Mardin’de bire bir müteşebbis 500 almanak evini kafeye dönüştürdü

ZAMANINDA İstanbul amacıyla söylenen ‘taşı toprağı altın oldu’ sözü, imdi Mardin için söyleniyor. Kentte butik otellere, kafe ve restoranlara ikbal artınca, Mardin evleri kızıl kadar değerlendi.

İnanç ve hars turizmi çerçevesinde dünyanın gözde merkezi haline mevrut Mardin’dahi sonuç yıllarda heybetli değişimler yaşanıyor. Kentte yılda sayı farkı 3 milyon üzerinde yerel ve yabancı gezici gelmeye başlayınca tarihi evlerin sahipleri de evlerini restore ederek, kafe yahut butik otellere dönüştürüyor.

Mardin’de turizm sektörüne hizmet vermeye başlayan 500 yıllık tarihi lüp sahibi Tufan Kırmızıoğlu, evini 300 bin TL’ye restore ederek, kafeye dönüştürdü.

Eşi ve çocukları ile gelişigüzel işleten Tufan Kırmızıoğlu, bayrı site Mardin’birlikte serencam yıllarda turizm alanında koskocaman değişimler yaşadığına ilgi çekti. Kırmızıoğlu, “Mardin’da serencam yıllarda kalan turizm potansiyeli karşısında kentin ihtiyacı olan kafe ve butik oteller alelacele açılmaya başlandı. Biz da bu ihtiyaca dayanarak 500 almanak tarihi evimizi 300 bin TL mülk harcayarak restore ettik. Kafeye dönüştürüp Mardin turizminin hizmetine açtık” dedi.

500 almanak tarihi konakta şark köşesi, doğal mağarası, odun sobası üzerinde meşe palamudu, kestanesi, lokal mırra kahvesi ve hamam-soğuk içecekler ile bakım vermeye başladıklarını tabir fail Kırmızıoğlu, “Kafeyi eşim ve çocuklarımla birlikte işleteceğiz. Bura cemi bir ev kafe olarak hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız ailecek buraya gelip odun sobası sıcaklığı ile kestaneleri, meşe palamutlarını yiyip, çaylarını kahvelerini ferah ferah içebilir. Ayrıca doğu köşeli katıksız mağaramızda da misafirlerini ağırlayabilirler” şeklinde konuştu.

Türk, Kürt, Süryani, Yezidi, Gündüz Feneri ve Ermeni kabil farklı vasıta, ilmek ve kültürden oluşan insanların tıpkısı arada yaşadığı Mardin, deminden bu haddinden fazla kültürlülüğü turizme yansıtmaya başladı. İnanç ve hars turizminde yaşanan evolüsyon çarkıt taş evlerin ve binaların değerini çarçabuk yükseltti.

Tarihi kentte çekilen sinema ve diziler Mardin’i adeta film platosuna çevirerek turizme yetişkin katkı sağladı. söz konusu gelişmeler cihetiyle Mardin’e serencam 5 yılda mevrut seyyar sayısında nazik tıpkı artım yaşandı. Geçen yıl 3 milyon turistin geldiği Mardin’e bu yıl 5 milyonun üstünde evcil ve yabancı seyyar gelmesi bekleniyor. – MARDİN

Share: