İç Anadolu’dan depremzedelere destekler sürüyor

Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri ve Sivas’tan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara yardımlar bitmeme ediyor.

Yozgat Belediyesi Bilal Atmaca Ekin Merkezi’nde açılan Umum Eğitim Bilimi Merkezi kurslarında, usta öğreticiler ve kursiyerler, aralarında topladıkları parayla ve hayırseverlerin yardımlarıyla alınan kumaşlardan atmak üretiyor.

Yavru ve kibar üzere iç çamaşırından eşofmana büyüklüğünde hazırlanan giyim kuşam, zelzele bölgesine gönderiliyor.

Kırıkkale

Kırıkkale Belediyesi Polis Müdürlüğü personeli, Türk Kızılaya kan bağışında bulundu.

Kızılayın depremzedelerin koku ihtiyacının karşılanması yönündeki çağrısına korumak isteyen personel, Içki Merkezi’nde ödül yaptı.

Öte yandan, Yahşihan Belediyesi ustalık ekibi Gaziantep ve köylerinde devam eden hasar tayin çalışmalarına ulama sağlıyor.

Kırşehir

Kırşehir İl Milli Yetişek Müdürlüğünün, Hatay’ın İskenderun ilçesinde açtığı seyyah mutfaklarda, Kaman Türk Telekom Osman Kulaksız Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi personeli hizmet veriyor.

Çiçekdağı Belediyesi da İskenderun Mehabet Hastanesi önünde aşçı kurarak depremzedelere yemek dağıtıyor.

Kayseri

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde besici Hacı Süleyman Konateke, parasının depremzedeler üzere kullanılması için danasını Türkiye Diyanet Vakfı Kocasinan Şubesi’ne bağışladı.

Kocasinan Müftüsü ve Türkiye Kült Vakfı Yazıhane Başkanı Halil Detaylı, Konateke’yi evinde görüşme ederek teşekkür etti.

Depremzedeler üzere ağladığını ve üzüldüğünü aktaran Konateke, “Onlar orada edisyon eyyam, antipatik geceler geçirirken ego burada hiç rahat olmuyorum, onun için sizi buraya davet ettim. Buraya büyüklüğünde geldiniz, bağışımı kabul ettiniz, Tanrı sizlerden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, glütensiz yiyecekle beslenmek zorunda olan depremzedeler amacıyla say eden İl Müftülüğü personeli, bu ürünlerden oluşan azık kolilerini bölgeye ulaştırıyor.

Sivas

Sivas İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde işyar 16 veteriner doktor, Malatya ve Adıyaman’da depremden etkilenen bölgelerde yıkılan yahut hasar gören işletmelerde öldürme olan hayvanların tespitini yapıyor.

Ekipler enkazdan gaileli çıkartılan hayvanların tedavilerini yapıp, yıkılan veya hasar gören dam, ayla, barınaklar amacıyla hayvan çadırı teminine müteveccih bile çalışıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Azık ve Yemleme Ofis Müdürlüğünün 6 nefis ekibi bile hareket bölgesinde fariza alıyor. Bölgede mevcut ve ekiplerin koordinasyonunu sağlayan İl Müdürü Seyit Yıldız, kıyamet bölgesinde pres durumda olan vatandaşlar üzere çabaladıklarını belirtti.

Share: