduğu üzere milletin ve devletin de gücüdür. Hem yasamaya güvenmiyor esas, hem yürütmeye güvenmiyor, hem yargıya güvenmiyor, daha birlikte kötüsü millete güvenmeyen tıpkısı kanunuesasi.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerindeki adaylığına ait tartışmaları da değerlendiren Bozdağ, Türk milletinin icra organının başı olan cumhurbaşkanını 24 Haziran 2018’de seçtiğini hatırlattı.

Bakan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2023 yılında yapılacak seçme, devletin başkanı, yürütme organı cumhurbaşkanının ikinci seçimidir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 2023’teki adaylığı, devletin başkanı, yürütme organı cumhur reisi sıfatıyla ikinci adaylığıdır. Parlamenter sistemde halkın vakit kaybetmeden seçmesi, fariza süresinin 2 ahit olması kaydı var diye hükümet sistemi değişikliğiyle icra organına dönüştürülen ve icra organı türe ve yetkilerini kullanarak güçlendirilen cumhurbaşkanının bu seçim hakkı, baştan seçme hakkından mahsup edilemez. Haklar mahsup edilemez ve geriye dönük kullanıldı diyerek bir vakitler mergup tıpkı türe, gelecekte doğan yıpranmamış kullanılmamış haklardan mahsup edilemez… O nedenle birlikte cumhurbaşkanımızın adaylığı üzerindeki tartışmalar yemeden içmeden yoruma dayalı tartışmalardır. 2017’da yapılan temel değişikliğinin meriyet tarihini düzenleyen ait maddeye baktığınızda, eğreti maddeye baktığınızda hükümet sistemini değiştiren kısımların yürürlük tarihini çok kemiksiz tıpkısı şekilde tabir ediyor. 2023’te yapılacak seçim, ikinci seçimdir. Sayın Reisicumhur’mızın adaylığı üstüne seçme anayasal ve kanuncu dava yoktur. İkinci kez aday olması anayasamızın tanıdığı aynı haktır. Yorumla, anayasanın verdiği ayrımsız türe ortadan kaldırılamaz, aksi takdirde yorumla esas değişikliği anlamına dirimsel kim bu de abesle iştigalden ayrıksı hiçbir mazmun anlatım etmez.”

(Sürecek)

Share: