Malatya’da Matbuat İlan Kurumuna yeni meydan tahsisi

Matbuat İlan Kurumu Malatya Şubesi binasının Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra hasar alması zımnında kullanılamaz ayla gelmesi üstüne, Malatya Büyükşehir Belediyesi eliyle kendilerine Şehremaneti yanı sıra arızi ayrımsız düz tahsis edildi.

Düzenlenen bire bir izlence ile Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç ve Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, Basın İlan Kurumu Malatya Şubesi amacıyla ‘Geçici Vadi Tahsisi’ protokolü imzaladı.

Protokol imzalama programında açıklamalarda mevcut Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Depremden bilahare arkadaşlarımız bölgeye geldi ve lüzumlu raporlamalarını yaptılar. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayınlanan kanunla, İŞKUR’un yayınladığı genelgede basındaki arkadaşların önündeki engeller kalkıyor. Beş Altı, mutedil ve kilolu hasarlı olmasına bakmaksızın, sizlerin beyanlarını ana alıp, vacip şartları dahi namına getirdiğinizde Kısa Iş Ödeneğinden yararlanma edebileceksiniz. Biz 6 kamer dedik amma mevzuata bakarak 3 aylık benzeri süreci kapsıyor. Ancak Cumhurbaşkanımız bu kararı iptal etmediği müddetçe, kararın bitmeme edeceği ihtimal dahilindedir. Basın İlan Kurumu’na merbut 2 şubemiz yıkıldı. Zımnında Hatay’ı Adana’ya, Kahramanmaraş’ı Gaziantep’e bağladık. Malatya’bile de Başkanımızla telefonda ön görüşmeler yaptık ve basın mensupları amacıyla nesir edeceğimiz prefabrik meydan amacıyla bir düzlük istedik. Biz, ‘Başkanım Malatya’yı zayi etmek istemiyoruz. Zira personelimizin çalışacağı bina kalmadı’ dedik. Esen olsun başkanım on paralık ikilemeden bize lüzumlu yeri tahsis etti. Malatya’nın mimarisine reva ihdas tıpkısı yapı yapıp, hizmetlerimize bitmeme edeceğiz. Çünkü erte tıpkı dönüş Malatya, kesim olabilecek niteliktedir. Selahattin Başkanımızı çok sevdik. Bizlere özverili bir şekilde davrandı. Herkesin huzurunda kendisine teşekkürname ediyorum. Malatya’mıza yavuz güzel olsun” diye niteleyerek konuştu.

Malatya’daki basının ivedilikle ayağa kalkması amacıyla Büyükşehir Belediyesi namına lüzumlu çalışmaların yapıldığını anlatım fail Başkan Gürkan, “6 Şubat’ta vuku bulan Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye’da 11 ilde, 110 bin kilometrekarelik alanda 14 milyon vatandaşımızı aracısız etkiledi. Öncelikle bilcümle milletimize geçmiş olsun diyorum. Cenabıhak bu ve buna benzer felaketleri âdemiyet aleminin hiçbirine göstermesin. Tabiatıyla depremin parametrelerinden bütün birimler etkilendi. Matbuat üstelik bunların içerisinden bir tanesidir. Biz, basının görev ve işlevlerini değerlendirirken, basının kamusal bir görev üstlendiğini seçme platformda basınla paylaştık. Basın mensuplarımız ve matbuat iz organlarımız, toplumun beş duyu organıdır. Basındaki kamusal görevin esas amacı birlikte haberlerin objektifliği, tarafsızlığı ve akla yatkın kaynaktan akla yatkın haberi vermesidir. Malatya basınının bu konuda lazım hassasiyeti gösterdiğine inanıyorum. Malatya’daki basın mensubu arkadaşlarımın çalışmalarından birlikte ziyadesi ile memnunum. Bu anlamda arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürümüzle bire bir araya geldiğimizde matbuat mensubu arkadaşlarımızın açıkta kalmamaları amacıyla Site Konseyimizi tahsis ettiğimizi belirttik. Ama Genel Müdürümüz, ‘Malatya’ya reva benzeri mimaride eğreti rekiz benzeri çatı yapmak istiyoruz’ dedi. Bende arkadaşlarıma söyledim ve belediyemizin birlikte benzeri kayran tahsisi yaptık. Böylece matbuat mensubu arkadaşlarımız hareket ve işlevlerini adına getirirken, iyice benzeri fiziksel mekana kavuşur. Tığ şimdiye büyüklüğünde hep basınımızın yanında olduk. Domestik basına da özlük ölçütlerimiz içerisinde ve kanuni mevzuata akıllıca tıpkısı şekilde destek vermeye çalıştık. Yerel basınımızın ayakta durması geçişsiz. Zira matbuat ayağa kalkmadan şehri ayağa kaldıramayız. Bu vesileyle imzalayacağımız protokolümüzün üstelik Malatya’daki basın camiamıza körpe hayır olmasını murat ediyorum” dedi. – MALATYA

Share: