Kütahya’da 20 gönüllüye ‘Arama-kurtarma ve önceki yardım’ eğitimi

Kütahya’birlikte 20 gönüllüye ‘Kontrol-kurtarma ve ilk yardım’ eğitimi

KÜTAHYA – Kütahya İHH İnsani Müzaheret Derneği’nin ‘Taharri-istirdat ve ilk yardım’ eğitimleri devam ediyor. 20 gönüllüye henüz arama-kurtarma ve ilk yardım eğitimi verildi.

İHH Arama-Istirdat ekibinden Mehmet Öncü, Kütahya İHH’nın Kontrol-Kurtarma ekibinin 2017 yılında kurulduğunu tabir etti.

Öncü, “Bilindiği kadar, Kütahya İHH kendisine, 2017 yılında arama kurtarma ekibimizi kurup eğitimlerimizi almaya başladık. Sene içre belli başlı periyotlarda ekibimizin henüz kuvvetli ağıl gelebilmesi için kentsel kontrol istirdat, ateş, sıhhi imdat, dağda kontrol istirdat, kadar eğitimlerimizi dahi AFAD, itfaiye ve İl Esenlik Müdürlüklerinden almaya bitmeme ediyoruz. Bugünde 20 yabanlık fahri ekibimizle sıhhi imdat eğitimimizi alıyoruz. Önümüzdeki günlerde AFAD ile yapacağımız akreditasyon protokolü ile daha birlikte güçlenip acil durumlarda elan acul ve henüz koordineli debi kabiliyeti nail olacağız. Kahramanmaraş merkezli başlayan ve 11 ilimizi etkileyen depremler bile Hatay’dahi taharri kurtarma çalışmalarına katıldık. Bir Nice kardeşimizin hayata yeniden bağlanmasına şalter olduk. Hareket bölgelerinde kurulan lojistik merkezlerimizde aşevlerimizde deri ve konteynerlerde depremzede vatandaşlarımıza ivedili müzaheret için ekipler gönderdik. Bu kabil afetlerde henüz fazla eğitilmiş ekiplere, henüz aşkın teçhizat ve ulaşım aracına ihtiyaç duyulmaktadır. Başlatmış olduğumuz ‘Güçlü kol sahn kurtarır’ kampanyamızı başlatmış bulunmaktayız. Kampanyamız kapsamında kül hayırseverlerimizin bu konuda bizlere bindi vermelerini ve yapmış olduğumuz eğitimlerimize katılmalarını istiyoruz. Ülkemiz yer sarsıntısı kuşağında olup anbean zelzele olacak gibi mücehhez olmalıyız. Bizlerde bu hazırlığın birer neferi adına milletimizin hizmetinde olacağız” diye konuştu.

Share: