Hemcinsleri çiçek, o balata istiyor

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 2 yıl geçmiş açtığı oto onarım dükkanında hem çevrimli hem patron olan Mehtap Ağır, mesleğini isteyerek yürütüyor. Sanayide ‘çakır abla’ adına maruf Müşkül, “8 Mart’ta genelde kadınlar çiçek ister ama ben balata istiyorum. Bana balata getirebilirler” dedi.

İzmit Sanayi Sitesi’nde oto tamir dükkanı işleten evli ve 2 yavru annesi 38 yaşındaki Mehtap Güç, hareket disipliniyle herkesin takdirini topluyor. Tamirat işlerine yavru yaşta babasının beraberinde başlayan Ağır, 25 yaşında geldiğinde ise sanayini yolunu tuttu. İlahiyat fakültesini yarıda bırakan Zor, abisinin de teşvikiyle girdiği sanayide disk, fren, balata sistemleri tamirinden, idarecilik pozisyonuna büyüklüğünde bir nice kademede çalıştı. 2 yıl evvel zat dükkanını açan Çetin, burada 15 ve 18 yaşlarındaki iki oğluyla birlikte çalışıyor. Sanayinin ‘çakır ablası’ olarak tanınan Yavuz, herkesin takdirini topluyor.

“Onlara hem esas hem çalıştıran oluyorum”

Kadınların seçme alanda çalışması gerektiğini rapor fail Ay Işığı Çetince, “Çocuklarımla ve kardeşlerimle birlikte bu yola saksı koyduk. 25 yaşındayken Ankara’da sanayide çalışmışlığım var. Buraya geldikten sonraları 10 yıl büyüklüğünde sakınım kıvılcım firmasında çalıştım. 2 çocuğum ve 4 elemanım var. Benimle alay malay 7 kişiyiz. Arada Bir bende eleman oluyorum, onlarla birlikte çalışıyorum. Yeri geliyor onlara temel, bacı, yeri geliyor patron, her şey oluyorum” dedi.

“Ayrımsız diske ve balataya baktığımda bunun arızasını tayin edebiliyorum”

Umum becerisini siktirici yaşta geliştirdiğini belirten Çetince, “Zorluğu var elbette. Ağırlık kısmı henüz çok amma bunlara göğüs gerebilecek tıpkı kapasitem üstelik var, onun dahi farkındayım. Benzeri abimiz vardı. Bana sanayinin ‘çakır ablası, Sağlam abisi’ diye latifede bulunurdu. Ego fren, disk ve balatlar konusunda elan iyiyim. Benzeri diske ve balataya baktığımda bunun arızasını tayin edebiliyorum. ya de tükenik, bitmemiş veya şu büyüklüğünde elan masraf bunların tespitini yapabiliyorum. Benim üzere çokça ahenkli, tek da yumruk gelmiyor” diye konuştu.

“Ego kepengimi hoppadak depremzedelere yardıma giderken kapattım”

Yaklaşık 2 yıl önce dükkan açtığını, bu konuda çevresinden hem müspet hem dahi pahal tepkiler aldığını vurgulayan Yavuz, “Dükkanı açtığımda bir nice sevinen dostum de oldu, sevinemeyen dostum birlikte oldu. Esnaf arkadaşlarımızdan iki ayda kepenk kapatacağımı, kadın başıma bu işi yapamayacağımı söyleyen bir nice eş oldu. Ben kepengimi sadece depremzedelere yardıma giderken kapattım. Kadın diye niteleyerek kimse beribenzer görmesin. Sonuçta kadınların de zekası ve bir nice şeyi yapabilecek kapasitesi var. Sanayiye da ayrımsız kırat geldiğini düşünüyorum. Benim kabil bir nice karı hempa birlikte var sanayide. Sanayi azılı tıpkı saha değil. Herkese meydan var, herkes çalışabilir” şeklinde konuştu.

“Ego balata istiyorum”

Kendisini sanayide çalışırken gören hemcinslerinin hem şaşırdığını hem üstelik sevindiğini anlatım eden Güç, “Hemcinslerim ‘Nereden aklına geldi?’, ‘Ne büyüklüğünde güzel, bire bir kadının burada olması çok tam bir madde. Kendimizi güvende hissediyoruz’ kadar şeyler söylüyorlar. Bayan müşterilerimden gayet memnunum. 8 Mart’ta genelde kadınlar çiçek lazım amma ego balata istiyorum. Bana balata getirebilirler” ifadelerini kullandı. – KOCAELİ

Share: