Kastamonu’da uygulanacak proje ile gönüllülere taharri kurtarma eğitimi verilecek

Kastamonu İHH İnsani Arkalama Derneğince gönüllülere, doğada zayi ile kaymakamlık ve afetlerde mahsur kalanların kurtarılması eğitimi verilmesi amacıyla “Kastamonu İHH Arama Istirdat ve Müstacel Yardım Ekibi Projesi” uygulamaya konuldu.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenen, AFAD İl Müdürlüğünün hisse senedi birliğinde hesaplı 117 bin 255 lira bütçeli proje kapsamında fahri 15 kişiye taharri istirdat eğitimi verilecek. Benzeri yıl sürecek proje çerçevesinde kontrol istirdat çalışmalarında buyurmak için takım da alınacak.

Kastamonu Valisi Avni Şarap, Vilayet makamında projenin imzalanması üzere düzenlenen törende, yürüttükleri brifing ve lansman faaliyetleri kapsamında STK’lerin korkulu proje önerisiyle karşılaşmalarının kendilerini bahtiyar ettiğini söyledi.

Bu yıl bindi verdikleri beşinci projenin Kastamonu İHH İnsani Müzaheret Derneğinin hazırladığı “Kastamonu İHH Arama Istirdat ve Evgin Yardım Ekibi Projesi” olduğunu belirten Çakırdoğan, “İHH, tabii kıyamet ve sosyal sıkıntılarda elden ülkemizde değil, dünyanın dört bir köşesinde mağdurlara yardıma dolay sıralarda koşmuş derneklerden biri. Kastamonu’dahi hem güzeşte sene 11 Ağustos hem üstelik bu sene 27 Haziran sürecinde sağlıklı olsunlar, onlar dahi anında yardıma geldi. Ellerindeki imkanlar ölçüsünde hem kontrol kurtarma hem insancasına, ayrıksı yardım faaliyetleri kapsamında bizlere vahim verdiler.” dedi.

Projenin muhteva namına destek önceliği taşıdığını vurgulayan Şarap şunları kaydetti:

“Bu sadece Kastamonu’nun değil, ülkemizin, dünyanın sorunu. Imdi yılın belli dönemlerine sıkışmış değil, 12 kamer hararet, hâkim olabiliyor. Normal şartlarda yağış zamanı ilkbaharda başlar bilinirken şimdi ağustos ayında başat afeti bekler ağıl geldik. Zımnında afetin hangi antlaşma, nerede, pekâlâ olacağı belirsiz olduğu için bizlerin de büyüklük, kavim, sivil toplum kuruluşları olarak anbean hazır şekilde beklememiz gerekiyor. Bu konuda imdi insanımıza, artık gönüllüye ulaşmamız gerekiyor. Bu konuda müteharrik sivil topluluk kuruluşlarını bile daha aşkın desteklememiz gerekiyor.”

Projeyi haddinden fazla önemsediğini dile getiren Çakırdoğan, “Coğrafyamız açık. Bu asıl etkinlikler hem tanıtım hem üstelik miftah materyal itibarıyla katlanılamaz destek sunacak. Tatlıca güzel olsun.” diyerek konuştu.

Konuşmanın ardından proje, Ilbay Çakırdoğan ile Kastamonu İHH İnsani Arkalama Derneği Başkanı Boy Bos Horuz eliyle imzalandı.

Programa İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Müşkül Haklı Parıltı, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü Şefi Pınar Başbilen ve İHH Kastamonu Derneği Arama Kurtarma Yazıhane Başkanı Başkomutan Topaç dahi katıldı.

Share: