Mütekait kimyacı Sakarya’da yetiştirdiği diş otundan deri serumu üretti

Bol yağış düz erdemli sıcaklığa erbap (subtropikal abuhava) bölgelerde yetişen Spilanthes Acmella (diş otu) bitkisini güçlükle dışından temin edip Sakarya’bile yetiştirmeyi başaran kimyacı Sedat Kulaç, bitkideki tor maddeden cilt sorunlarına karşı ürettiği onarıcı serumu çöz piyasaya gönderiyor.

Sakarya’bile yaşayan Kulaç, çare fabrikasından zahmetli olduktan sonraları nebatat konusunda yaptığı araştırmalarda diş otunun ten sorunlarına ferah geldiğini öğrendi.

Yurt dışından gerçekleştirme ettiği bitkiyi evvel adına saksıda, elan sonra toprağa ekerek Sakarya iklimine alıştıran Kulaç, bitkinin içindeki spilanthol maddesini saflaştırmak üzere “Spilanthes Acmella Bitkisinden Spilanthol İzolasyonu” projesini hazırlayıp Kıytırık ve Mutedil Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Tutma İdaresi Başkanlığına (KOSGEB) başvurdu.

Buradan aldığı destekle Sakarya Üniversitesi (SAÜ) bünyesindeki Teknokent’te şirket kuran Kulaç, laboratuvarda elde ettiği diş otu özünden kırışıklık karşıtı onarıcı serum üretti.

Sağlık Bakanlığından onay aldıktan sonradan serumu İstanbul’daki bire bir kozmetik firmasına üretim yaptırarak sabık sene piyasaya sürmeye başlayan Kulaç, bitkiden zona, kurdeşen ve tuzlu balgam kabilinden deri hastalıklarının tedavisinde kullanılması üzere çıkar yol de üretmeyi hedefliyor.

“Aynı ton arık bitkiden 2,5 kilogram deli dolu husus çıkıyor”

İlaca müteveccih AR-GE çalışmalarını sürdüren Kulaç, AA muhabirine, bitkinin içindeki canlı maddeyi izole ettiğini, bunun çare ve kozmetik alanında makbul çokça nadir tıpkısı ham madde olduğunu söyledi.

Bu bitkide ati gördüğünü anlatım eden Kulaç, ” Türkiye’de hoppadak ego ekiyorum. Ihtimal saksıda yetiştiren vardır amma ticari gayeli bir tane ego ekiyorum. Dünyada bile 3 firma bunu ekiyor. Benzeri ton arık bitkiden 2,5 kilo deli dolu husus çıkıyor. Yüzde 90 saflıkta izole ediyorum.” dedi.

Kulaç, ürünün kozmetikte natürel botoks namına kullanıldığını belirterek, “Çok pop ve gücük sürede kırışıklıkları izale özelliği var. İlaçta üstelik hele deri hastalıkları için haddinden fazla mefkûre. Zonada, ürtikerde, egzamada çok kullanılıyor. Belçika’birlikte biricik ticarileşmiş tılsım ürünü var. Onun dışında zorlu bulunmayan. Üstünde çalışmalar yaptım, Allah talih ederse çıkar yol adına ruhsatlandıracağım.” diye niteleyerek konuştu.

“Klinik icraat bittikten bilahare ruhsatlandırmak istiyorum”

Bitkinin sürülebilen reçete yerine kullanımı amacıyla AR-GE çalışmaları yaptığını, ruhsatlandırmanın iki sene sürdüğünü anlatan Kulaç, şunları kaydetti:

“Tıpkı olmayan bire bir şey olacak bu. Dünyada de tıpkı sıfır tıpkısı ürün olacak. İlaç fabrikasından tekaüt ayrımsız adam yerine bir tane hedefim, yerel bir derman ruhsatlandırmak. Kozmetikte elhak şu dakika insanlara sunduk bu ürünü, ticari namına satılıyor. İlaç amacıyla az buçuk proses, AR-GE, insanlar ve hayvan bilimi üstünde klinik çalışmaları gerekiyor. O aşamalara üstelik usulca başladım. Bu klinik çalışmalar bittikten bilahare bunu ruhsatlandırmak istiyorum. İnsanlığa Türkiye’den hediyem olsun, niyetim bu.”

Share: